Masajın Bilinmeyen Faydaları

Masaj, rahatlatıcı etkisi ile bilinse de aslında birçok başka fayda da sağlıyor. Bu yazıyı okuduktan sonra hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan insana iyi gelen masajı hayatınızın bir rutini haline getirebilirsiniz. Özellikle şehir hayatının getirdiği sorunların üstesinden gelmenizi kolaylaştıracak olan masajın sırları ile tanışmaya hazır mısınız?

Masaj sayesinde kendinizi daha mutlu hissetmeniz mümkün.

Hormonlarınız Masajı Seviyor 

İnsanın nasıl hissettiğini belirleyen, mutluluğun ve aşkın kaynağı olan hormonlarımız masajdan besleniyor. Boynunuz veya sırtınız tutulduğunda yaptırmaya alışık olduğunuz masaj, aslında ruhunuzu da dinlendiriyor. Yapılan araştırmalara göre masaj yaptırmak vücutta serotonin, dopamin ve oksitosin düzeylerini artırıyor. Gündelik dilde söylersek, masaj sayesinde kendinizi daha mutlu hissetmeniz mümkün. Masaj seansı sonrası vücutta stres hormonu olarak bilinen kortizol düşüyor. Ayrıca Arginine Vasopressin (AVP) adı verilen saldırganlıkla özdeşleşen ve kortizol artışına destek olan hormonda da ciddi oranda düşüş göze çarpıyor. Adrenalin de düşüyor ve vücut rahatlıyor. Yapılan araştırmalar kişilerde anksiyete ve depresyon oranının masajla düştüğünü ortaya koyuyor.

Aşkınızı Masajla Güçlendirin 

Masaj da seks gibi çiftler arasındaki ten uyumunu güçlendiriyor. Aşık olmayı sağlayan serotonin, dopamin ve oksitosin hormonları masaj esnasında da salgılanıyor. Serotonin kendinizi daha iyi ve mutlu hissetmenize yardımcı olurken dopamin sayesinde beyninizin ödül mekanizması uyarılıyor. Seks sonrası alınan haz, bir kadeh şarabın verdiği zevk veya uzun bir hedefe kilitlenme dönemi sonrası alınan başarının tatmini de bu hormanla ilişkilendiriliyor. Bağımlılıkların da temelinde olduğu düşünülen dopaminin yanında oksitosin adı verilen hormon da aşkı destekliyor. Şefkat ve sadakat hormonu olan oksitosinin bireylerde tek eşlilik oranını artırdığı araştırmalarla ortaya koyuluyor. Hormonlar, çiftlerin arasındaki uyumu artırmanın bir yolunun da masaj olduğunu kanıtlıyor.

Bedeninize Değer Verin

Masaj, kasların rahatlamasını sağlayarak ağrı hissinin azalmasına yardımcı oluyor. Stresi azaltan masaj aktivitesi, kasların gerginliğinin ortadan kalkmasını sağlıyor. Bölgesel enerji bloklanmaları, kas sıkışmaları, yanlış hareket nedeniyle yaşanan tutulmalar masaj yardımı ile yok olabiliyor. Elbette ağrı problemlerinde uzmanlar tarafından masaj yapılması öneriliyor.

Masaj Yaptırın, Hastalıklardan Korunun

Düzenli masaj yaptırıldığında, vücuttaki lenfosit kan hücrelerinin sayısı artıyor ve vücudun bağışıklık sistemi güçleniyor. Hastalıklara karşı daha güçlü bir savunma sistemi anlamına gelen artış, masajın hayat rutini içinde yer alması gerektiğinin kanıtı oluyor.

Masaj sayesinde kırışıklıklar, yara izleri azalıyor.

Cilt Sorunlarına Elveda

Steril ortamda ve doğru teknikle yapılan masajların cilt yüzeyinin yenilenmesine yardımcı olduğu biliniyor. Özellikle Uzak Doğu’da kadınlar, yüzyıllardır cilt ürünlerini, dakikalar boyunca süren masajla beraber cilde yediriyor. Daha az kırışıklığın ve pürüzsüz bir cildin sırrı olduğu söylenen masajın, vücuttaki yara izlerinin de onarılmasına yardımcı olduğu araştırmalarda yer alıyor. Masaj ile uyarılan cilt, daha çok kolajen salgılayarak yenileniyor. Aromaterapi adı verilen ve bitkisel yağlarla desteklenen masajlarda, yağların da besleyici etkisi cildi yenilemeye yardım ediyor.

