Küçük yaşam alanları için pratik çözümler

Küçük yaşam alanları, pratik eşyalar ve doğru dekorasyon fikirleriyle oldukça verimli kullanılabilir. Eğer siz de yaşam alanınızın verimini artırmak istiyorsanız birazdan vereceğimiz küçük yaşam alanlarını verimli kulanmak için pratik çözümlere göz atabilirsiniz. 

Kalabalıklaşan büyük şehirlerdeki modern dairelerin boyutları git gide küçülüyor. Bu da sahip olunan alanı daha verimli kullanmayı zorunlu hale getiriyor. Günümüzdeki birçok daire verimsiz alan kullanımı sebebiyle kullanışsız ve yaşanmaz hale geliyor. Ancak durumu tersine çevirmek mümkün. 

küçük yaşam alanlarıFerah bir yaşam alanı için

Ev dekorasyonunda ve ev eşyası seçiminde pratikliği ve verimliliği ön plana aldığınız takdirde sahip olduğunuz alanı doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Dolayısıyla daha büyük bir yere taşınmanıza gerek kalmadan ferah bir yaşam alanı elde edebilirsiniz. Birkaç basit püf nokta ile evinizi ya da ofisinizi çok daha ferah ve geniş hale getirmeniz mümkün. 

Ancak hayatınızın çoğunu geçireceğiniz bir alanı dekore ederken sadece kullanışlılığı göz önünde bulundurmak pek doğru olmayabilir. Yapacağınız dekorasyon ve seçeceğiniz eşyalar kullanışlı ve pratik olmalı evet ancak gözünüze de hitap etmeli.

Yaşam alanınızı dekore ederken farklı renkleri nasıl kombinleyebileceğiniz hakkında bilgi almak isterseniz; “Renk Uyumu Hakkında Bilmeniz Gerekenler” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. 


küçük yaşam alanlarıYerden ve paradan tasarruf etmek için çok işlevli eşyalar 

Örneğin oturma odanıza ya da salonunuza bir kanepe almayı planlıyorsanız mutlaka sandıklı bir model seçmeye özen gösterin. Böylelikle çok sık kullanmadığınız eşyaları kanepenin sandığında depolayabilir, yerden tasarruf edebilirsiniz.

Bu tip eşyalar ayrı ayrı bakıldığında fazla yer kaplamıyor gibi görünebilir ancak hepsini ortadan kaldırdığınızda yaşam alanınızın ne kadar genişlediğini fark edeceksiniz. 

küçük yaşam alanlarıGenovahome Rene sandıklı ve çift kişilik yataklı koltuk kompakt tasarımıyla yer işgalinin önüne geçecektir. Sandığına küçük eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz koltuğun ihtiyaç halinde açılarak yatağa dönüşmesi de yatıya kalacak misafirleriniz için iyi haber. 

Sürgülü kapılar hayat kurtarır 

İçe ya da dışa doğru açılan kapılar için ekstra alan ayırmanız gerekir. Sürgülü kapılar kullanmanız halinde bu ekstra alanları farklı eşyalar için verimli şekilde kullanabilirsiniz. Küçük yaşam alanları için bu tip pratik ve estetik çözümler adeta hayat kurtarıcı…

 

küçük yaşam alanları

Monywood masif sürgülü kapı, ahşaptan üretilmiş modeliyle şık bir görünüm sunarken sürgülü yapısıyla da size hatırı sayılır bir alan kazandıracaktır. 

Mutfakta açılabilir ya da katlanabilir yemek masalarını tercih edin 

Kalabalık misafirler için alınan büyük yemek masaları, büyük alanlara ihtiyaç duyar. Ancak bu durumun önüne geçmek için katlanabilir ya da açılabilir yemek masalarını tercih edebilirsiniz. Bu modeller, oldukça az yer kaplarken ihtiyaç halinde büyük boyutlara da ulaşabilmektedir.

küçük yaşam alanlarıOrganizer kullanın 

Yaşam alanını daraltan en önemli faktörlerden biri de etrafta dağınık halde duran eşyalardır. Bu eşyaların ortadan kaldırmasıyla daha geniş ve ferah bir alana kavuşabilirsiniz. Organizerler ise bu iş için biçilmiş kaftandır. Her zaman göz önünde olan ancak çoğu zaman ihtiyaç duymadığınız eşyalarınızı organizer yardımıyla en az yer kaplayacak şekilde depolayabilirsiniz. 

küçük yaşam alanları

Meleni Home çok amaçlı 6 parça organizer seti, farklı eşyalarınız için farklı boyutlara sahip modelleriyle pratik modellerden biri olarak öne çıkıyor. 

Odaların uzunluğunu kullanın 

Örneğin bir kitaplık satın alacağınız zaman daha geniş bir model yerine daha uzun bir versiyon seçebilirsiniz. Böylelikle odadaki “ölü” bölümleri de kullanabilir, zeminde kendinize daha fazla yer açabilirsiniz. 

Yaşam alanınızı dekore ederken farklı renkleri nasıl kombinleyebileceğiniz hakkında bilgi almak isterseniz; “Renk Uyumu Hakkında Bilmeniz Gerekenler” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.