Motosikletinizi kışa hazırlama rehberi

Motosikletinizi kışa nasıl hazırlamanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazı tam size göre! Otomobil sahipleri kış lastiğine geçiş yapmaya ve motor sıvılarına antifriz eklemeye hazırlanırken motosiklet sahipleri için ise durum biraz daha farklı. Çoğu motosikletli kış mevsiminde motosikleti bir ulaşım aracı olarak kullanmayı bırakıyor ve aracını adeta “kış uykusuna” yatırıyor. Ancak soğuk havaları cesurca göğüsleyen ve bunun için hazırlıklara çoktan başlamış motosiklet sürücüleri de var.

Motosikletinizi kış mevsiminde kullanacak veya kullanmayacak olun, yine de aracınızın kışı sağlıklı bir şekilde atlatması için takip etmeniz gereken birkaç adım bulunuyor.

Motosikletinizi kış uykusuna yatıracaksanız

motosikletinizi

Motosikletinizi kış mevsiminde kullanmayacak ve bu sebeple bakımıyla hiç uğraşmayacağınızı düşünüyorsanız şimdiden yanıldığınızı söyleyebiliriz. Motosikletler, otomobillerde olduğu gibi uzun süre kullanılmadığında arıza göstermeye meyilli araçlardır. Bu sebeple yaz geldiğinde motosikletinizin hiçbir sorun çıkarmamasını istiyorsanız motosikletinizi kış mevsiminde uygun bir ortamda saklamalı ve belirli periyotlarda bazı parçalarını kontrol etmek zorundasınız.

Motosikletinizi kış boyunca direkt olarak güneş ışığı almayan, kuru bir havaya sahip bir ortamda saklamanız iki tekerlekli aracınız için en iyisi olacaktır. Ancak her şey bununla bitmiyor. Motosikletinizi uzun uykusuna yatırmadan önce yapmanız gereken birkaç küçük şey daha var.

 • Lastiklerinizin kışı sağlam geçirmesini istiyorsanız onların zeminle olan temasını kesmeniz gerekiyor. Bunun için altına takoz koyabilir veya bir orta sehpaya yerleştirebilirsiniz.

Mondial 150 Kn orta sehpa, motosikletinizin lastiklerinin kış boyunca zeminle olan temasını önleyecek ve yaza sağlıklı lastiklerle girmenizi sağlayacaktır.

 • Su soğutmalı bir motosikletiniz varsa suyun donmasını veya pas yapmasını önlemek için suya mutlaka antifriz eklemelisiniz.
 • Aküyü motosikletinizin üzerinde bıraktığınız takdirde havalar düzeldiğinde sağlam bir akünüz olmayacaktır. Akünüzün sağlam kalmasını istiyorsanız aküyü motosikletten sökün ve güneş almayan, oda sıcaklığındaki bir yerde saklayın. Ayrıca akünün boşalmasını önlemek için ayda bir kez düşük voltajda şarj etmeniz gerekiyor.
 • Motor yağını ve gerekliyse yağ filtrelerini değiştirmelisiniz.
 • Garajda kalacak motosikletinizin kaportasının kışın zarar görmemesi için yıkayıp temiz bir bezle kurulamanız gerekiyor. Ardından boyanın koruması için cila yapın, krom kısımları varsa bu bölgelerin paslanmaması için de pas önleyici yağ sürmelisiniz.

Meguiar’s Liquid Wax Motorcycle, kolay kullanımıyla motosikletinizin boyasını rahatça korumanızı sağlayacaktır.

Her şartta sürerim diyenler

Kışın motosiklet kullanmanın yazın kullanmaktan çok daha farklı olduğunu biliyorsunuzdur. Bu sebeple alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz gerekiyor. Eğer “havalar soğuduğunda da motosikletimi kullanmaya devam edeceğim” diyenlerdenseniz;

 • Lastiklerinizi sürekli kontrol etmelisiniz. Basıncında bir değişiklik veya aşınma olmamalı.
 • Her yağmurdan sonra eğilip bükülen yerleri pas sökücüyle spreylemelisiniz.

WD-40 pas sökücü sprey, kış mevsiminde en yakın dostunuz olacaktır.

 • Hava şartları kötüleşeceğinden rölanti ayarını ve jikle devrelerini gözden geçirmelisiniz.
 • Su soğutmalı bir motorunuz varsa antifriz kullanmalısınız.
 • Far ayarınızı kontrol etmelisiniz.
 • Fren ve balata disklerini düzenli aralıklarla sık sık kontrol etmelisiniz.

Tüm bunlarla birlikte doğru ekipman seçimi de yapmalısınız. Kış mevsiminde kullanabileceğiniz motosiklet ekipmanları hakkında bilgi almak için; “Kışın Hayatınızı Kolaylaştıracak Motosiklet Ekipmanları” yazımızı inceleyebilirsiniz.