Radyasyon etkisini azaltan bitkiler

Hem yeşiller hem doğallar… Gün boyu maruz kaldığımız radyasyon etkisini azaltan bitkiler ile, hem eviniz renklenecek hem de sağlığınız olumlu yönde etkilenecek.

Hayatımızın eskiye göre çok daha kolay olduğu bir gerçek, özellikle de teknolojik gelişmeler sayesinde… Akıllı televizyonlar, kablosuz internet, tabletler, telefonlar, ütü, kahve makinesi… Gündelik hayatımızda neredeyse elimiz ayağımız olan her cihaz bizlere ne kadar kolaylık sağlasa da bir o kadar sağlığımız için tehdit oluşturuyorlar. Radyasyon yayan bu elektronik cihazlar, belki hastanelerdeki cihazlar kadar ciddi bir etkiye sahip değiller ancak yine de hiç olmadıkları bir ortama  göre azımsanmayacak oranda radyasyon yayarlar.

Bu da uzun vadede hayat kalitemizi ve sağlığımızı etkiliyor. Baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik gibi ortamdaki radyasyonla beraber baş gösteren belirtilerden aslında oldukça kolay bir şekilde kurtulabiliriz. 

Hele ki yeşil özlemi çekiyorsanız tam size göre bir önerimiz var: Radyasyon etkisini azaltan bitkiler! Evet, yeşil dostlarımızın faydaları ve dünya üzerindeki estetik duruşları dışında bir özellikleri daha var. İçlerinden bazıları bizleri aynı zamanda radyasyonun etkilerinden koruyor.

1- Kaktüs

“Ben çiçek bakamam” diyenlerdenseniz, bitki bakımı konusunda pek bir fikriniz yoksa muhteşem bir tür! Üstelik bakımı da çok kolay. Kaktüsün radyasyon emici özelliği uzun bir süredir bilim insanları tarafından araştırılsa da 2011 yılında Japonya’da gerçekleşen depremle birlikte bu etkisi netleşmiş oldu.

Siz de hem sağlığı hem de dekorasyonu bir araya getirmek istiyorsanız Mutbirlik Gymnocalycium Baldianum Pembe Çiçekli Açan Kaktüs gibi çiçekli bir kaktüs tercih edebilirsiniz.

2- Sarmaşık

Özellikle bahçeli ya da müstakil bir evdeyseniz evinizin daha da çok oksijen almasını sağlamak çok kolay. Sarmaşık ile bunu sağlayabileceğiniz gibi üstüne de evinizin ayırt edici bir görüntü yakalayabilirsiniz.

3- Aloe vera

Kozmetik ve ilaç endüstrisinin de sık sık kullandığı bu şifalı bitkinin yararları bitmiyor. Gün boyu maruz kaldığımız radyasyonu da temizleyen en etkili bitkilerden biri. Alo verayı alıp salonunuzun en güneşli bölgesine koymanız ve gün aşırı su vermeniz halinde bakımını da kolaylıkla halletmiş olacaksınız. Hatta bu bitkinin yapraklarını da kesip içindeki o şifalı özü kullanarak yaralarınızı iyileştirebilir, cildinize bakım yapabilirsiniz.

Levant Aloe Vera Bitkisi, 3’lü set haliyle salonunuzun veya evinizin farklı yerlerinde radyasyona karşı iyi bir tercih olabilir.

4- Benjamin kauçuğu

Aslen ficus ağacı olarak bilinen, özellikle Asya ve Avustralya’ya özgü bir bitki olan benjamin kauçuğu pek çok salonda rastlanan bir bitki çeşidi. Bol yaprağı ile radyasyon yayan cihazların olumsuz etkilerinden koruyan bu çiçek, bakımıyla da zorlamıyor.

Güneşi direkt görmediği bir yerde yazın düzenli, kışın biraz daha aralıklarla su vererek ihtiyaçlarını karşılamış olacaksınız. Aralıklarla su püskürtmeniz de yapraklarına oldukça iyi gelecektir.

Bercestepeyzaj Ficus Benjamina Bitkisi ile hem bulunduğunuz odanın havası temizlensin hem de yeşile olan özleminiz bu tatlı bitkiyle biraz dinmiş olsun.

5- Mücevher bitkisi

Latince ismi Crassula olan bereket ya da para bitkisi olarak anılan mücevher bitkisi Feng Shui felsefesinin de vazgeçilmezlerinden… Feng Shui inanışıyla dekore edilen evlerde sık sık rastlanan bu tatlı bitki bulunduğu alanın havasını temizlemede de oldukça güçlü. Ayrıca hazır, Feng Shui’den bahsetmişken bu inanışa göre de mücevher bitkisi bulunduğu ortama para ve bolluk getiriyor. Hatta saksının içine bozuk para konulması bu etkisini daha da artırıyor. 

Bol güneş ve çok az su seven bu bitki için Crassula Ovata 10 – 12 cm ya da daha büyük boyu olan 20-30 cm’i almanızı tavsiye ederiz. Şık beyaz saksılarıyla evinizin hem bereketi artsın hem de havası temizlensin.

Evimizin havasını temizlemek hiç de zor değil, öyle değil mi? Ayrıca dilerseniz barış çiçeği olarak anılan spatifilyum ve bol bol minik skulentler alarak doğanın bu yeşil harikalarına daha çok yer verebilirsiniz.

Sadece ev içerisinde değil kış bahçesinde de yer verebileceğiniz bu bitkilerle hem radyasyondan kurtulmak hem de yeşile doymak mümkün. Kış bahçenizin havasını değiştirecek diğer dekorasyon önerileri için mobilya ve tasarım tavsiyeleri verdiğimiz içeriğimiz işinize yarayabilir.