Plaj Futbolu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Futbol, tarihte ilk kez oynanmaya başlayıp 1800’lü yılların sonunda profesyonel hale gelmeye başladıktan sonra dünyanın en popüler spor dalı olurken zamanla kendi alt dallarını da oluşturmaya başladı. Topa vurulabilen, koşulabilen ve kale kabul edilebilecek taşların ya da direklerin olduğu her yer bir anda futbol sahasına dönüşüyor. Salon futbolundan (futsal) bisikletli futbola (cycleball), sokak futbolundan plaj futboluna dek birçok alt dalın kendi ligleri ve uluslararası turnuvaları düzenleniyor. Plaj futbolu da futbol bazlı sporlar arasında en popüler hale gelenlerden biri olmayı başardı. 1900’lü yılların büyük kısmında oynanan plaj futbolu, 1992’de standartlarına kavuştu ve dünya çapında resmi bir hal aldı. Plaj futbolu, tıpkı mahalle aralarında eğlence amaçlı oynanan futbol gibi her yaştan insan için özellikle yaz aylarında eğlence dozunu yükseltecek bir aktivite. Spor olarak yapmak yerine izlemek isteyenler ise plajlara yüzlerce kilometre uzaklıkta bile bu sporla karşılaşabilirler çünkü kamyonlarla taşınıp düz bir alana dökülen kumlar ve portatif tribünlerle kolaylıkla plaj futbolu sahası inşa edilebiliyor.

Brezilya ve Rio De Janeiro, plaj futbolunun kalbi olarak biliniyor.

Plaj futbolunun yeşil sahalara yansıması

Dünya futbolunun en büyük futbolcu fabrikası Brezilya’nın tekniğe dayalı ekolünün temelini de plaj futbolu oluşturuyor. Brezilya’nın gelir düzeyi düşük mahallelerinde kendilerine alan bulamayan çocuklar ya sokaklarda ya da plajlarda futbol oynayarak kendilerini geliştiriyorlar ve böylece dünyada eşi benzeri olmayan tekniklerine kavuşuyorlar. Plaj futbolu sadece tekniği değil, top kontrolünü de kusursuzlaştırmaya yarıyor çünkü oyunun temelini kontrol ve pas oluşturuyor. Profesyonel plaj futbolunda sporcular genellikle top sürmekten kaçınırlar veya topla iki üç adımdan fazla atmazlar. Topun dibine girilerek genellikle havadan oyun kurulur ve gelişine vuruşlarla yeşil sahalarda ender görülecek estetik goller kaydedilir. Vole ve röveşata gibi vuruşlar plaj futbolunda her maçta onlarca kez görülür. Havadan gelen topu kontrol edip rakibi hemen ekarte etmek, genç yaşlarda bu sporu yapıp gelecekte yeşil sahalarda profesyonel futbolcu olmak isteyen gençlere maksimum düzeyde çeviklik ve top kontrolü kazandırır.

Normal futbol kariyerini sonlandıran oyuncuların bazıları plaj futboluna geçip yeteneklerini hayranlarına sergilemeye devam ediyorlar. Plaj futbolu 35’e 35 sahalarda oynandığı için bu spor dalında 105’e 68’lik futbol sahalarına oranla çok daha az kondisyon problemi yaşanıyor. 2001/2002 sezonunda Marsilya’dan kiralık olarak gelip Galatasaray’da forma giyen ve yalnızca 1 sezon oynamasına rağmen özellikle Şampiyonlar Ligi performansıyla ülkemizde iz bırakan Fransız sağ bek Sebastien Perez, futbolu bıraktıktan sonra Fransa Plaj Futbolu Milli Takımı bünyesinde forma giymeye başlayıp kaptanlık yapmıştı.

Yaz aylarında rahatlıkla yürüyebildiğiniz ve fazla çakıl taşının bulunmadığı tüm sahillerde plaj futbolu oynayabilirsiniz.

