Motosiklet kullananların olmazsa olmazı: yaz ekipmanları

Motosiklet kullanmanın keyfini yılın bol güneşli yarısında güvenli bir şekilde çıkarabilmenin yolu doğru yaz ekipmanları tercihinden geçiyor.

Havaların ısınmasına en çok sevinenlerin motosiklet kullanıcıları olduğunu biliyoruz. Yolculukların çok daha keyifli hale geldiği bol güneşli ve havadar bu günlerde ise kalın ve bunaltıcı ekipmanların yerini yazlık ekipmanlar doldurmaya başlıyor.

Kışlık ekipmanlar her ne kadar yaz sıcakları karşısında size küçük çaplı bir sauna etkisi yaratıyor olsa da koruma özelliklerine diyecek yok. Havaların ısınmasıyla birlikte giderek daha az kullanılmaya başlanan bu ekipmanların yerini ise yine doğru güvenlik ve koruma özelliklerine sahip ekipmanlarla doldurmak şart.

Kask

motosiklet

Kask kullanmanın yazlık veya kışlık bir tercih olmadığı ortada. Fakat yine de eskimiş kaskınızı daha iyi havalandırmalara sahip ve daha güvenli yeni bir modelle değiştirmek ya da tam kapalı kaskınızın yanına daha havadar ikinci bir yarı açık kask eklemek yaz sıcaklarıyla daha iyi baş etmenize yardımcı olabilir. Birbirinden farklı özellikleriyle kask kategorimizi inceleyebilir ve ihtiyaçlarınıza uygun bir kaskı satın alabilirsiniz.

Yarı açık kaskların güvenlik özellikleri bakımından tam kapalı kasklardan daha geride olduğu bir gerçek fakat halihazırda kask üreten birçok marka bu güvenlik açıklarını en aza indirmeyi başarmış durumda. Eğer yarı açık bir kask alma niyetinde iseniz; satın aldığınız modelin yüzünüzün tamamını koruyan bir ön siperliğe ve doğru kilit mekanizmasına sahip olduğundan emin olmalısınız.

Yarı açık kasklar için en büyük tehlike, yeterli güvenliğe sahip olmayan kilit mekanizmalarının sürüş sırasında serbest kalması olarak biliniyor. Kaskın kafanızdan çıkmasına neden olabilecek bu gibi kötü senaryolarla karşı karşıya kalmamak için kaskın koruma ve kilit mekanizmalarının doğru standartlara sahip olduğundan emin olmalısınız.

Her ne kadar motosiklet üstünde telefonla konuşmayı sürüş güvenliği açısından tehlikeli buluyor olsak da, motosiklet üzerinde bolca zaman geçirenler için kask tercihinde ‘intercom’ özelliği de son derece önemli. Değiştirilebilir iç pedler ve güneş vizörü de özellik listesinde unutulmamalı. Hangi kask modelini kullanırsanız kullanın, buff veya balaklava kullanmak da ter karşısında işinizi kolaylaştıracaktır.

Motosiklet montu

Motosiklet kullanırken rüzgara en fazla maruz kalan bölgemiz olan üst vücudumuzu koruyan motosiklet montları, yazlık ve kışlık modelleri arasında ciddi farklara sahip. Kışlık modellerin su geçirmeyen ve sıcak tutan yapılarına karşı yazlık modeller büyük ölçüde rüzgar ve güvenlik konularına odaklanıyor. Bu nedenle kışlık modelleri yaz aylarında kullanmak pek mümkün değil.

Ekipman tercihinden büyük bir hassasiyet gerektiren bu konu, kullanıcıların en fazla ödün verdiği noktalardan biri. Sıcaklığın ciddi boyutlara ulaştığı günlerde çoğunlukla motosiklet montlarını kullanmaktan imtina eden sürücüler için geliştirilen yazlık ve file montlar, hem havadar kullanımları hem de koruma özelliklerini bir arada sunabiliyor.

