Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur?

Oldukça zeki bir tür olan muhabbet kuşu sevimli dostlarımızdan bir tanesi. Neredeyse her muhabbet kuşu sahibi, bu minik dostunun konuşmasını ister. Ancak muhabbet kuşunu konuşturmak sabır, emek ve zaman isteyen bir iş. Dolayısıyla muhabbet kuşunuzun iş birliğine ihtiyacı var.

Muhabbet kuşunun özellikleri

muhabbet kuşu

Anavatanı Avustralya olan muhabbet kuşu, papağan türleri arasında yer alan evcil bir kuş. Mavi, beyaz, sarı ve yeşil renge sahip olan bu kuşlar genel olarak kanatlarında siyah renklere sahip. Farklı renk kombinasyonlarında da görmek mümkün.

Ortalama yaşam süreleri 8-10 yıl arasında değişen muhabbet kuşunun, bakım ve beslenmelerine göre bu ortalama süre değişebiliyor. Ve tabii ki konuşabilme yetenekleri bu minik dostlarımızı ilgi çekici kılıyor.

Siz de muhabbet kuşunuzun gerek duyduğu besin ve vitaminleri almasını istiyorsanız Gold Wings Premium Muhabbet Kuşu Yemini tercih edebilirsiniz.

Muhabbet kuşunu nasıl konuşturabilirsiniz?

İlk olarak muhabbet kuşunuzun yavru olması size eğitim konusunda kolaylık sağlayabilir. Muhabbet kuşunuz sizden korkmamalı. Ne kadar evcil olursa konuşma şansı o kadar artar. Öğretirken sakin olun ve sesinizi yükseltmeyin. Ellerinizi sallamayın. Bu onları sadece strese sokar.

Muhabbet kuşunuz için iyi ve sabırlı bir öğretmen olun. Herhangi bir ilgi belirtisi göstermezse ona kızmayın. Hiç olmayacak gibi görünebilir, ancak denemeye devam edin, bu sonuç verecektir.

Eğitime başlarken tek kelimeye odaklanmak oldukça işe yarayacaktır. Bu kuşunuzun ismi gibi basit şeyler olmadır. “Babacık”, “cici kuş”, “aşkım” ülkemizde muhabbet kuşlarına öğretilen basit kelimeler arasında.

Başarıları ödüllendirin

muhabbet kuşu

Muhabbet kuşunuzu dikkatle dinlemeye devam edin. Çünkü sonunda ilk kelimesini söylediğinde, sessiz veya çok hızlı bir şekilde söyleyebilirler. Muhabbet kuşunuzu her zaman başarıları için ödüllendirin. Bu, onu daha da teşvik edecektir.

Muhabbet kuşunuz bir veya iki kelime söyleyince, basit cümlelere başlayabilirsiniz. Bunu yapmanın kolay bir yolu, muhabbet kuşlarınızı iyice gözlemlemek ve onlara ne yaptıklarını söylemektir.

Jungle Doğal Dal Darı ile sevimli dostunuzu ödüllendirebilir onun konuşmasını sağlamak için teşvik edebilirsiniz.

Bazı özel harfleri kullanın

Bazı harfler, muhabbet kuşlarının yapısı sayesinde konuşmalarını kolaylaştırabiliyor. “Ç, Ş, S, K, T, Z,” gibi harfler minik dostumuzun işine yarayacaktır. İlk kelimelerden sonra içinde bu harflerin geçtiği kelimelerden bir sözcük öbeği oluşturmak konuşmasının ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Bildiğiniz gibi muhabbet kuşları müzik duyduğu zaman hemen kafalarını sallamaya başlarlar. Onun sevdiği, ilgisini çeken ve mutlu hissettiği müzikleri açmak muhabbet kuşunu rahatlatıp doğru moda sokabilir. Birkaç basit cümleyi öğrendikten sonra, ona etrafındaki şeylerin isimlerini öğretmeye başlayabilirsiniz. Merhaba ve hoşçakal demesi için ona küçük cümleler öğretebilirsiniz.

Ama asla unutmayın, minik dostumuzun konuşması çoğunlukla size bağlı. Sabırlı ve iyi bir öğretici olun. Ona ilgi gösterin ve pes etmeyin. Sonunda göreceğiniz şeyler sizi şaşırtabilir. Bu zeki dostlarımız oldukça fazla kelimeden oluşan bir dağarcığa ulaşabilir. Onları küçümsemeyin.

Muhabbet kuşlarının yanı sıra evlerimiz de birçok türde evcil hayvanlar besliyoruz. Özellikle tüylü dostlarımızın pire veya kene gibi sorunları olabiliyor. Bu sorunun çözümü için sizi “Evcil hayvanınız artık çok rahat: Pire ve kene tozu yapımı” başlıklı yazımıza alabiliriz.