Neden kış lastiği tercih etmelisiniz? Dört mevsim lastikler alternatif olabilir mi?

Trafikte sürüş güvenliğini sağlamak adına önemli bir rol üstlenen kış lastiği ve dört mevsim lastikler, artılarıyla ve sundukları avantajlarla ön plana çıkıyor.

Her yıl dönemsel olarak gündeme gelen kış lastiği konusu, trafik güvenliği açısından ciddi bir öneme sahip. Düşen hava sıcaklıklarında otomobilin yere tutunma ve fren kabiliyetini doğrudan etkileyen lastik tercihi, sürüş güvenliğini sağlamak adına özenle yönetilmesi gereken süreçlerden.

Neden kış lastiği kullanıyoruz?

Yaz ve kış aylarındaki hava sıcaklığı farklarının lastiklerin çalışma yeteneklerinde fark yarattığını biliyoruz. Örneğin standart tipte bir yol lastiği 30 derecelik hava sıcaklığında yerle temasını olması gereken düzeyde tutabilirken hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmesiyle birlikte bu lastiğin üretiminde kullanılan kauçuk malzemeler giderek sertleşmeye başlar.

Kauçuk malzemelerin öngörülenden daha soğuk veya daha sıcak bir ortamda kullanılıyor olması nedeniyle meydana gelen bu süreç sonucunda fren mesafesi uzar, direksiyon kontrolü ve otomobilin yere uyguladığı tutunma gücü zayıflar. Dolayısıyla sürüş güvenliği tehlikeye düşer. Bu nedenlerle yazın kış lastiği, kışın da yaz lastiği kullanılmaz.

Bu duruma etki eden bir diğer faktör de lastik üzerindeki desenler. Islak zeminlerde yerde bulunan suyu lastik üzerinden tahliye edilerek yola devam etmenizi sağlayan bu desenler, yoğun yağmurlar ve düşük sıcaklıklar hesaba katılarak daha derin ve işlevsel olarak tasarlanır. Desen farklılıkları, lastiğin ne kadar iyi bir tutunma sağlayacağı hakkında veya suyu ne kadar iyi tahliye edeceği konusunda önemli ipuçları verir.

Hem cebiniz, hem güvenliğiniz için…

Lastik değiştirmenin maliyeti her ne kadar yüksekmiş gibi görünse de yaz-kış aynı lastikleri kullanmanın doğurabileceği sonuçlar aslında çok daha maliyetlidir. Örneğin daha uzun fren mesafesi yanlış lastik kullanımının doğal sonucu olarak ortaya çıkar ve tek başına ciddi bir maliyet demektir.

Ayrıca istatistiklere göre kış aylarında kaza yapan araçların çoğunluğunu yaz lastiği kullanan araç sürücüleri oluşturuyor. Sürüş yeteneklerinize çok fazla güveniyor olsanız da, ıslak zemin yapılan panik frenlerde kış lastikleri fren mesafesini üçte bir oranında kısaltıyor. Dolayısıyla daha iyi frenler daha az kaza, daha az kaza daha düşük sigorta ve kasko primleri anlamına geliyor.

Lastiğinizin ömrü de kısalacaktır

Kaza ihtimalini “Allah korusun” diyerek bir kenara bırakalım. Her şeyden önce bilmelisiniz ki,  yaz lastikleri kışın, kış lastiklerin ise yazın daha fazla aşınıyor. Yani, normal şartlarda 30.000 kilometre veya 5 yıl olarak tanımlanmış bir yaz lastiğinin veya kış lastiğinin ömrü, uygun olmayan mevsim şartlarında kullanıldığında ciddi oranda kısalır. Bu durum daha sık lastik değiştirmenize neden olur. Alın size bir başka ekstra maliyet kalemi…

Uygun lastikleri kullanmanın bir diğer avantajı da ortalama yakıt tüketiminizi azaltmasıdır. Bu ve buna benzer nedenlerle bu lastik “ihmali” size uzun vadede kesinlikle daha fazla maliyet yaratacaktır. Ayrıca böyle bir ihmal, tüm maliyetlerin ötesinde bir de can güvenliği gibi önemli bir konuda zarar görmenize neden olabilir. Ki bu ihtimali aklımıza bile getirmek istemiyoruz!

