Lifli beslenme hakkında merak edilenler

Sağlık deyince akan sular duruyor değil mi? Sağlıklı beslenmenin birçok alternatifi var. Bu alternatiflerden biri de lifli beslenme. Lifli besinlerdeki lifler, içeriğindeki vitamin ve minerallerle size fayda sağlamıyor ve aslına bakarsanız vücut tarafından sindirilemiyor bile. Peki bu lifli beslenme hayatımıza nasıl etkiliyor?

“Ne yiyorsan o’sun!” Sloganını duymayanınız yoktur sanırım. İnsanoğlu beslenmek gibi hayati öneme sahip ihtiyacı karşılamak için yüzyıllardır çabalıyor didiniyor. Besin olarak aldığımız her şeyin iyi ya da kötü sonuçları var. Belki de bu yüzden “ne yiyorsan o’sun” sloganı hepimizin hayatına dokunuyor.

Sağlık için kimilerinin lifli beslenmekten bahsettiğini duymuşsunuzdur. Peki bu lifli beslenme hayatımıza nasıl sağlık katıyor?

lifli beslenme
Lif nedir?  

Lifler, lif zengini besinlerden aldığımız kompleks karbonhidratlardır. Birçoğu ya da daha doğru söylemek gerekirse büyük bir kısmı sindirilemez ve herhangi bir besin değeri yoktur; fakat lifli bakımından zengin besinler birçok hastalığa iyi gelmekle kalmaz kronik hastalıklara bile bir çare olabilir. Temel olarak lifler ikiye ayrılır;

 • Çözülemeyen lifler: Bitkilerin duvarını oluşturan lifler çözülemeyen lifler sınıfında. Bu lifler mideden direkt olarak bağırsaklara iletilirler. Bağırsakta yavaş yavaş ilerleyen bu lifler ilerlemeleri sırasında bağırsak duvarına yapışmış toksinleri de toplayarak vücut dışına atılmasını sağlarlar. Bu temizlik bağırsak hareketliliğine neden olarak bağırsaklarınızın düzenlenmesine yardımcı olurlar. 
 • Çözünen lifler: Az önce de söylediğimiz gibi lifler çözünmezler. Çözünen lifler sınıfına giren lifler, katı halden jelimsi bir hale geçer ve sindirim sistemi boyunca yağlı bileşiklere tutunarak ilerlerler. 

Lifli besinleri bir bulaşık süngeri gibi düşünebilirsiniz. Mideniz ve bağırsaklarınızdan oluşan sindirim sistemini temizleyen bir sünger. Sizin için zararlı olan kiri pası ve yağı bir güzel temizleyen lifli besinler bunları hızlı bir şekilde vücudunuzdan uzaklaştırarak sağlıklı kalmanızı sağlar.

lifli beslenme
Lifli beslenmenin faydaları

 • Lifler bağırsak temizliğinin yanı sıra dışkının yumuşamasına ve genişlemesine neden olarak bağırsak hareketlerini düzenler ve bağırsakların daha az kasılmasına neden olurlar. Bağırsakları rahatlatan lifler hemoroid (basur) oluşumunu engeller.
 • Lifli besinler mideden başlayarak toksik maddeleri yakalayarak hızla dışarıya atılmasını sağlar. Toksik maddelerin vücutta tutulumunu ve emilimi azaltan lifli besinler kanser riskini en az seviyeye düşürür.
 • Ağızda uzun süre çiğnenmesi gereken lifli besinler yağ ve kalori barındırmadıklarından ve midede şişmelerinden dolayı kilo kontrolü için oldukça başarılı yiyeceklerdir. Lifli beslenme obezite ile mücadelede oldukça etkili bir silahtır.   
 • Çözünebilen daha doğrusu yarı çözünerek jel halini alan lifli besinler kandaki şekeri kontrol altında tutar. Diyabet riskini azaltan lifli beslenme aynı zamanda diyabet hastaları için en iyi beslenme yöntemidir.
 • Yağ parçacıklarını içine hapseden lif jelleri kötü kolesterol için iyi bir avcıdır. Kötü kolesterolü düşüren lifli beslenme kalp ve damar dostudur.  

lifli beslenme
Lifli beslenme nasıl uygulanır?

Ortalama bir insan günlük 25-35 gram lifli besine ihtiyaç duyar. Bu oran lifli beslenmenin faydalarını görmeniz için yeterlidir. Fakat lif açısından zengin meyveleri tüketirken kabuklarını soymamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın! Eğer sağlıksız bir beslenme alışkanlığınız varsa bunu düzeltmek ve günlük aldığınız lifli besin miktarını artırmak isterseniz yapabilecekleriniz:

 • Tahıl tüketmek isterseniz bulgur gibi tam tahıl ürünleri tercih edin ve hatta tam tahıl ürünlerini sofranızdan eksik etmeyin.
 • Salatalarınıza mutlaka meyve ve bakliyat ekleyin. Kuru meyveler kullanabileceğiniz gibi taze meyvelerle lezzetli bir salata hazırlayabilirsiniz. 
 • Günlük tatlı ihtiyacınızı meyvelerden alın. Böylelikle hem sağlıklı şeker almış olursunuz hem de günlük lif ihtiyacınızı karşılarsınız.
 • Enfes bir yeşil salataya hayır demeyin hatta mümkünse günün iki öğününde de salatanız mutlaka olsun.
 • Eğer tatlı kriziniz tutarsa bir kâse yoğurdun içine kuru meyveler, fındık, badem ekleyerek enfes bir tatlı yapabilirsiniz. 
 • Beyaz unu hayatınızdan çıkararak tam buğday ununu tercih edin.

lifli beslenme
Siz de lifli beslenmeyle sindirim sisteminiz rahatlatabilir, kronikleşebilecek birçok sindirim sistemi rahatsızlığı riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

lifli beslenme
Lifli beslenmenin yani sıra ikinci beyniniz olan bağırsaklarınızı Nbl Probiotic ile destekleyebilir ya da doğal bir probiyotik olan kombu çayının mucizesini lifli beslenmeyle birleştirebilirsiniz.  Doğal mucize: Kombu çayı nedir? Kombu çayı hakkında bilmeniz gerekenler yazımızdan kombu çayının faydalarını okuyabilirsiniz.