Retinol nedir? Retinoidlerin faydaları nelerdir?

Cilt sorunları olanların adını bildikleri ama kullanmak konusunda çekince duydukları retinol maddesini biraz tanıyalım istedik. Yaşlanma karşıtı etkisiyle cilt bakımında mucizeler yaratan ve bir A vitamininin türevi olan retinol, ciltte kolajen üretimini artıran retinoidlerin grubunda yer alıyor.

Akne tedavisinde dermatologların ilk tercihlerinden biri olan retinol, ciltte hassasiyet yaratabilen bir içeriğe sahip olduğu için kullanıp kullanmamak konusunda kimi zaman kararsızlığa yol açabiliyor.

retinol

Akne tedavisinin yıldızı olan bu mucizevi madde neredeyse her cilt problemi için çözüm olabiliyor. Çok gözenekli bir cildiniz mi var? Retinol içeren ürünler kullanarak cildinizi sıkılaştırabilir, gözeneklerin küçülmesini sağlayabilirsiniz. Cildinizde güneş lekeleri mi var? Yine retinol imdadınıza yetişecektir. Cilt tonunu aydınlatıp eşitlemeye, koyu leke görünümünü azaltmaya yardımcı olan bu mükemmel madde, aynı zamanda antioksidan işlevi de görerek cildin yaşlanmasına sebep olan serbest radikal hasarıyla savaşmasını da sağlıyor. Cildi yeni hücreler üretmek üzere harekete geçirdiği için yaşlanmayı geciktiriyor.

Agresif bir içeriğe sahip olduğu için dikkatli kullanılması gereken retinolün hangi yaşta, nasıl kullanılacağı ise özen gerektiren bir konu. Retinol nedir? Retinoidlerin faydaları nelerdir? Retinolü nasıl kullanmak gerekir gibi aklınıza takılan tüm sorular için kapsamlı bir araştırma yaptık.

Retinol içeren ürünler nasıl çalışıyor?

retinol

Retinol içeren bir serum ya da kremi cildinize uyguladığınızda cilt enzimleri bu içeriği hücre yenilenmesini destekleyen retinoik aside dönüştürüyor. Retinoik asit ise ciltteki hücresel yaşlanmayı azaltıyor ve zamanla cilt görünümünde iyileşme başlıyor. Retinol içeren serumlar retinoik asit üretimi ile birlikte kolajen üretimini artırdığı için 12 haftalık düzenli kullanım sonrasında ciltteki kırışıklık görünümünün azaldığı gözlemlenebiliyor.

Retinol kullanmaya hangi yaşta başlamalı?

retinol

Kullanımında belli bir yaş aralığından bahsetmekten ziyade, aslında hangi nedenle kullanmak istediğiniz önem kazanıyor. Cildinizdeki akne, leke veya renk eşitsizlikleri gibi yaşla ilgili olmayan sorunlar için mi, yoksa cildinizdeki yaşlanma belirtilerini hafifletmek için mi kullanacaksınız sorusuna göre, dermatoloğunuzun belirleyeceği oranlarda retinol içeren bir ürün kullanmaya başlayabilirsiniz.

Retinol kullanırken nelere dikkat etmeli?

retinol

Cildinizin retinole nasıl tepki vereceğini öğrenmek için ilk etapta, % 0.1-0.3 aralığındaki düşük oranda retinol içeren bir formül seçip ve haftada 2 defa uygulayarak başlamak doğru bir yöntem olacaktır. Eğer cildiniz reaksiyon göstermezse kullandığınız retinol oranını ve kullanım sıklığını kademeli olarak artırabilirsiniz.

Cildin güneşe karşı hassasiyetini artıran bir madde olduğu için UV ışınları retinolün etkinliğini azaltacaktır. Bu sebeple retinolu gece bakımında uygulayarak, gün içerisinde de cildinize mutlaka yüksek oranda SPF içeren bir koruyucu kullanmanız önemli. Yaz aylarında ise retinol kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Retinolü nasıl uygulamalı?

Bütün cilt bakım ürünleri gibi temiz bir cilde uygulandığında daha etkili olacağı içi öncelikle cildinizi temizleyip kurulayın. Bezelye büyüklüğünde parmağınıza alacağınız ürünü tüm yüzünüze eşit oranda dağıtarak sürün. Retinol içeren ürününüz serum formdaysa gece kreminizden önce, krem formdaysa gece serumunuzdan sonra kullanın. Boyun ve dekolte bölgenize de uygulamayı unutmayın. Retinolün anti-aging etkisini artırmak için antioksidan içeren ürünlerle birlikte kullanabilirsiniz.

