Motosikletleriniz yaza hazır mı? A’dan Z’ye motosiklet bakımı için bilmeniz gerekenler…

Yağmur ve soğuk havalar yerini sıcak yaz günlerine bıraktı ve motosiklet tutkunları olarak kapalı garajlara sarıp sarmaladığımız sevgililerimizi gün yüzüne çıkardık bile. Fakat ne yazık ki onları son bıraktığımız haliyle bulamıyoruz. Bu durumda yapmamız gereken, bütün bir kışı kenarda bekleyerek geçiren ve bu süreçte birçok dış etkene maruz kalan motosikletimizi eski ışıltısına kavuşturmak.

Peki bunu nasıl yapacağız? Ne yazık ki motosikletler için detaylı temizlik ve bakım hizmeti veren işletme sayısı oldukça az. Özellikle büyük şehirlerde yaşamıyorsak işimiz daha zor. Motosiklet tamir ve bakım hizmetleri veren işletmelerin aynı zamanda bizim kadar özenli ve istekli bir çalışma yapamayacağını da göz önünde bulundurursak iş başa düşüyor. O zaman böyle buyurun…

Önce güvenlik

Her ne kadar motorumuzun grenajlarının parlama oranıyla mutlu olma oranımız eşit seviyede artsa da sürüş güvenliği gibi daha önemli konular birincil önceliğe sahip. Bu yüzden detaylı bir temizlik ve bakım işleminin ilk adımı, motosikletimizin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek.

Zincir boşluğu, aydınlatma enstrümanları, fren durumu gibi birçok konu hakkında bir eylem planı oluşturmak için kısa bir test sürüşü yapmak şart. Her ne kadar saklama pozisyonuna almadan önce serviste bakımını yaptırmış olsanız da uzun bekleme süreleri sonucunda motosikletinizi bıraktığınız gibi bulamayabilirsiniz.

Zincir bakımı

Motosikletinizin teknik olarak kusursuz çalıştığına kanaat getirseniz de özellikle tahrik organlarını yeniden yağlamanız gerekebilir. Zincir ömrünü daha uzun kılmak ve sürüş güvenliğini yüksek seviyede tutmak adına yapmanız gereken, bu yağlama işlemi için elinizi biraz kirletmek.

Öncelikle uygun zincir yağını temin ederek başlamanız gereken bu işlemde yine özellikle bu iş için üretilmiş zincir temizleme fırçalarını kullanabilirsiniz. Motosikletinizi orta sehpaya aldıktan sonra bir tam turu tamamlayana kadar zincirinizi fırça ile tamamen temizleyin ve devamında yine bir tam tur boyunca spreyi kullanarak zincirinizi yağlayın.

 

Spreyin zincirin tüm bölümlerine eşit şekilde ulaştığından emin olmanız bu noktada önemli. Daha sonra motosikletinizle trafiğe çıktığınızda kıyafetlerinizin ve yeni temizlediğiniz parçaların yeniden yağla kaplandığını görmemek adına ise orantılı bir yağlama yapmanız ve damlayan sıvıları bir bez yardımıyla temizlemenizde fayda var.

Frenler

Tıpkı otomobillerde olduğu gibi motosikletlerde de en hayati parçaların başında frenler gelir. Ne kadar hızlı bir motosiklete sahip olduğunuza bağlı olarak bu önem fazlasıyla artar. Belirli kilometrelerde yapılan fren bakımlarını aksatmasanız da günlük kullanımda oluşan sesleri ve disklerinize zarar verecek pislikleri temizlemeniz gerekir.

 

Fren balatalarının ve diskinizin ne durumda olduğunu tespit etmeniz teknik olarak fazlasıyla zor olsa da kendi başınıza yapabileceğiniz fren balata temizliği fazlasıyla kolaydır. Birçok markanın ‘fren balata temizleyici’ olarak isimlendirdiği spreylerle, balatalarınız ve diskleriniz üzerindeki yoldan kaynaklanan pislikleri ve fren tozlarını temizleyebilirsiniz. Bu etkinliği rutin haline getirmek, uzun vadede balatalara zarar verecek dış etkenleri ortadan kaldıracak ve frenlerde oluşan çeşitli sesleri de yok edecektir.

