Otomotiv sektörünün geleceği: Elektrikli otomobiller nasıl çalışır?

Sıfır emisyonla en çevreci ulaşım araçlarından biri olan elektrikli otomobiller, her geçen gün daha fazla insanın ilgisini çekiyor.

Son 200 yılda yaşanan küresel ısınma, insanları Dünya’nın geleceğiyle ilgili yeni kararlar almaya itiyor. Artık hayatın her alanında çevre dostu olmak ve mavi gezegenimizi korumak zorundayız. Uzun yıllardan beri ağırlıklı olarak içten yanmalı motorları kullanan kara ulaşım araçları da bu sebeple yerini elektrikle ya da diğer alternatif yakıtlarla çalışan versiyonlarına bırakıyor. 

Her geçen yıl otomotiv pazarındaki yerini artıran elektrikli otomobiller, kullanıcılarına çevre dostu ve ekonomik bir sürüş vaat ediyor. İçten yanmalı benzinli ya da dizel motorlardan farklı olarak herhangi bir zararlı gaz salınımı yapmayan elektrikli araçlar, adeta geleceğin ayak sesleri olarak görülüyor. Ayrıca hem elektrik hem de içten yanmalı motora sahip “hibrit” kuzenleri de son yıllarda revaçta olan otomobil modellerinden.

 

Elektrikli otomobiller nasıl çalışır? 

Elektrikli otomobiller içten yanmalı motora sahip araçlardan çok daha farklı bir geometriye ve teknolojiye sahiptir. İçten yanmalı motorlu konvansiyonel araçlarda görebileceğiniz çoğu parça elektrikli modellerde yer almaz. Çalışma esnasında da herhangi bir ses duymazsınız. Dolayısıyla gürültü kirliliği de yaratmazlar. Batarya ve pil setlerinin bulunduğu elektrikli otomobillerde, gerekli olan güç bu bataryadan sağlanır. 

İsraf konusunda oldukça cimri olan elektrikli araçlar, sürüş esnasında ortaya çıkan fren enerjisini de boşa harcamazlar. Rejenerasyon ile fren enerjisini elektrik enerjisine çevirebilen bu otomobiller, yoldayken dahi pillerinin bir kısmını şarj edebilir. Böylelikle yakıt tasarrufunu da en üste çekmiş olur. 

Yakıt tasarrufu öncelikli hedef 

Elektrikli otomobiller, üretiliş amacı gereği sürücüsünü yakıt tasarrufuna teşvik eder. Multimedya sistemlerinde genellikle yakıt tüketimi hakkında detaylı bir bilgilendirme programı bulunur. Bunlar da araç kullanırken adeta oyun oynuyormuş hissi vererek gideceğiniz yere en az yakıtla gitmek istemenizi sağlar. Eğer bu otomobillerden birini kullandıysanız ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Ancak sizin de elektrikli aracınıza daha az yakıt tükettirmeniz mümkün. Bu konuda lastikler tahmin ettiğinizden çok daha önemli. Elektrik enerjisiyle çalışan otomobiller, %100 verimlilik göz önüne alınarak üretildiğinden rüzgar direnci katsayıları da genellikle çok düşük rakamlarda kalmaktadır. Ancak otomobilin yerle temas eden tek kısmı olan lastiklerinin de minimum sürtünme göstererek yakıt tüketimine yardımcı olması gerekmektedir. 

Michelin Pilot Sport 4S lastikleri minimum sürtünme katsayısıyla elektrikli otomobilinizin düşük olan yakıt tüketimini daha da aşağı çekecektir. Ayrıca sessiz çalışan bir yapıya sahip olduğundan yolcukluklarınızdaki kabin sesini de hatırı sayılır ölçüde azaltacaktır.

Oto lastikler konusunda daha fazla bilgi almak ve doğru basınçtaki lastiklerin bir otomobili ne kadar fazla etkilediğini görmek için; “Doğru Basınç, Doğru Bakım: Lastiklerinizin Yaz Performansını Artırın” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. 

İçten yanmalı motora sahip araçlarda olduğu gibi elektrikli otomobillerde de gazı doğru kullanmak yakıt tüketimini önemli ölçüde etkilemektedir. Her ne kadar rejeneratif fren sistemiyle gaz pedalındaki israfın bir kısmı geri dönüştürülse de harcanan enerjiyi tam olarak geri almak mümkün değildir. Bu sebeple gaza daha yumuşak davrandığınız takdirde aracınızın yakıt tüketimi düşecektir. 

En büyük sorulardan: Batarya ömrü ne kadar?

Sanılanın aksine elektrikli otomobillerin batarya ömrü aracın kullanım ömrüyle eşittir. Ancak zamanla bataryanın verimliliği her elektronik cihazda olduğu gibi düşebilir. Bu verimlilik düşüşünü en aza indirgemek için kullanım alışkanlıklarınızı daha az yakıt tüketecek şekilde değiştirebilirsiniz. 

Ayrıca elektrikli otomobil üreticileri, bataryaları için de belirli bir süre garanti vermektedir. Günümüzde milyon kilometreler yapmış elektrikli araçlar hala sürücüleri tarafından kullanılmaktadır. Ancak bu garanti süresi içinde bataryanızın verimliliği hatırı sayılı ölçüde düşerse üretici firma bataryanızı ücretsiz olarak değiştirecektir. 

 

Uzun yolcuklar da mümkün

Özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde her sokakta, her otoparkta kısacası her yerde şarj istasyonları olduğundan dolayı bu sorun ortadan kalkmış gibi görünüyor. Ülkemizde de bu konuda hızlı bir gelişim mevcut. Geçmişte her ne kadar İstanbul’da şarj istasyonu bulmak zor olmasa da diğer şehirlerde ya da şehirlerarası yollarda şarj istasyonlarına sık rastlayamazdınız.

Ancak günümüzde bu yerlere de istasyonlar yapılmakta. Örneğin şu an elektrikli otomobilinizle İstanbul’dan Bursa’ya ya da Ankara’ya rahatlıkla gidebilir, dinlenmek için durduğunuzda aracınızı da şarj edebilirsiniz. 

Tamamen elektrikli araçların haricinde bir de hibrit otomobiller var. Elektrikli araçlardan rol çalan hibrit araçlarla ilgili içeriğimizi de Keşfet sayfalarında bulabilirsiniz.