Osmanlı Hareminden Güzellik Tüyoları

Güzellik sadece zamanımıza özgü bir kavram değildir. Tüm zamanlara hükmeden, insanoğlunun en zayıf ve en güçlü yanlarını aynı anda temsil eden dünyanın en etkili silahıdır. Bu gerçekten yola çıkılarak güzelliğin insanın ve öncelikli olarak kadının varoluş tarihi kadar eski bir arzu olduğu söylenebilir. İnsanlar ve toplumlar, asırlar boyu güzellik masallarının peşinden koşmuş, kendilerini o masallara taşıyacak araç ve yöntemlerin izinden gitmiş, bu uğurda yeni keşiflere imza atmıştır. Bugün güzellik söz konusu olduğunda dünya genelinde devasa boyutlarda ürün ve hizmet sektörleri devreye girer. Güzellik arayışı hiçbir zaman ve mekanda son bulmaz.

Tarih boyunca hayat geçirilen güzellik sırları arasında en fazla merak uyandıranlar Osmanlı haremine ait bakım ve güzellik ritüelleri olarak bilinir. Osmanlı hareminde yaşayan, güzellikleri dillere destan filmlere ve kitaplara konu olan kadınların güzellik sırları, üzerinden asırlar geçmesine rağmen bugün hala ilgi çekmeyi başarmaktadır. Peki ama nedir Osmanlı sarayına ait kadınların güzelliklerinin hikmeti? Hangi güzellik ritüelleri saray kadınlarının vazgeçilmez bakım rutinlerini oluşturur? İşte, Osmanlı hareminden şaşırtıcı güzellik tüyoları…

Beyaz, Parlak ve Pürüzsüz Bir Cilt

Kaynak: blogspot

Gül suyu, Osmanlı sarayında açık ara en çok tüketilen bakım ve güzellik malzemesi olma özelliği taşır.

Osmanlı döneminde kadınların mümkün mertebe açık tenli olmaları makbuldür. Temizliğin ve saflığın simgesi olarak görülen beyazlığın kadına çok yakıştığına inanılır. Bu inanışın bilincinde olan Osmanlı harem kadınları arasında doğuştan beyaz tenli olanlar şanslıyken buğday ve esmer tenli olanlar için de alternatif çözümler üretilmiştir. Kadınların tenlerini beyazlatmak için başvurdukları çözüm yollarının başında limon suyu sürmek gelir. Kadınlar, ellerini ve yüzlerini birkaç günde bir limon suyu ile güzelce yıkayarak daha parlak ve daha beyaz tenli olma hayallerine adım adım yaklaşır.

Pürüzsüz bir cilde ulaşmanın sırrı ise keselenmekten geçer. Cilt üzerindeki ölü tabakadan kurtularak yumuşacık, canlı ve sağlıklı bir cilde kavuşmak işten bile değildir. Osmanlı hareminde hamam saatleri büyük oranda kese saatleri anlamına gelir.

Harem kadınlarının, cilt temizliği için kullandıkları ürünlerin başında gül suyu gelir. Gül suyu, Osmanlı sarayında açık ara en çok tüketilen bakım ve güzellik malzemesi olma özelliği taşır. Kadınlar, yüzlerini gül suyu ile yıkar, güzel kokmak için gül yağı sürünür. Beline gül yağı süren Hürrem Sultan’ın, etrafına yaydığı afrodizyak havanın bundan kaynaklandığına inananların sayısız azımsanamaz. Gül suyu ve gül yağı ile gerçekleştirilen cilt bakım uygulamaları saray kadınları için vazgeçilmez olma özelliği taşır.

Gül suyu dışında özel yağlar ve aromatik kokulara sahip sabunlar da bakım uygulamaları sırasında yararlanılan ürünler arasında yer alır. Özellikle hamam ve kese ritüellerini takiben cildi rahatlatmak ve yumuşatmak için farklı içeriklere sahip özel yağlar devreye girer. Bunlar arasında badem yağı ve zeytinyağı gibi bugün hala cilt güzelliği için tavsiye edilen ve kullanılan ürünler başı çeker. Layığıyla gerçekleştirilen keselenme işleminin ardından mis gibi kokusu havaya yayılan özel yağlarla masaja tabi tutulan ciltten haliyle sağlık ve canlılık fışkırır. Cildi arındırmak ve sıkılaştırmak için ise kil maskesinden faydalanılır.