Motor yağı 

Her ne kadar bu basamak fazlasıyla zahmetli işler sınıfında olsa da kendi başınıza motor yağınızı değiştirebilmeniz size uzun vadede fazlasıyla fayda sağlayacak. Otomobillerin aksine çok daha sık aralıklarla motor yağı değişimine ihtiyaç duyan motosikletler, yine otomobillerin aksine çok daha kolay yağ değiştirme imkanı sunar.

Kullanım kitapçığında belirtilen ebatta bir anahtar yardımıyla gevşetebileceğiniz motor karter tapasına sahip motosikletler, yine kolayca yağ ekleyebileceğiniz giriş haznelerine sahiptir. Eğer bu işlemi yapabilmek için gerekli motivasyona sahipseniz, her seferinde yağ değişimi için servise gitmekten kurtulacak ve daha sık yağ değişimi yaparak motosikletinizin motor ömrünü uzatabileceksiniz.

 

Motosikletinize uygun yağı belirlemek için yine kullanım kitapçığından faydalanabilir; yağ değiştirme işlemi sırasında eldiven ve huni gibi araçlar kullanarak daha temiz ve daha zahmetsiz bir değişim işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Motosikletinize uygun yağı seçerken kendini ispatlamış veya üreticinizin tavsiye ettiği markaları kullanmanızda fayda var.

Temizlik

Motosikletinizin sürüş güvenliği sağladığınızdan eminseniz artık temizleme ve parlatma kısımlarına geçebiliriz! Bu konuda benzin istasyonlarında sık sık karşımıza çıkan tazyikli yıkama makinalarından faydalanmayacağımızı baştan söyleyelim.

En doğru temizlik yöntemi olarak iyi bir temizleme spreyi ve bolca mikrofiber bez kullanmak çok daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacak. Yüzey alanı olarak baktığınızda işinizin fazlasıyla kolay olacağını tahmin etmek zor değil. Bu yöntemle motosikletinizin birçok parçasına doğrudan temas ederek herhangi bir sorun olup olmadığını anlamanız da sizin için ayrı bir avantaj.

Farklı zeminler, farklı ürünler

Motosiklet gövdeleri üzerinde birçok farklı materyalden imal edilmiş parçalar mevcut. Ama çoğunlukla bu parçaların plastik üzerine atılan boya ve verniklerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Benzin deposu gibi parçalar ise daha çok metal malzemelerden üretilir.

Çok amaçlı olarak üretilmiş temizlik spreyleriyle daha hızlı bir temizlik ve bakım işlemi yapabilme imkanınız mevcut. Fakat farklı malzeme türleri için üretilmiş profesyonel bakım ürünleri çok daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu nedenle plastik ve metal yüzeyler için farklı ürünler tercih etmenizde fayda var.

 

Plastik zeminler için hazırlanan temizlik spreylerini mikrofiber bezler veya bakım süngerleri aracılığıyla kullanabilirsiniz. Sadece plastik zeminler için değil tüm zeminler için geçerli olan bir detay da birden fazla bez kullanmanız. İlk katmanları temizlediğiniz mikrofiber bezleri daha sonraki aşamalarda kullanmanız, gövde üzerindeki gözle görülmeyen toz parçacıklarının boyanıza zarar vermesine neden olacaktır.

