Oyuncu telefonları hakkında bilmeniz gerekenler

Mobil oyunlar eskiden ne kadar da kolay ve dertsizdi… Nokia 3310’lardaki yılan ile başlayan yolculuk günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte oyuncu telefonları çok daha heyecan verici bir hale geldi. Fakat bu gelişmeler aynı zamanda cihaz tercihi ve seçenekler konusunu çok daha karmaşık bir hale getirdi. 

Artık cep telefonlarının birer bilgisayar halini aldığı günümüzde sadece oyun oynamak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken birçok nokta var. Birçok marka da farklı özellikler sunarak seçenekleri daha da artırıyor.

Geçen yıl satın alınan bir telefon ile bugünkü oyunları oynayamama ihtimali çok yüksek olurken sadece mobil oyun oynamak için tercih edilecek akıllı telefonlarda dikkat etmeniz gerekenler için bir liste hazırladık. 

Oyuncu telefonları
Hangi yazılımı tercih etmeli?

Mobil oyun için akıllı telefon seçecekseniz öncelikle kullanacağınız yazılımda tercih yapmalısınız… Burada seçenekler ikiye ayrılıyor: Apple’ın iOS’i ya da Google’ın geliştirdiği Android. 

oyuncu telefonları
Eğer tercihiniz daha uzun süre güncelleme almak ve en güncel oyunları sıkıntısız oynamak ise iOS tercih etmelisiniz. Apple’ın iPhone’larının amiral gemisi olan iPhone 12 Pro Max 256 GB, diğer Apple modellerine göre daha hızlı, daha iyi bir ekran ve daha çok RAM sunuyor. Özellikle yeni çıkan Apple iPhone modellerinin ekran boyutunun büyük olmasıyla birlikte oyun deneyimi çok daha farklı bir boyuta erişebiliyor. 

Apple’ın cihazlarının Android’e karşı en büyük avantajı, güncelleme süresinin daha uzun vadeli olması. 5 yıl önce satın alınan bir Android cihazın halen güncelleme alması çok rastlanan bir durum değil. Fakat iOS cihazların en büyük handikapı ise fiyatları. 

Ekran çözünürlüğü önemli

Eğer cep telefonunuzla oyun oynamak sizin için bir önceliğinizse dikkat etmeniz gereken en önemli şey ekran çözünürlüğü… İnç başına düşen piksel oranı telefonunun ekran çözünürlüğünü ortaya koyuyor. İngilizcede PPI olarak belirlenen “inç başına piksel” kavramı ekranın çözünürlüğünü ve oyunun gerçekçiliğini öne çıkaran bir unsur. 

Kural olarak ufak ekranlı bir cihazın PPI oranı aynı seviyedeki daha büyük bir ekranlı telefondan çok daha yüksek.

Dikkat edilmesi gereken kavramlar ve değerler ise şu şekilde:

Full HD: 1920×1080= 1080 p = FHD

Quad High Definition (QHD)= 2560×1440= 1440p= 2K

Ultra High Definition (UHD)= 3840×2160= 2160p= 4K

Ekran için dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da ekranda kullanılan teknoloji… Günümüzde akıllı telefonlarda IPS ya da AMOLED/OLED ekranlar tercih ediliyor. Amiral gemisi telefonlarda genelde AMOLED/OLED kullanılırken, bunların avantajının arkadan ışıklandırmaya ihtiyaç duymaması ve bu ekranlardaki siyah renklerin çok daha net olmasıdır. OLED ekranların en büyük avantajı ise enerji kullanımının IPS’e göre çok daha düşük olmasıdır. Dolayısıyla OLED ekranlara sahip cihazlarda telefonun şarjının daha yavaş düştüğü görülüyor. 

Günümüzde OLED teknolojisinin amiral gemilerden ziyade diğer modellerde kullanılmamasının tek sebebi IPS’in maliyetinin düşük olmasıdır. 

