Oyun Telefonu Seçme Rehberi

 

Hayatımıza girdikleri günden itibaren haberleşme anlamında olduğu kadar eğlence anlamında da birçok yenilik ile bizleri buluşturan akıllı telefonlar, her geçen gün yeni özellikler ile güçlenmeye devam ediyor. Pek çok insan tarafından eğlence aracı olarak kullanılan akıllı telefonlarla boş zamanlarda, yolculukta veya küçük molalar esnasında oynanan oyunlar, hayata keyif katıyor.

Eğlence aracı olarak da rağbet görmesi sebebiyle mobil telefonların bazı modelleri, özellikle oyun oynamaya uygun teknik özellikler içerecek şekilde üretiliyor. Bu anlamda boyutları, performansları, hafıza birimleri, batarya kullanım süreleri gibi özellikleri ile diğer telefonlardan farklılık gösteriyor. Peki, akıllı telefon, haberleşme ihtiyacı yanında oyun oynamak için de alınıyorsa nelere dikkat etmek; hangi özellikleri özellikle aramak gerekiyor?

Telefon İşlemci Performansı

Kaynak: CNet

Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi telefonlarda da en önemli bileşenlerin başında işlemci geliyor. Telefonların işlem hızları, sahip oldukları işlemcinin performansına göre değişiklik gösteriyor. Dolayısıyla işlemci hızı yüksek olan telefonların uygulama çalıştırma hızları ve birden fazla uygulamayı eş zamanlı olarak çalıştırabilme kapasiteleri de o oranda yüksek oluyor. Özellikle oyun oynamak için tercih edilen telefonların, yüksek işlem hızına sahip telefonlar arasından seçiliyor olması; tıkanma, kasılam ve donma olmadan rahat bir akış ile oyun oynayabilmek adına büyük önem arz ediyor.

Oyun telefonları için hafıza kartını yeterli boyutta seçmek, büyük önem arz ediyor.

Telefon Hafızası 

Kaynak: WoeFeed

Oyun amaçlı kullanılacak telefonlarda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de telefon hafızası olarak kendini gösteriyor. Birden fazla oyunun rahatça depolanması amacıyla ve oyun oynama esnasında akıcı bir kullanım için hafıza bölümünün büyük olarak seçilmesi, telefonun rahat bir şekilde kullanılabilmesi adına büyük kolaylık sağlıyor. Telefon hafıza boyutunun mevcut oyunları kolayca depolayabilecek kapasitede ve aynı zamanda gelişen, yeni çıkan oyunlar için de kullanılabilir düzeyde olması gerekiyor. Aksi takdirde hafıza kartı, bir müddet sonra yetersiz kalabiliyor. Özellikle yeni çıkan oyunlar, gelişmiş grafik yapıları dolayısıyla daha fazla alana ihtiyaç duyuyor.

İşletim Sistemi

Kaynak: Tech in Asia

Oyun telefonlarında işletim sistemi seçimi de önemli bir ölçüt olarak yerini alıyor. Çünkü işletim sistemlerinin akıllı telefonun performansı ve oyunların çalışması üzerinde doğrudan etkisi bulunuyor. Oyun telefonu alırken, oynanacak oyunların hangi işletim sisteminde daha iyi performans gösterdiğinin, sorunsuz bir şekilde çalıştığının araştırılması önem taşıyor. Aksi durumda belirli oyunları hiç oynayamamak veya oyun esnasında çeşitli sorunlar ile karşılaşmak kaçınılmaz oluyor.

