Migren ağrısı çekenler için hayat kurtaran tavsiyeler

Migren, hastalarına yaşattığı baş ağrısı ataklarıyla insanların yaşam kalitesini düşüren en kritik sağlık sorunlarından biri. 

Baş ağrısı, çoğu hastalığın semptomlarından biri olan önemli bir sağlık sorunudur. Migrenin en büyük belirtilerinden olan şiddetli baş ağrıları ise günlük yaşantıyı imkansız kılmakta ve hastaların yatakta kalmasına sebep olmaktadır. Ense, baş ya da şakak kısmında yaşanan bu şiddetli ağrılar, hareket ettikçe ya da ışığa maruz kaldıkça dayanılmaz bir hale gelmektedir. Ne zaman yaşanacağı da kestirilemeyen bu migren atakları, günümüz toplumları tarafından en çekinilen hastalıklardan biridir. 

Ancak migreni tedavi etmek ya da en azından yaşattığı baş ağrısını hafifletmek mümkün. Migren hastaları, günümüzde çeşitli önlemlerle bu hastalığa karşı savaşabilmekte hatta hastalığı tamamıyla yenebilmektedir. Eğer siz de migren sebebiyle şiddetli baş ağrıları yaşıyorsanız bazı tedbirlerle bu hastalığın önüne geçebilirsiniz. 

Nedir bu migren? 

Migren, kişide ataklar halinde şiddetli baş ağrılarına sebep olan ve uzun yıllar boyunca hastayla birlikte yaşayan, hastanın hayat kalitesini düşüren bir hastalıktır. Bu atakların sıklığı ise kişiden kişiye değişmektedir. Bazıları yılda 1-2 kez migren ataklarına uğrarken bazıları ise ayda birkaç kez migren ağrıları çekmektedir. 

Ataklar genellikle 20-30’lu yaş aralıklarında ilk kez kendini göstermektedir. Bununla birlikte zaman zaman çocukluk dönemlerinde de migrenle karşılaşılabilir. Genetik bir hastalık olduğu kesin olarak kanıtlanmasa da aile üyelerinde migren ağrısı çekenlerin hastalığa yakalanma ihtimali daha yüksektir. Migren; kabızlık, ishal, çok su içme ya da iştahsızlık gibi belirtilere de sahip olsa da baş ağrısı bu belirtilerin en şiddetli ve en zorlu olanıdır. Yüksek ses ve fazla ışık gibi etmenler migrenin tetikleyicilerindendir. 

Migreni ne tetikliyor?

Araştırmalar kadınların yaşadığı hormonal değişiklikler sebebiyle migrene yakalanma ihtimalinin erkeklere göre çok daha yüksek olduğunu belirtiyor. Regl öncesi ve sonrasında yaşanan östrojen dalgalanmaları, migrene davetiye çıkaran unsurlardan. 

Çeşitli gıdaların da kişinin migrene yakalanma olasılığını artırdığı biliniyor. Eskimiş peynir gibi bazı gıdalar ya da tuzlu ve işlenmiş yiyecekler, migreni tetikleyen unsurlardan. Aynı şekilde tatlandırıcı ve koruyucu gibi çoğu hazır yiyecekte bulunan maddeler de bu hastalığa karşı kişinin savunmasını düşürmekte. 

Günlük yaşantı, kişinin migrene yakalanıp yakalanmayacağını belirleyen en önemli unsurlardandır. Aşırı stresli, gürültü kirliliğinin oldukça yüksek olduğu ve zararlı ışıklara çokça maruz kalınan bir yaşam tarzı migrene davetiye çıkarmaktadır. Dolayısıyla günlük hayatta stresten uzaklaşmalı ve kendimiz için daha dingin ortamlarda yer almalıyız. 

Hava değişimi ya da aşırı soğuk havaların da migreni tetiklediği bilinmektedir. Dolayısıyla sonbahar ve kış mevsimlerinde vücut direncine ve soğuğa maruz kalmamaya özen gösterilmelidir. Aksi takdirde migren ağrıları çekmek kaçınılmaz olabilir. Özellikle soğuk kış günlerinde başı sıcak tutmak oldukça önemlidir.

Thereform Unisex Bere, soğuğa karşı dayanıklı kumaşıyla soğuk günlerde başınızı sıcak tutmanıza yardımcı olacak ve vücudunuzu migrenden koruyacaktır. 

Ağrıları hafifletecek tavsiyeler

Yukarıda, bu hastalığa sebep olan etkenlerin en önemlilerini sıraladık. Migren ağrılarının hafiflemesi için vereceğimiz tavsiyeler de bu etkenlere bağlı olacaktır. 

Şiddetli ağrıların azalmasını hatta yok olmasını istiyorsanız öncelikle günlük hayatınızı düzenlemeniz gerekmektedir. Uykunuzu yeteri kadar almalı, gün içinde stresten ve gürültüden uzak durmalısınız. Böylelikle migrene karşı önemli bir tedbir alabilirsiniz.

Düzenli spor da yine migren ataklarının şiddetini düşüren önlemlerden biri. Spor yaparak vücut bağışıklığınızı güçlendirebilir ve migrene karşı daha dirençli olabilirsiniz. Her ne kadar çeşitli outdoor sporlarını yapmak bu günlerde pek mümkün görünmese de evde düzenli spor yapmak mümkün. Evde fitness yapmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm ekipmanlara “Spor Fitness Ürünleri” kategorimizden ulaşabilirsiniz. 

Migren ağrılarını hafifletmek için kafeine başvurabilirsiniz. Belli ölçüde kahve ya da çay gibi kafein içeren içecekler tüketmek, şiddetli baş ağrılarının en azından çekilebilir bir seviyeye getirebilir.

Sinbo Filtre Kahve Makinesi ile yapacağınız lezzetli kahveler, migren ağrınıza iyi gelirken soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacaktır.

Fesleğen yağı ve veba otu kürü gibi çeşitli bitkiseller migren ataklarına karşı bünyenizi destekleyen takviyelerdir. Şiddetli ağrılarla karşı karşıya kaldığınızda fesleğen yağını başınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 15-20 dakikalık bir uygulamanın ardından fesleğen yağı etkisini göstererek ağrınızı azaltacaktır. 

Migren taşı, atak zamanlarında ağrıyı azaltan ve halk tarafından da en çok bilinen tedavi yöntemlerindendir. Başınıza masaj yaparak uygulayabileceğiniz migren taşına; “Masaj Aletleri” kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Hem migrene karşı önlem almak hem de sağlıklı bir beslenme rutinine girmek için; “Besleyici de Olsun Eğlenceli de; Beslenme Çantaları” içeriğimize göz atabilirsiniz.