Sele

Genellikle yapay plastik malzemelerden üretilen seleler ise temizlenmesi ve temiz tutması en zor olan parçalardan. Güneşe maruz kalması durumunda giderek rengi solan seleler için özel üretilmiş temizlik ürünleri, hijyen açısından selenizi temizleme ve temiz tutma konusunda fazlasıyla iyi iş çıkarırken daha yeni bir görüntü etmenizi sağlayacaktır. Sele temizlik ürünlerini seçerken UV koruma özelliği olan ürünleri tercih ederseniz güneş kaynaklı matlaşmaların önüne geçebilirsiniz.

Jant ve lastikler

En çok kirlenen bir diğer bölüm ise jant ve lastikler. Genel amaçla üretilen temizleyici spreylerin özellikle bu bölümlerde yeteri kadar başarılı sonuçlar sağlayamadığını biliyoruz. Bu nedenle farklı gövde bölümleri için farklı ürünler tercih etmekten geri dursak da özellikle jant ve lastikler için daha iyi sonuçlar almak adına bu bölümlere özel olarak üretilen temizleyici ürünleri kullanmak durumundayız.

Daha yüksek temizleme gücüne sahip bu ürünler tabiri caizse ‘inatçı lekeleri’ kolayca ortadan kaldırmak üzerine tasarlanmıştır. Lastikler için istenen parlak görüntüyü sunmaları da bu ürünleri tercih sebebi yapar.

Deri

Motosiklet üzerindeki deri parçalar çoğunlukla aksesuar olarak takılan çantalar olarak kalsa da mont ve eldivenlerinizi de bu sınıfa dahil edebiliriz. Diğer gövde parçalarına ve ekipmanlara göre çok daha fazla zarar görme ihtimali bulunan deri parçalar için ise koruyucu kremler mevcut. Deri temizleme için kullanılan spreylerle de çantalarınıza veya ekipmanlarınıza su geçirmezlik özelliği kazandırabilirsiniz.

Kil hamuru

Başta biraz tuhaf gelebilir; fakat kil hamuru da motosiklet ve otomobillerin gövdelerini temizlemek için kullanılan araçlardan. Sentetik polimer malzemelerden üretilen kil; gövde üzerine yapışan ve bezle temizleyemediğiniz boya ve demir tozları, ağaç reçinesi, zift, asfalt artığı gibi maddeleri temizlemek için kullanılır.

Yumuşak, orta ve sert olmak üzere 3 farklı sertlik seviyesine sahip kil hamurları, cila veya boya koruma ürünlerinden önce kullanılmalıdır. Aksi takdirde yapılan cila ve koruma uygulamaları kirli zemin üzerine tam olarak yapışmayacaktır. Sert kil hamurlarının boyanın üzerindeki vernik tabakasına zarar verdiği ve daha çok profesyonel uygulamalarda kullanıldığını da hesaba katmalı; motosikletiniz için ilk etapta yumuşak ve orta sertlikte kil hamurları kullanmalısınız.

Cilalama

Uygulaması bittiğinde en çok keyif veren kısım şüphesiz ki cila işlemi. Son dokunuşları yaptıktan sonra arkanıza yaslanıp ilk günkü gibi parlayan motosikletinizi uzaktan izlemenin keyfi paha biçilemez.

Cila işlemi için alışılmış malzemeler genellikle koyu kıvamlı kremler olsa da, özellikle motosiklet için hızlı uygulanan sprey cilalar da mevcut. Bu tarz sprey cilalar, malzemenin uygulama alanının her yerine ulaşmasını sağlarken, özel süngerlere ihtiyaç duymadan mikrofiber bezlerle de kullanabilirler. Krem formundaki ürünler ise bir miktar zahmetli bir şekilde uygulansa da yüzey üzerinde kalın bir tabaka bırakacağı için daha uzun süreli etki sunarlar.

Cila uygulamadan önce dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri zeminin tamamen temizlenmiş olmasıdır. Yüzeye yapışan pislikler kil hamuru gibi malzemelerle zeminden ayrılmazsa, cila görevini tam anlamıyla yerine getirmeyebilir ve işlem sonrasında yüzeyde çeşitli pürüzler görülebilir.