Oyun meraklılarının radarına girecek 5 mobil oyun

Bundan çok değil 10-15 yıl önce biri çıkıp “herkesin elinde dokunmatik ekranlar olacak ve bu cihazlarla film ve dizi izleyebilecek, fotoğraf çekebilecek, telefon ve görüntülü görüşme yapabilecek ve mobil oyun oynayabileceksiniz” deseydi muhtemelen pek dikkate almazdık…

Fakat geldiğimiz noktada gerçekten de teknolojinin gelişimi, teknolojik cihazların yayılması ve dokunmatik teknolojisinin gelişmesiyle birlikte eskiden devasa bir odayı kaplayan bilgisayarlar artık ceplerimize girdi. 

Günümüzde birçok cep telefonu eski bilgisayarlardan çok daha kuvvetli ve akıcı bir yapıya sahip ve bu durum en çok da oyun meraklılarını heyecanlandırıyor. Böylelikle hem sıradan kullanıcılar hem de oyun oynamak için binlerce TL’lik meblağları gözden çıkarıp oyun konsolu satın alan ya da “oyun bilgisayarı” toplayanlar istedikleri yerden hem akıcı hem de üstün grafik özelliğine sahip oyunları çok da büyük paralar harcamadan, hiç takılmadan oynayabiliyor. Birçok oyun geliştiricisi mobil oyun pazarına giriş yaparken otomobil yarışından, FPS’ye, bulmacadan, FRP’ye birçok farklı türde oyun milyonlarca akıllı telefon ve tablet kullanıcısının parmaklarının ucunda. 

Sayılarla mobil oyun pazarı

Birçok şirket pazardan pay kapmak için kıyasıya bir yarışa girerken her gün adeta binlerce oyun piyasaya sürülüyor. Bu oyunlardan bazıları kalabalık içerisinde ortadan kaybolurken bazıları ise kulaktan kulağa yayılarak kült oyun kategorisine dahil oluyor. 

2019 yılındaki resmi verilere göre mobil oyunlar küresel oyun pazarının yüzde 60’ını oluşturuyor ve tamı tamına 49 milyar dolarlık bir gelir sağlıyor. Bu gelirin 16.9 milyar dolarının kâr olduğunu da belirtirsek neden bu kadar çok insanın ve şirketin oyun geliştirmeye bu kadar hevesli olduğunu anlayabilirsiniz. Dünya sıralamasına bakarsak Çin, ABD ve Japonya en büyük mobil oyun pazarları arasında yer alıyor. 

Günümüzde yaklaşık 1.36 milyar mobil oyun kullanıcısı bulunurken bu insanların yaşları genelde 25 ile 36 arasında değişiyor. Uzmanlar oyuncuların sayısının 2024’te 1.7 milyarı geçeceğini belirtiyor. 

Bu 5 oyuna dikkat!

-Plague INC.

Günümüzde Covid-19 salgını maalesef 90 milyondan fazla insana bulaştı ve milyonlarca insanın da ölümüne sebep oldu. Fakat bu salgından yıllar önce İngiltere merkezli Ndemic Creations tarafından geliştirilen  bir oyun bulaşıcı hastalıkların ve salgınların ne kadar kısa bir sürede yayıldığını gözler önüner seriyor. 

Hem iOS hem de Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlerde oynanan oyunda amacınız bütün gezegene hastalık bulaştırmak. Karantina ve sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde oynanabilecek oyunun Çin’de yasaklandığını da hatırlatalım. Bu oyun ile birlikte kişisel sağlık, hijyen ve sosyal mesafe gibi detayların ne kadar hayat kurtarıcı olduğunu tekrar tekrar hatırlamak mümkün. Ndemic Creations, oyunu geliştirirken salgın hastalıklarla ilgili bir farkındalık oluşturma hedefinde olduklarını da duyurdu. 

Günümüzdeki korona virüsü salgını şartlarına ve yaşananlara göre değişim gösteren Plague Inc. yanlış haber ve aşı karşıtları gibi yeni detay ve kategoriler ekleyerek salgın hastalıkların yayılması ile ilgili detayları paylaşıyor.

-Plants vs Zombies 2

Mobil oyun pazarının en dikkat çeken serilerinden birisi hiç kuşkusuz Plants vs. Zombies… 2009 yılında mobil cihazlar için geliştirilen ve büyük bir sükse yaratan Plants vs. Zombies , savunma stratejisi oyunu. 

Evlere kapandığımız günlerde bitkilere ve çiçeklere bakımın tavan yaptığı bir zamanda Plants vs. Zombies kadar güncel bir oyun bulmak bir hayli zor. Bu oyunda farklı özelliklere sahip bitkilerle farklı özelliklere sahip zombileri alt etmeye çalışıyor ve evinizi korumayı amaçlıyorsunuz. Örneğin şemsiye taşıyan bir zombiye havadan saldıramazken uçan bir zombiye de aşağıdan müdahale edemezsiniz.  