Masajla Dinlenin

Masaja gidenlerin “yorgunluğumu aldı” dediğini duymuşsunuzdur. Bilim de masajın yorgunluk üzerindeki etkisini onaylıyor. Kasların uzun süre kullanımı veya zorlanması ile oluşan fiziksel yorgunluk, masaj ile hafifliyor. Kas aktiviteleri esnasında ortaya çıkan laktik asit ve benzeri biyokimyasallar da yorgunluk hissinin karşılığı oluyor. Masaj hareketleri, sıvazlama ve ovalama kaslardaki bu biyokimyasalların dağılmasına yardımcı olarak bölgesel yorgunluk hissini de hafifletiyor.

Hayata Karşı Dik Durun

Masajın postür bozukluklarında ve omurga sağlığında etkisi de öne çıkıyor. Uzman tarafından yapılan masaj, postürün düzelmesine ve daha dik durmaya yardımcı oluyor. Hem iskelet hem de kas sistemini hedef alan masaj hareketleri, düzenli seanslarla sonuç veriyor. Özellikle postür düzelmesi için başvurulan spor çalışmalarında oluşan egzersiz sonrası sırt ağrıları da masajla hafifletilebiliyor.

Sindirim Sorunlarına Son

Yapılan araştırmalar, masajın kabızlık ve hazım sorunlarına iyi geldiğini kanıtlıyor. Laksatif ilaç ile beraber uygulanan masaj, kronik kabızlık sorununda 8 hafta sonunda rahatlama sağlıyor. Karın ağrısında azalma,  gastrointestinal semptomlarda rahatlama meydana geliyor.

Ödemden ve Selülitten Kurtulun

Masaj, bölgesel cilt metabolizmasını hızlandırarak alanda kan akışının artmasına sebep oluyor. Vücut metabolizması yavaşlarken ciltteki hücresel metabolizma masajla beraber aktive oluyor. Özel masaj teknikleri sayesinde selülit gibi cilt sorunlarında masaj kullanılabiliyor. Uzun süreli ve devamlı masaj yapılarak gözle görülür sonuçlar elde edilebiliyor. Hem uzman masörler hem de masaj etkili makineler yardımı ile günümüzde kadınlar, masajla selülite savaş açıyor. Ödem atmanın en kolay yollarından biri de masaj… Yapılan araştırmalar, inflamasyon adı verilen ödem-iltihap sorunlarında rol oynayan moleküllerin (sitokinler), masaj yapılan kişilerde daha düşük seviyelerde olduğunu ispatlıyor. Masaj yapılan bölgede lokal olarak etki görüldüğü gibi masaj, vücut sıvıları ve sinir sistemi yolu ile aslında bütün vücudu etkiliyor.

Hayat Kalitenizi Artırın

Tüm hayat kalitesini etkileyen uyku düzeni, masaj ile beraber yoluna koyulabiliyor. Yapılan araştırmalar 5 hafta boyunca, günde 2 masaj seansının uyku sorunlarında ciddi düzelme sağladığını ispatlıyor. Uyku bölünmesi veya uykuya dalmada zorlanma sorunlarında masaja başvurabilirsiniz.

Masajla Zayıflamak Mümkün mü?

Masaj bölgesel incelmeye yardımcı oluyor. Uzman masörler, cilt altı dokularına ve kaslara uyguladıkları özel tekniklerle kan dolaşımını artırarak incelmeye destek veriyor. Ritmik ve devinimsel hareketlerle tamamlanan masaj, hem kişiler hem de makineler tarafından yapılabiliyor.

Uzman desteğinin yanı sıra masajın gündelik hayatınızın kalitesini artıracak etkilerini evde de keşfedebilirsiniz. Hepsiburada ayrıcalıkları ile sunulan masaj aletleri arasından dilediğinizi seçerek evde masaj keyfini yaşayabilirsiniz.