Isınma Sorunu

Kaynak: Tech Advisor

Telefon işlemcileri, tıpkı bilgisayar işlemcileri gibi yaptıkları işlemler neticesinde belirli oranlarda ısınıyorlar. Yoğun ve fazla uygulama ile kullanılan telefonlar, eğer soğutma sistemleri yeterince iyi değilse fark edilir seviyede ısınabiliyor. Özellikle oyun gibi işlemciyi fazlaca yoran uygulamalar, bu ısınmanın çok daha fazla olmasına yol açıyor. Bu durum da ısınma sorununu oyun telefonları için önemli bir mesele hâline getiriyor. Dolayısıyla oyun için kullanılan telefonların soğutma sistemlerinin, aşırı ısınma sebebiyle istenmeyen durumlara sebep olmaması adına son derece iyi olması gerekiyor. Üretici firmalar, özellikle oyun telefonlarında özel sıvılar ile sağlanan soğutma sistemleri kullanarak aşırı ısınma sorununu ortadan kaldırıyor.

Ekran boyutu, keyifli bir oyun deneyimi için en önemli faktörlerin başında geliyor.

Ekran Boyutu ve Grafik Kalitesi 

Kaynak: Likelylive

Oyun telefonunun ekran boyutunun, oynanacak oyunlardaki detayların oldukça iyi bir şekilde ayırt edebileceği büyüklükte olması gerekiyor. Ayrıca oyun telefonu grafik kalitesi de boyut kadar önemli olan bir diğer özellik olarak dikkat çekiyor. Özellikle yoğun grafik detaylar ve çok fazla ayrıntı içeren oyunlar, küçük ekranlı ve grafik kalitesi düşük bir telefon ile oynandığında, kullanıcıyı detayları doğru olarak algılama konusunda zorluyor.

Ergonomi

Kaynak: Team Android

Oyun oynanacak telefonun uzun saatler boyunca elden düşmeyecek ve oyun heyecanı ile rahat kullanılacak bir telefon olarak seçilmesi gerekiyor. Bu da ergonomik bir telefon modeli seçmek ile mümkün hâle geliyor. Telefonun boyutu kadar elde duruş ve ele oturma şekli de rahat bir kullanım için önemli özellikler olarak dikkat çekiyor. Ergonomisi kullanıcısına uymayan telefonlar ile uzun süreli olarak oyun oynamanın beraberinde bazı fiziksel sorunların da oluşturabileceğini unutmamak gerekiyor.

Pil Kullanım Süresi

Kaynak: GadgetMatch

Oyun oynarken yaşanacak en kötü sürprizlerin başında bataryanın bitmesi geliyor. Batarya sorunu, tüm akıllı telefonlar için önemli bir sorunken, uzun süreler boyunca oyun oynamak maksadıyla kullanılan oyun telefonları için daha da önemli bir hâl alıyor. Çoğu zaman keyifle başlanan oyun süreci, düşük pil uyarısı ile sıkıcı bir hâle dönüşebiliyor. Dolayısıyla oyun telefonunun bataryasının mutlaka çok iyi analiz edilmesi, ilerde karşılaşılabilecek sorunları önlemek bakımında önem arz ediyor. Alınacak modelin bataryasının hızlı şarj edilebilen, uzun süre dayanabilen bir model olması gerekiyor. Hatta değiştirilebilir batarya sistemine sahip modelleri tercih etmek, daha uzun süreler oyun oynama keyfi elde edilmesini sağlıyor.

Mevcut bütçe ile en doğru seçimi yapmak gerekiyor.

Bütçe

Kaynak: Streamlabs Blog

Son model, istenilen büyüklükte ekrana sahip, hiç ısınmayan, ergonomik; yani kısacası her yönüyle mükemmel bir oyun telefonuna sahip olmak, her oyun severin en önemli hayalleri arasında yer alıyor. Ancak, bunlara sahip olmanın yolunun da belirli bir bütçeye sahip olmaktan geçtiğini unutmamak gerekiyor. Oyun telefonunda aranan özellikler çoğaldıkça telefon fiyatı da doğru orantılı olarak artıyor. Dolayısıyla oynanacak oyunlara göre ne tür özellikler içeren bir telefon gerektiğinin iyi belirlenmesi ve uygun modeller içerisinden yapılacak kâr-zarar analizi ile optimum sonuca ulaşmak gerekiyor.