Uzun ve İpeksi Saçlar

Kaynak: Turkishjewelry

Kil, Osmanlı döneminde cilt güzelliğinde olduğu kadar saç güzelliği için de sıklıkla kullanılan doğal reçetelerin başında gelir.

Beyaz ve parlak ciltten sonra Osmanlı haremine ait kadınlar söz konusu olduğunda, ikinci güzellik alameti uzun saçlarda gizlidir. Kadınlar, binbir cefayla uzattığı saçları için doğal içerikli karışımlar kullanarak düzenli bakım uygular. Bu yolla daha kolay taranan ve yumuşak saçlara sahip olurlar. Kil, Osmanlı döneminde cilt güzelliğinde olduğu kadar saç güzelliği için de sıklıkla kullanılan doğal reçetelerin başında gelir. Yağ dengeleyici özelliği sayesinde saçlara iyi gelen kil, o dönemde eritilerek kullanılır ya da direkt olarak saça uygulanır. Sabunla yıkanan saçlar sabunun kurutucu etkisi ile sertleşip matlaşır. Sertleşen saçları tekrar canlandırıp parlatmak için ise yine farklı içeriklere sahip özel yağlar gündeme gelir. Sakız, ebegümeci, hatmi çiçeği gibi doğada kolaylıkla bulunan bitkiler, Osmanlı hareminde saç bakım uygulamalarının popüler araçları arasında yer alır. Bu bitkiler genellikle kaynatıldıktan sonra suları süzülerek kullanılır. Kına da harem kadınlarının saçlarına sağlık, canlılık ve güzellik getiren ve yaygın biçimde kullanılan malzemelerden diğer bir tanesi olma özelliği taşır.

En Doğal Makyaj Hileleri

Kaynak: i.ytimg
  • Endüstriyel makyaj ürünlerinin henüz var olmadığı Osmanlı döneminde harem kadınları, makyaj ihtiyaçlarını doğal ve yaratıcı yöntemlerle karşılarlar. Kendi makyaj malzemelerini kendileri üreten kadınlar bu şekilde daha çekici ve güzel görünmeyi başarır.
  • Osmanlı harem kadınları, yüzlerine allık sürmek istediklerinde genellikle gül goncası ve hibiscus bitkilerini havanda döverek güzel kokulu bir karışım elde eder. Bu karışımı elmacık kemiklerinin üzerine sürdüklerinde doğal ve harika bir allık uygulaması gerçekleştirmiş olurlar.
  • Yine aynı gül goncası ve hibiscus karışımını bir miktar suyla karıştırdıklarında ise parlak kırmızı bir ruj elde edebilirler. Bu şekilde beyaz ve parlak ciltlerini hafifçe renklendirerek güzelliklerine güzellik katabilirler.
  • Osmanlı kadınları, gözleri için sürme, kaşları için ise rastık tercih eder. Diş macununun kullanılmadığı bir devirde dişlerini beyazlatmak için ise tuz ve şeker kullanırlar.
  • Son olarak harem kadınları, formlarını korumaya da özen gösterir. Bilhassa havaların ısınmaya başladığı bahar ve yaz aylarında yediklerine hayli dikkat eder, yüz güzelliklerini zarif bedenleri ile taçlandırmak için çaba harcarlar.
  • Osmanlı’dan bugüne birtakım güzellik ritüelleri olduğu gibi taşınırken bazıları tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alır. Ancak kadınların güzellik arayışı hiçbir zaman son bulmaz.

Hepsiburada, kozmetik kişisel bakım kategorisi ile dilediğiniz güzellik ve bakım ritüelini hayata geçirmek için ihtiyaç duyduğunuz ürünleri bir araya getiriyor.