Yazlık mont tercihinde aranması gereken temel özellik omuz, dirsek ve sırt korumaları olsa da sizi sürüş sırasında rahatsız etmeyecek ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak modeli bulmak önemli. Eğer sürüşlerinizin büyük bir kısmını yüksek süratli otoyol yolculukları oluşturuyorsa file montlar gereken rüzgar korumasını size sağlayamayacaktır.

Bu durumlar için duratex veya benzeri üst düzey kumaşlardan üretilen montları tercih etmeniz gerekebilir. Bolca cep, reflektif bölümler, kol ve bel ayar imkanı da tercih ettiğiniz modelin sizin için daha kullanışlı bir hal almasına yardımcı olacaktır. En kaliteli ve şık montlar için “Motosiklet Montları” kategorimize göz atabilirsiniz.

Dizlik, dirsek koruması, bellik

motosiklet

Kendinden diz korumaları olan pantolonları kullanmak istemeyenler için önemli bir görev üstlenen dizlikler, günlük kıyafetlerinizin üzerine kolayca giyilebilir. Fakat yine de sürtünmeye karşı dayanıklı kumaşlar kullanmak, olası bir kaza durumunda deriniz üzerinde oluşacak hasarları engelleyecektir.

Kısa pantolon, şort ve benzeri tarzdaki; bacağınızı tamamen kapatmayan kıyafetler, yine olası bir kaza durumunda ciddi hasarlar almanıza neden olabilir. Bu nedenle ister dizlik ister dirsek koruması kullanıyor olun kısa kol ve bacak boyuna sahip kıyafetler kullanmamalısınız.

Kışlık montların dolaba kalktığı aynı günlerde, bel bölgesi için yeterli korumayı sağlayamamak da sağlığınız üzerinde kötü etkilere neden olabilir. Kışlık ürünlerde çoğu zaman bu koruma rüzgara karşı dayanıklı kumaşlarla sağlanıyor. Yaz aylarında ise kullandığınız daha ‘havadar’ ürünlerle birlikte bellik kullanmaya özen göstermelisiniz.

Motosiklet eldivenleri

 

Vücudumuzun diğer tüm bölgelerinde olduğu gibi, el konusunda da bütün kış kullandığınız ekipmanlar yaz sıcağı altında size sıkıntılı anlar yaşatabilir. Bu noktada daha iyi havalandırmalara sahip yazlık eldivenler kullanmanız şart.

Eldiven konusundaki en önemli nokta ise parmak ve bilek korumaları. Tıpkı mont ve pantolonlarda olduğu gibi gerekli sertifikasyonlara sahip korumaları kullanan eldivenler tercih etmeniz önemli. Eldivenin üretiminde kullanılan malzemelerin nefes alabilir olması ve eldiven üzerinde çeşitli havalandırma alanlarının bulunması da sürüş keyfinizi iyileştirecektir. Motosiklet eldivenleri kategorimize bakmadan karar vermeyin!

Doğru bakım

Ekipman ne kadar önemliyse motosikletinize doğru şekilde bakmak da bir o kadar önemli. Keyifli sürüşlerin eziyete dönüşmemesi adına yaz sıcakları etkisini arttırmadan motosikletinizin bakımını yapmanız şart.

Lastik kontrolü ve değişimi, zincir bakımı, yağ değişimi ve sıvı kontrolü gibi önemi konuları kapsayan bu bakımlar, sürüş güvenliğiniz için de kritik öneme sahip. Neredeyse yumurta pişirilebilecek kıvamdaki asfalt üzerinde uzun kilometreler yapacağınız motosikletinizin her zamankinden daha fazla yük altında olduğunu unutmayın. Her şeyin doğru olduğundan eminseniz sürüşün tadını çıkarın.

Ekipman listenizdeki eksikler için göz atmanız gereken adres ise Hepsiburada. Yeni bir kask satın almayı düşünüyorsanız ya da dizlikleriniz kaybolduysa buraya tıklayarak ‘Motosiklet’ kategorisinde aradığınızı bulacaksınız.

Ayrıca şehir içerisinde rahat etmek için Scooter almayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gerekenleri buradaki yazımızda ele aldık. Keyifle okumanız dileğiyle…