4 mevsim lastikler için uygun koşullar

Lastik değişimini birkaç yıl boyunca dert etmek istemeyen kullanıcıların tercihi ise 4 mevsim lastikler. Özellikleri gereği hem yazın hem de kışın kullanılabilen bu lastikler, kış lastiği değişikliği yapma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Kulağa ilgi çekici geldiğini biliyoruz fakat konu o kadar basit değil. Dört mevsim özelliğine sahip lastikler her iki lastik türünden de özellikler taşısa da sadece yaz veya sadece kış kullanımları için üretilen lastikler kadar üstün başarılar gösteremiyor.

Peki hangi durumda 4 mevsim lastikler işinizi görebilir? Öncelikle yıl içinde otomobilinizle yaptığınız kilometre sayısı çok yüksek olmamalıdır. Ayrıca, bulunduğunuz coğrafyada yaz ve kış ayları arasında sıcaklık farkı az olmalı ve yıllık ortalama sıcaklıklar sıfır derecenin altına inmemelidir. Tabii tüm bunlara eklenecek olan, ekonomik nedenler dolayısıyla iki yeni lastik seti almak istemiyorsanız aradığınız şey 4 mevsim lastikler olabilir.

Şunu da söylemekte fayda var: Yaz sıcaklıklarına göre çalışan ve çoğunlukla isminde “sport” gibi ifadeler barındıran dinamizm odaklı lastikler veya kar odaklı üretilen başarılı kış lastikleri kendi kullanım alanlarında 4 mevsim lastiklerden çok daha iyi sonuçlar verir.

 Kış lastiği alırken dikkat etmeniz gerekenler

  •  Kış lastiği veya 4 mevsim lastik satın almak istiyorsanız bunu tam bir set halinde yapmalısınız. Otomobiliniz üzerindeki farklı üretim tarihine ve farklı desenlere sahip lastikler sürüş güvenliğini tehlikeye düşürür.
  • Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip araçlar da kış lastiklerine veya 4 mevsim lastiklere ihtiyaç duyar. Aracınızın uygun olmayan lastiklerle kullanımı, dört çeker olsa dahi olumsuz durumlarla karşılaşmanıza neden olabilir.
  • Kullanmadığınız dönemlerde lastiklerinizi nemden uzak, serin ve ışık görmeyen yerlerde saklamalısınız. Uygunsuz saklama koşulları lastiklerin ömrünü ciddi oranda kısaltır.
  • “M+S” ibaresi çamur ve kış kullanımı için uygunluğu ifade etse de kış lastikleri, yanak kısmı üzerinde bulunan kar tanesi sembolüyle ayırt edilir. Dört çeker araçların kullandığı M+S lastikler üzerinde kar tanesi sembolü taşımıyorsa kış kullanımına uygun olmayabilir.
  • Eğer yeni bir lastik seti satın aldıysanız ilk birkaç yüz kilometre “yüzey alıştırması” yapmalı, bu süreçte ani manevralardan ve frenlerden kaçınmalısınız. Üretim sırasında lastik üzerinde kalan kimyasalların tamamen ortadan kalkması için ilk birkaç yüz kilometre kuru zeminde kullanım yapmalı, karlı zeminde sürüş yapmamalısınız.

Lastiklerinizi yenileme veya yeni bir kış lastiği alma zamanınız geldiyse hepsiburada’nın otomobil lastikleri kategorisine göz atabilirsiniz.

Otomobilinize kış bakımı yaptırma rehberine tıklamadan çıkmayın.