Motosiklet sürücülerinin sık karşılaştığı problemler

Motosiklet kullanmak, özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde oldukça zor bir iştir. Otomobil sürücülerinin motosikletlileri görmemeleri/görememeleri, bazı motosiklet sürücülerinin kuralların kendileri için işlemediğini düşünmeleri, motosikletliler için uygun olmayan trafik düzeni her zaman sorun olmuştur.

Biz de sizin için motosiklet sürücülerinin en sık karşılaştığı sorunları derlerdik. Umarız bu konularda bir farkındalık oluşur ve trafik kültürü artık herkes için geçerli olur.

Aniden dur kalk yapan araçlar, kapılarını açan sürücü ve yolcular

motosiklet

Bir motosikletlinin trafikte en fazla kaçınması gereken hareket ani manevralardır. Hal böyleyken öndeki aracın aniden durması, park halindeki otomobillerden aniden harekete geçenler veya inmek için kapısını açan yolcu ve sürücüler, en büyük sorunlardan biridir. Bu tür durumlarda kazadan kaçınmak için takip mesafesi korunmalı ve park halindeki araçlardan mümkün olduğunca uzak bir şekilde yolculuk edilmelidir.

Motosiklet için düzgün olmayan yollar

Bazı insanların önemsemeyip küçük görebileceği bu sorun, otomobillerin alt takım ve amortisör gibi parçaları için de büyük problemler yaratmaktadır. Özellikle İstanbul gibi yol bozukluklarının oldukça fazla olduğu şehirlerdeki çukur ve tümsekler, iki tekerlek üzerinde giden motosikletlerin zaman zaman dengesini kaybetmesine sebep olmaktadır.

Park halindeyken çalınan motosikletler

Etrafında yabancı birinin kokpite oturmasını engelleyecek cam veya kapıların bulunmadığı motosikletlerde park halindeyken çalınma olayları otomobillere göre çok daha fazla yaşanmaktadır.

Bu sebeple motosiklet sürücüleri kilit seçimi yaparken oldukça dikkatli davranmalı ve bu konuda ucuza kaçmamalıdır. Kovix KCH12 – 150LH +KHL69 zincir kilit, serleştirilmiş çelik kilitli gövdesi ve makasla kesmelere karşı karbonla güçlendirilmiş yapısıyla motosikletinizi park ettiğinizde gözünüzün arkada kalmamasını sağlar.

 

Sis farı olmayan motosikletler

Sis farı, hem otomobiller hem de motosikletler için oldukça önemli bir aydınlatma ünitesidir. Ülkemizde gereksiz kullanım oranı oldukça yüksek olsa da olumsuz hava koşullarında, standart farların yeterli olmadığı durumlarda sis farı kullanmak hem sürücünün hem de diğer insanların hayatını tehlikeye atmasının önleyecektir. Knmaster Gold Serisi Shark 30W motosiklet sis farı takımı, darbeye dayanıklı kasası ve su geçirmez yapısıyla uzun yolda ve olumsuz hava koşullarında maksimum aydınlatma sağlamaktadır.

Motosiklet kullananların hiç mi suçu yok?

motosiklet

İşte burada iğneyi kendimize, çuvaldızı ise başkasına batırmamız gerekiyor. Yukarıda motosikletlilere sorun çıkaran olayları bir bir açıkladık. Ancak trafik kurallarına uymayan, kullanması gereken ekipmanlara sahip olmayan motosikletliler de hem kendini hem trafiği tehlikeye atmaktadır. Umarız herkes bu konuda üstüne düşen görevi yerine getirir. Böylelikle trafikte yaşanan can ve mal kayıplarının önüne geçebiliriz.

Motosiklet ekipmanları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız; “Motosiklet Kıyafetleri Seçerken Bilmeniz Gereken 5 Önemli Kural” yazımızı inceleyebilir, sürüş güvenliği hakkında yeni şeyler öğrenmek istiyorsanız; “Motosiklet Tamam, Peki Ya Güvenlik İçin Gerekenler” içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Keyifli sürüşler.