Eğlence dozunun bir an bile azalmadığı spor

Profesyonel maçlarda top sürmek pek kabul görmese de amatör olarak veya eğlence amaçlı oynandığı zaman top sürmeye çalışmak gayet keyifli anların oluşmasına sebep oluyor. Yumuşacık kumlar, basıldığı anda ayakları içine hapsetmeye çalıştığı için koşmak bile zorken bunu bir de topla bir araya getirmek tahmin edemeyeceğiniz kadar eğlenceli bir aktiviteye dönüşüyor. İhtiyacınız olan şeyler ise sadece bir top ve kaleyi belirlemek için birkaç dal parçası veya büyük taş. Plaj futbolunun tadına bir kez vardığınızda portatif minyatür kaleler satın alarak işi biraz daha rekabetçi boyuta taşımak ve deniz kenarına sadece yüzmeye değil futbol oynamaya da gitmek istemeniz bir hayli yüksek ihtimal.

Hepsiburada’nın futbol malzemeleri sayfasına buradan ulaşarak plaj futbolu için ihtiyacınız olan toplara ve diğer ekipmanlara kolayca erişebilirsiniz. Plaj futbolu oynarken klasik futbol topu veya daha küçük boyuttaki toplar tercih edilebilir. Profesyonel maçların çıplak ayakla oynandığı plaj futbolunda kumlardan veya küçük çakıllardan etkilenmemek için çabuk kuruyan kumaşlardan yapılmış deniz ayakkabıları kullanılabilir ancak bu sporun çıplak ayakla sıcak kumlara basarken daha fazla keyif vereceğini asla unutmayın. Kaleler farklı boyutlara sahip olduğu için maçın zorluk seviyesini belirleyebilirsiniz. 2 topun yan yana sığamayacağı en küçük boydaki kalelerle mücadeleyi üst düzeye çıkarıp gol atmayı zorlaştırmak da büyük kalelerde futbolun meyvesi gollere bolca tanıklık etmek de sizin elinizde. Bacak boyu daha kısa olan şortların tercih edildiği plaj futbolunda üstünüze ise forma, ter tutmayan tişört veya kolsuz antrenman tişörtleri giyebilirsiniz.

Plaj futboluyla bacaklarınıza hız ve güç depolayabilirsiniz.

Plaj futboluyla vücut nasıl gelişir?

Sert zeminlerde veya patikalarda yürümekten çok daha zor olan plajlarda futbol oynarken koşarken ve hareket ederken bacaklar sentetik veya çim sahadaki futbola oranla çok daha fazla çalışır. Zor bir zeminde hareket ederken bir yandan da futbol oynanacağı için normal bir yürüyüş, koşu veya futbol maçına oranla daha fazla kalori yakılır. Ancak genellikle sıcak şartlarda oynanacağı için sıvı kaybına karşı dikkatli olmalısınız. Eğer düzenli sıvı tüketimi yapmazsanız plaj futbolunun faydalarından beklediğiniz düzeyde yararlanamazsınız. Hemen kilo veremeyecek olsanız da sergileyeceğiniz yoğun hareketler sayesinde vücudunuz daha kolay sıkılaşır. Kumlar, ayaklarınızı ve bacaklarınızı saracağı için ayaklarınızdaki ve bacaklarınızdaki ölü derilerden tamamen doğal yollarla kurtulmuş olursunuz, cildiniz yenilenir. Çıplak ayakla toprağa basarken yaşadığınız rahatlamayı plaj futbolu ile de yaşarsınız. Plajda olacağınız için sıcaktan bunaldığınız anlarda molaları yüzerek değerlendirmek de işin bir diğer eğlenceli ve rahatlatıcı yanı. Plaj futbolu için kumlara adım attığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise ayak bileklerinizin ve dizlerinizin bu yoğun aktiviteden etkilenmeyeceğinden emin olmanız. Kumların üzerinde bir süre tempolu yürüyerek kendinizi test edebilirsiniz ve sorun yaşamanız durumuna kendinizi eğlencenin bir an bile eksilmediği plaj futboluna bırakabilirsiniz.