Montessori nedir? Montessori ürünler neden önemli?

Bebek ve çocuk yetiştirmek, genç ebeveynlerin üzerinde en çok durduğu konulardan. Bir çocuk yetiştirme modeli olarak Montessori; çocuğun özgürlüğünü ve isteklerini her şeyden önde tutmakta. 

Çocuk yetiştirmek; gelecek neslin marangozluğunu yapmaktır. Çünkü insan, karakterini çocukluğunda aldığı eğitim ve görgünün üzerine inşa eder. Sağlıklı bir çocukluk dönemi geçiren birey, hayatının kalan evresinde de hem kendisi hem de çevresi için faydalı işler yapacak ve ait olduğu toplumda pozitif bir etki yaratacaktır. 

Bu da ebeveynlerin omzuna oldukça ağır bir sorumluluk yüklemektedir. İyi birer evlat yetiştiren ebeveynler, toplumların geleceğini de garanti altına almış olur. Çocuk yetiştirme konusu, günümüzde daha önce hiç olmadığı kadar sık tartışılmakta. Teknolojinin de gelişimiyle hayatımız ve alışkanlıklarımız değişmekte, dolayısıyla çocuklukta edinilen tecrübeler de farklılaşmakta. 

montessori

Hayatı ekenden öğrenmek için: Montessori

Ebeveynler artık çocuklarını doğru şekilde yetiştirmek için kendilerinin de doğru eğitime ve donanıma sahip olması gerektiğinin farkında. Bu eğitimi de birçok farklı kaynaktan alabilmekte. Günümüzde çocukların nasıl yetiştirilmesi gerektiğine dair farklı eğitim modelleri de bulunmakta.

Montessori sistemi de bunlardan biri. Çocuğun özgür bir ortama sahip olmasını, böylelikle hayatı en kolay şekilde öğrendiğini savunan bu model; günlük yaşantıdan oyuncaklara, yeme alışkanlıklarından çocuk odası tasarımlarına her şeyi etkiliyor. 

Çocuğunuzla birlikte oynayabileceğiniz eğitici ve öğretici oyunlar için; “Çocuğunuzla Oynayabileceğiniz Eğitici Oyunlar” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

montessori

Montessori modeli nedir? 

20. yüzyılda İtalyan Doktor Maria Montessori tarafından geliştirilen ve ismini de geliştiricisinden alan Montessori Eğitim Modeli, çocukların ilgi alanları ve becerileri göz önünde tutularak yetiştirilmesini savunmaktadır. Bu modelde her çocuğun öğrenme hızının ve öğrenme seviyesinin farklı olduğu, dolayısıyla da verilmesi gereken eğitimin her çocuk için özel olarak hazırlanması gerektiği belirtilir. 

Çocuk, istediği zaman istediği oyuncakla istediği kadar oynayabilir. Kendisine geniş bir özgürlük tanınmıştır. Öğrenmesi gerekenleri de bu oyunlar yardımıyla öğrenmektedir. Bu sebeple de çocuğun aldığı eğitim asla bitmez. Düzen ve hijyen oldukça önemlidir. Model, çocukluk evresinde düzen ve hijyene alışan birinin hayatı boyunca bu iki unsura bağlı kaldığına inanmaktadır. 

Oldukça detaycı bir çocuk yetiştirme olan Montessori’de çocuk odasındaki ögeler ve çocuğun oynadığı oyuncaklar sisteme uygun olarak seçilmelidir. Aksi takdirde Montessori Modeli’ni uygulamak mümkün olmayacaktır. 

montessoriMontessori ürünler 

Eğer çocuğunuzu Montessori Eğitim Modeli anlayışıyla yetiştirmek istiyorsanız alışkanlıklarınızı ve evde kullandığınız ekipmanları da ona göre seçmeniz gerekiyor. Çocuğunuza oyuncak, yatak, çalışma masası ya da sandalye gibi araç gereçler alırken doğal malzemelerden üretilen sağlıklı ekipmanlar almalısınız. 

montessori
Örneğin; bu Montessori pembe sandalye %100 ahşaptan üretildiğinden çocuğunuzun sağlığı için herhangi bir risk teşkil etmeyecektir. Gönül rahatlığıyla çocuğunuzun kullanması için tercih edebilirsiniz. 

Daha önce belirttiğimiz gibi oyuncak seçimi konusunda da oldukça titiz davranmanız gerekmektedir. Montessori sistemine göre çocuğun oyun süresinde herhangi bir kısıtlama yapılamayacağından aldığınız oyuncakların eğitici ve öğretici olmasına özen göstermelisiniz. 


Montessori ölçekli sıvı ölçüm kapları, çocuğunuza oyun esnasında ölçü birimlerini öğretebilir. Eğlenceli bir eğitim, çocuğunuzun yeni şeyler öğrenmeye daha açık olmasını sağlayacaktır. 

Oyun içinde çocuğunuzun egzersiz yapmasını ve aktif kalmasını sağlayacak araçlar da oldukça faydalı olacaktır. Montessori kahverengi merdiven, çocuğunuzun yaratıcı oyunlarla eğlendirirken fiziksel aktivite yapmaya teşvik edecektir. Fırınlanmış kuru kayın ağacından üretilen merdiven, oldukça dayanıklı ve sağlıklı ham maddelerden üretilmiştir. 

Çocuğunuzla vakit geçirirken birlikte oynayabileceğiniz eğitici ve öğretici oyunlar için; “Çocuğunuzla Oynayabileceğiniz Eğitici Oyunlar” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.