Motosiklette hayat kurtaran teknik: Kontra tekniği

Motosiklet üzerindeyken en çok kullanılan tekniklerden biri olan kontra tekniği, kafa karıştırıcı gibi görünse de uygulanması en basit yöntemlerdendir. 

Motosiklet yarışlarında hızla virajlara giren sürücülerin döndükleri tarafa doğru eğilerek virajı aldıklarını görürüz. Çünkü bu iki tekerlekli “vahşi şeyle” tek bir çizgi üzerinde virajı dönmek ve minimum zaman kaybı elde etmek için en gerekli tekniklerden biridir. Ayrıca manevra yapmak için en güvenli ve sarsıntısız tekniktir. 

Kontra ise her sürücünün farkında olmasa da uyguladığı en temel motosiklet tekniklerinden biridir. Ancak hala çoğu kullanıcı kontranın ne olduğu konusunda tartışmalar yapmaktadır. Eğer iki teker sevdalılarının kalabalık olduğu bir ortamda sohbet konusu açmak istiyorsanız kontra tekniği, o güruhun saatlerce konuşmasını sağlayabilir. 

Motosiklet dünyası hayli eğlenceli ancak bir o kadar da zordur. Motosikletlilerin gün içinde en çok karşılaştığı sorunlar için; “Motosiklet Sürücülerinin Sık Karşılaştığı Problemler” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. 

kontra tekniği
Kontra tekniği nedir? 

Kontra tekniği belli bir hızın üzerinde motosikletin daha rahat manevra yapması için kullanılmaktadır. Hareket halindeyken belli bir hızın üzerine çıktığınız durumlarda kullanılır. Kontra tekniğinde sağa dönmek için gidonu sola doğru, sola gitmek için ise sağa doğru ittirmeniz gerekir. 

Kontra, ilk duyduğunuzda içgüdülerinize oldukça ters gelen bir teknik gibi görünebilir ancak her motosiklet sürücüsü gün içinde defalarca bu tekniği kullanmaktadır. Bu durum ise kontra tekniğinin temelinden kaynaklanmaktadır. Sonuçta bir taşıta manevra yaptırmak istediğiniz direksiyon ya da gidonu gitmek istediğiniz yöne doğru çevirmeniz gerekir. Ancak motosikletlerde durum biraz daha farklı. 

kontra tekniği

Kontra tekniğinin dönüşlerde oldukça önemli olduğundan bahsettik. Monero motosiklet telefon tutucuysa keskin manevralarda cep telefonunuzun motosikletteki yegane güvencesi olacaktır. Gidona sabitleyebileceğiniz tutucu, bir de USB şarj çıkışına sahip.

Kontra tekniği neden kullanılmalı? 

Bisiklet ya da motosiklet sürenler, iki tekerlekli bir araçla manevra yapmanın otomobillere göre oldukça farkında olduğunu bilir. Kontra tekniği, motosikletlerle yapılan dönüşlerin akıcı ve düzgün bir şekilde gerçekleşmesi için ortaya çıkmıştır. Virajlardaki hakimiyet kaybını minimuma indiren ve motosikletin kilitlenmesini önleyen kontra tekniği, fizik kuralları göz önüne alarak oluşturulmuştur. 

Merkezkaç kuvveti sebebiyle hızlı viraj alınan durumlarda motosiklet dış tarafa doğru açılmaktadır. Elciğin dönülecek yerin tersindeki kısmını ittirdiğinizde motosiklet yana doğru yatacak, böylelikle merkezkaç kuvvetinin sebep olduğu dışa açılma sorunu ortadan kaldıracaktır. Güvenli ve akıcı bir şekilde viraj almanın en önemli etkenlerinden biri kontra tekniğidir. 


kontra tekniği
Güvenli bir sürüş için

Hızlı tepki verilmesi gereken olumsuz senaryolar motosikletlilerin korkulu rüyalarındandır. Aniden sürücünün önüne çıkan bir engel onu sağa ya da sola sert bir manevra yapmaya zorlayabilir. Tecrübesiz bir sürücü böylesi bir olayda rahatlıkla motosikletinin kontrolünü kaybedebilir. Bu da maalesef istenmeyen sonuçlar doğuracaktır.

Ancak kontra tekniği, ani dönüşlerde ve sert manevralarda motosiklet hakimiyetinin olabildiğince sürücüde kalmasını sağlamaktadır. Bu tekniği sürüş tarzına uyduran bir motosiklet kullanıcısı, güvenli ve keyifli bir şekilde yol alacaktır. 

Güvenli bir şekilde yol almak için doğru sürüş tekniklerine hakim olmalısınız ancak bu teknikler tek başına sizi yeteri kadar korumayabilir. İki teker üzerinde emniyetinizi sağlayacak ekipmanları kullanmanız gerekmektedir.

kontra tekniği
“Motosiklet Koruma Ekipmanları” kategorimizde her beden için rahatlıkla bir model bulabileceğiniz uygun fiyatlı motosiklet ekipmanlarına göz atmanız, güvenliğiniz için en iyisi olacaktır.