Motosiklet modelleri: Tarzınıza göre motosiklet seçimi

İki teker sevgisi herkes için farklı anlamlara geliyor. Birçok farklı tarza hitap eden motosiklet modelleri; gücün, özgürlüğün ve adrenalinin simgesi olarak görülüyor. 

Kalabalık şehirlerdeki en mantıklı ulaşım araçlarından biri olan motosikletler sadece ihtiyaçları karşılayan bir makineden çok daha fazlası. Çoğu insan motosikletleri A noktasından B noktasına götüren sıradan araçlardan ziyade bir hayat tarzı olarak görüyor. Bu sebeple de birçok farklı tarz için farklı motosiklet modelleri bulunuyor. Bazı versiyonlar hıza ya da dış görünüşe vurgu yaparken bazı modellerin düşündüğü tek şey ise fonksiyonellik. 

Gerçek bir işçi: Commuter

Commuter modelindeki motosikletler, harika birer iş bitiricidir. Kurye motoru da olarak bilinen bu araçlar, yakıt ekonomisi, uygun fiyatlı parça ve yürütme maliyetleriyle cüzdanınızın da en yakın dostlarındandır. Commuter, bir yerden başka bir yere trafiğe takılmadan ve ucuz bir şekilde gitmek isteyenler için en uygun motosiklet modelleri arasında yer alır.

Oldukça hafif olan ve yüksek manevra kabiliyetine sahip bu motosikletler, kullanım kolaylığı da sunuyor. Bu özellikleriyle ilk kez motosiklet kullanacak kişiler için de en uygun seçeneklerden biri. 

Motosikletinizi park edebileceğiniz kapalı bir otoparkınız yoksa da üzülmeyin. Autoen Asya Quswa Commuter Miflonlu Motosiklet Brandası, commuter motosikletiniz maksimum koruma sağlıyor. 

İşlevsellik ön planda: Scooter

Yine commuter gibi şehir içi kullanımlar için oldukça uygun olan scooter modelleri, çoğunlukla tarz bir görünüme sahip. Vespa’ların da bu gruba dahil olması bu iddiayı ispatlıyor. Otomatik vitesi, kıvrak manevra kabiliyeti ve düşük yakıt tüketimiyle öne çıkan scooter modelleri kolay ve ekonomik bir kullanım sunmakta. Parça ve yürütme maliyeti commuter modeller ile kıyaslandığında biraz daha yüksektir fakat diğer türler kadar değil.

Vespa da kült tasarımıyla öne çıkan scooter modellerinden birisi. Çoğu insanın Vespa tercih etmesinin en önemli sebeplerinden biri sahip olduğu tasarımdır. Genellikle canlı ve renkli dizaynlardan hoşlanan Vespa kullanıcıları, motosiklet ekipmanlarını da buna göre seçerler.

Premier Vintage Yarım Malibu Motosiklet Kaskı, üzerindeki çizimler ve renklerle Vespa kullanıcılarının severek satın alacağı modellerden biri. 

Uzun yolun kurdu: Touring 

Büyük motosiklet türlerinden biri olan touring, dengeli bir sürüş ve çokça depolama alanı sunar. Touring motosikletle yolculuk edenlerin, bagajlarını nereye sığdıracakları konusunda endişelenmesine hiçbir zaman gerek yoktur. Virajlarda oldukça yetenekli olan bu modeller, şehir içi kullanımlarda ise yeterince kıvrak değildir. Bu hantallığı da boyutlarından kaynaklanmaktadır. 

Uzun yol için gerekli olan tüm konfor ekipmanlarına sahip olan touring motosikletlerden bazılarında klima dahi bulunmaktadır. Motosikletiyle fazlaca yol yapmayı seven kişiler tarafından tercih edilen bu modeller, güçlü motora ve konforlu kullanıma sahiptir. 

Vahşi hayvan: Cruiser 

Motosikletlerin gerçek bir tarza sahip olduğunu gösteren en kritik modellerden biri cruiser versiyonlardır. Herkesin bildiği Harley Davidson’un motosikletleri ve ABD’nin gösterişli chopper modelleri bu tür içerisinde yer almaktadır. 

Cruiserlar, yüksek yakıt tüketimi, göz alıcı tasarımları ve “kükreyen” motorlarıyla herkesin ilgisini çekmektedir. Buna rağmen şehir içi kullanımlarda yeterli konforu sağlayamayan cruiserlar, daha çok uzun yolda sürücüsünü rahat ettirmektedir. 

Cruiser motosiklet kullananların aksesuarları da yine bir o kadar tarz görünmektedir. Venom Bad Wolf Deri Motosiklet Montu gibi aksesuarlar cruiser tarzına uyum sağlamanıza yardım edecektir.  

Piramidin en üstü: Racing 

Racing motosikletler hızlı ve agresif kullanıma en uygun modeldir. Motosiklet dünyasının süpersporu olan bu araçlar, çok güçlü motorlara ve göz alıcı dış tasarıma sahiptir. Fiyat etiketi de oldukça yüksek olan racing motorlar, yol tutuşu ve akselerasyon gibi konularda en iyi modellerdir. 

Profesyonel motosiklet yarışlarında dahi bu modellerin modifiye edilmiş versiyonları kullanılmaktadır. Kişiselleştirmeye de oldukça uygun olan bu araçlar, şehir içi ya da şehir dışı kullanımlardan ziyade kısa süreli agresif sürüşler için uygundur. 

Toz toprak sevenlere: Cross

Otomobiller için arazi araçları ve 4×4’ler ne ise motosiklet dünyası için de cross motorlar o demek. Asfalttan sıkılanların, heyecanı yüksek süratte değil de engebeli bir alanda arayanların tercihi olan bu modeller, yükseklikleriyle, lastik özellikleriyle ve gövde yapılarıyla yol dışı kullanıma son derece uygundur.

Standart motosiklet lastiklerine kıyasla çok daha derin diş derinliklerine sahip lastikler kullanan bu modeller, çoğunlukla konforsuz bir seleye ve hatırı sayılır bir sele yüksekliğine sahiptir. İnce ve hafif gövdeleri ile arazi şartlarında kolay kullanım vaat eden bu modeller zıplama veya tırmanma gibi konularda fazlasıyla yeteneklidir. Fakat arazideki bu yeteneklerini şehiriçi ve uzun yol şartlarına yansıtamazlar ve konforsuz bir kullanım deneyimi sunarlar.

 

Eğer motosiklet seçimine karar verdiyseniz sırada yeni yollar, yeni rotalar var. Yeni aracınızla zevkle seyahat edeceğiniz rotaları; “Motosiklet Tutkunları İçin En Keyifli 5 Rota” adlı içeriğimizde bulabilirsiniz.