Oyuncu telefonları
Yenilenme hızına dikkat

Mobil oyun dünyasında son dönemde en sık konuşulan konulardan biri yenileme hızıdır… Ekranın kendini yenilemesi görüntülerin çok daha canlı olmasını sağlıyor ve saniyede ne kadar çok yenilenmesi görüntünün ne kadar iyi ve canlı hissettirdiğiyle doğru orantılı. Günümüzde telefonlar 90 Hz ile 120 Hz arasında değişiyor. 

Hz oranı ne kadar yüksekse oyun oynama keyfi ve oyundaki akıcılık bir o kadar artıyor. Akıcılık özellikle yarış oyunu ya da FPS (First person shooter) oyunlarda dikkat edilmesi gereken bir unsur. Eğer bu oyunlarda akıcılık olmazsa oyun deneyiminiz çok düşer.

Oyuncu telefonları
RAM’i kontrol edin

Rastgele Erişimli Hafıza olarak da bilinen RAM, bir telefonunun performansını en çok etkileyen unsurlardan biri. Temelde cihazızın ne kadar veriye ihtiyacı olduğunu ve bunun ne kadarını kullanabileceğini ortaya koyan RAM, oyuncular için çok önemli. 

Bunun sebebi ise yüksek RAM oranının oyundaki seviyelerin farkları, karakterlerin gerçekçiliği ya da oyunun dokusunu artıran unsurlardır. Eğer telefonunuzun RAM’i yüksekse telefonunuz flash hafızadan daha az veri yükler. Bunun sonucunda da grafikler çok daha can alıcı hale gelir. 

Eğer sorunsuz bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız 3 GB’lık bir RAM tercih edebilirsiniz. Ama elbette 8 GB ve üzerindeki RAM seviyeleri oyun oynama zevkini de artırıyor. Günümüzde fiyat/performans seviyesindeki cihazlarda ortalama 3 GB’ın üzerindeki RAM seviyeleri çok olağan.

Oyuncu telefonları
Batarya boyutu önemli

Oyun oynarken en istemeyeceğiniz şey hiç kuşkusuz oyunun tam ortasındayken pilinizin bitmesi ve ekranın bir anda kararmasıdır… Dolayısıyla başarılı bir batarya performansına sahip bir akıllı telefon tercih edebilirsiniz. 

Günümüzde oyunlar çok yoğun enerji harcadığı için batarya kapasitesi yüksek olan bir cep telefonu satın almakta fayda var. Özellikle uzun saatlerinizi ekran karşısına geçiriyorsanız batarya performansı çok önemli. 

Batarya performansının yanı sıra akıllı telefonlarda hızlı şarj özelliği de bir hayli önemli. Telefonunuzun pilinin bitmesine sadece birkaç dakika kala ekran kapanmadan şarja takacağınız cep telefonu hızlı şarj özelliği sayesinde bir anda yüzde 50-60 seviyelerine çıkarak daha rahat oyun oynamanızı sağlayabilir. 

Oyuncu telefonları
Cep telefonları yoğun kullanma dolayısıyla eğer gerekli şekilde soğutulmazsa çok kısa bir süre içerisinde ısınabilir. Bu hem cep telefonunun ömrünü kısaltırken hem de kullanıcının oyun zevkini ortadan kaldırır. Eğer ısı durumunu ortadan kaldırmak isterseniz, özel olarak geliştirilen tutacakları tercih edebilirsiniz. Matessore Masaüstü telefon tutacağı bu konuda. oldukça işinize yarayacak bir araç olacak. 

Oyuncu telefonları
Hızlı internet bağlantısı

Özellikle internet üzerinden PUBG gibi çoklu oyunculu bir oyun oynuyorsanız internet bağlantısının ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Dolayısıyla eğer iyi bir oyun telefonu satın almak isterseniz oyun sırasında takılma ve kopma yaşamamak adına güçlü bir download ve upload hızına sahip cep telefonlarını radarınıza almanız gerekiyor. 

Bu kadar kapsamlı bir “oyun telefonu rehberi”nin ardından şimdi sıra oynayacak oyun bulmakta… Sizin için hazırladığımız “oyun meraklılarının radarına girecek 5 mobil oyun” listesine gözatmanızı öneririz.