Her bölümde yeni bir maceranın ve zorluğun karşımıza çıktığı Plants vs. Zombies özellikle ikinci oyunu, hikayesi, çizimleri ve elbette müzikleriyle oynanmayı hak ediyor. Üstelik hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip cihazlarla bu oyunu oynayabilir, dilerseniz internete bağlanarak başka oyuncularla etkileşime geçebilirsiniz.

Bu oyunu halihazırda çok seven bir eşiniz dostunuz varsa Hepsiburada sayfalarında Planst vs Zombies temalı hediyeler bulmak mümkün. Art Hediye Plants vs Zombies Baskılı Kupa da onlardan biri.

-Mario Kart Tour

Oyun piyasasının en popüler şirketlerinden biri olan Nintendo, mobil oyun sektöründe de ağırlığını korumaya devam ediyor… Hem Apple kullanıcılarının hem de Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlerde oynanabilen oyunlar geliştiren Nintendo’nun son dönemdeki en sansasyonel işlerinden biri Mario Kart Tour oldu. 

Oyun dünyasından popüler kültüre en iyi adapte olan karakterlerden biri olan Super Mario’nun başrolünde olduğu Mario Kart Tour hem tek başınıza hem de arkadaşlarınızla güzel vakit geçirmeyi vadediyor. 

Switch isimli konsoldaki Mario Kart 8 Deluxe kadar yüksek kaliteye sahip olmayan oyun bu eksikliğini eğlence, kullanım kolaylığı ve hız ile unutturuyor. Kaliteli ve eğlenceli bir oyun oynamak için pahalı konsollara ihtiyaç olmadığını tekrar hatırlatan Mario Kart Tour’un en önemli özelliği ücretsiz olması. Eğer ekstra karakter ya da özellik satın almak istemezseniz bu oyunu akıllı cihazlarınızdan uzun süreler boyunca ücretsiz oynayabilirsiniz. 

Mario Kartı’ın rekabet ve eğlencesini gerçek hayata dökmek de mümkün. Carrera Mario Kart Yarış Seti 2.4 metre uzunluğundaki pistiyle bolca eğlence vaat ediyor.

-The Room: Old Sins

Mobil cihazların başında biraz korkmak ve gizemleri çözmek isterseniz, The Room serisi tam ihtiyacınız olan şeyi vadediyor. Fireproof Games tarafından ilk olarak Apple cihazlarda 2012 yılında ortaya çıkan ve 2013 yılında da Android işletim sistemine sahip cihazlarda oynanan The Room’un dördüncü oyunu The Room: Old Sins gerçekten de çıtayı çok yukarıya taşıdı. 

Oyuncuları gizem ve korkuyu bir araya getirerek macera dolu bir yola çıkaran The Room: Old Sins’te yine bir “odadan kaçış” teması yer alıyor. Oyuncunun birçok farklı detayın ve ipucunun bulunduğu odadan çıkmasını isteyen The Room serisi zeka, dikkat ve çelik gibi sinirlere ihtiyaç duyuyor. Zira oyunun son serisi bir oyuncak bebek evinde geçiyor. Oyun içerisinde odalardan çıkmayı başararak bir sonraki bölüme geçebiliyorsunuz. 

Kullanıcılardan ve teknoloji basınından 10 üzerinden 8 puan alan ve büyük beğeni toplayan oyun 20’nci yüzyılın başında geçiyor. Waldegrave Malikanesi’nde geçen oyunda evin sahipleri Edward ve Abigail’den ipuçları buluyor. Oyunun amacı ise malikanenin ve evin sahipleri ile ilgili bilgiye erişmek. Bunu yaparken oyun oldukça korkutucu müzikleri ve sesleriyle dikkat çekiyor. Özellikle bulmaca içinde bulmaca çıkması ve atmosfer adeta oyuncuyu oyunun içine çekiyor.

-Super Cat Tales 2

Bir döneme damga vuran Prince of Persia, Sonic ve Super Mario serisine adeta saygı duruşunda bulunan Super Cat Tales 2 hem sevimli çizimleri ve kolay oynanabilirliği ile toplu taşımada ya da canınız sıkıldığında oynayabileceğiniz oyunların başında geliyor. 

Android ve iOS işletim sistemlerine sahip akıllı telefon ve tabletlerle uyumlu olarak çalışan Super Cat Tales 2, yaratıcı ve renkli ekranı, kolay kontrol mekanizması ve sürprizleriyle kusursuz bir oyun deneyimi yaratıyor. 

Akıcı olması ile birlikte büyük beğeni toplayan ve nostalji yapmak isteyenlerin elinden bırakamayacağı bu oyunun, serinin ilk oyunundan çok daha üstün olduğu tescillenmiş durumda.

Eğer “mobil oyunlar beni sarmaz, ben bilgisayarımın başına geçip, gamer koltuğuma kurularak saatlerce oyun oynamak istiyorum” derseniz Türksit Quattro Mini Yönetici ve Oyunu Koltuğu sizin için doğru tercih olabilir. 

Bu arada Sony’nin en güncel ve en kuvvetli oyun konsolu PlayStation 5 ile ilgili hazırladığımız dosyayı incelemek ve oynayabileceğiniz oyunlar için kendinizi hazırlamak için tam sırası.