Retinolü ne kadar süreyle kullanmalı?

Retinol, etkisini yaklaşık 4 hafta sonra göstermeye başlıyor. Akne tedavisinde ise tam iyileşme ortalama 2-3 ay sonra gerçekleşiyor. Ortalama aynı süre zarfında yaşlanma belirtileri ve pigmentasyon problemleri de hafiflemeye başlıyor. Çizgiler, kırışıklıklar ve koyu lekeler gibi belirgin problemleriniz varsa biraz daha uzun süre kullanmanızda fayda var. Ancak araştırmalar, retinolün hücre yenileme etkisinin 3 aydan sonra azaldığını gösteriyor. Bu nedenle 3 ay düzenli kullanımın ardından, 3 ay ara verildikten sonra tekrar bir 3 ay daha düzenli kullanılması öneriliyor.

Retinolün yan etkileri var mı?

Özellikle kuru ciltlerde daha fazla kuruluk, hafif soyulmayla birlikte hassasiyet ve gerginliğe sebep olabiliyor. Cildin retinole adapte olmaya çalıştığı ilk haftalarda sıkça görülen bu etkilerin zamanla azalması da mümkün. Ancak cildiniz yoğun tahriş, pul pul dökülme, kızarıklık ve uzun süren yanma hissi gibi şiddetli reaksiyonlar gösterirse retinol kullanımını bırakıp, parfüm içermeyen cilt bariyerini onaran bir nemlendirici uygulayın. Ayrıca cildinizi kurutacak peeling ürünleri gibi ürünlerden birkaç hafta uzak durmakta da fayda var.

Cildinizin retinole alışma sürecini daha rahat atlatmak için yüzünüzü yıkarken nazik temizleyiciler kullanabilirsiniz. Retinol kullandığınız süre zarfında bakım rutininize seramid, hiyalüronik asit gibi cilt bariyerini onaran ve cildi uzun süre nemli tutan yatıştırıcı içerikler ekleyerek, alışma sürecini sorunsuz atlatabilirsiniz.

Retinolü daha önce kullanıp kullanmamış olmanıza ve cilt tipinize bağlı olarak kuru ciltler için krem, normal ve karma ciltler için losyon, yağlı ciltler içinse serum veya jel formda ürünler tercih edilebilirsiniz.

Alfa hidroksi asit, beta hidroksi asit ve polihidroksi asit gibi soyucu asitler içeren ürünler cildin hassasiyetini artırır. Eğer bu gibi ürünleri kullanıyorsanız retinol kullanırken onlara ara verilmelisiniz. Akne tedavisinde kullanılan benzoil peroksit içerikler ise retinolün etkisini azalttığı için birlikte kullanmakta fayda var. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus, retinol kullanılan dönemde kesinlikle kimyasal peeling, lazer gibi uygulamaları yaptırmamak gerektiği…

Cildimizdeki retinoidleri aktive ederek yaşlanma belirtilerini azaltan retinoil maddesini içeren birkaç ürünü sizler için inceledik.

Darphin Ideal Resource Youth Retinol Oil Concentrate

Havayla temas etmeyen 60 adet opak kapsülden oluşan Darphin Ideal Resource Youth Retinol Oil Concentrate, retinolü jojoba, macadamia gibi besleyici yağlarla birleştirerek ciltte hassasiyet oluşmasını önlüyor. Üstelik nemlendirici kremden önce uygulanan bu kapsüller göz çevresi kullanımı için de uygun.

Dermalogica Age Reversal Eye Complex

Göz çevresindeki çizgileri, torbalanmaları ve ton farklıklarını hedefleyen %0.1 konsantrasyonundaki saf A vitamini içeriğiyle Dermalogica Age Reversal Eye Complex ise cildin en derin tabakalarına etki ederek epidermal hücre çoğalmasını harekete geçiriyor. Yeni mikrokapsül teknolojisi ve özel formülünün içinde bulunan palmitol tripeptid-5 ile kolajeni güçlendirip dokuları gerginleştirirken, hiyalüronik asitle dokulara su sağlıyor ve göz çevresindeki çizgilerin görünümünü azaltıyor.

Institut Esthederm Intensive Retinol Oil Serum

Institut Esthederm Intensive Retinol Oil Serum ciltteki temel makro moleküllerin sentezini artırarak hücre yenilenmesini tetiklemeye ve epidermisin yapısının güçlenmesine yardımcı oluyor. Retinolü kayısı ve papirüs gibi değerli yağlarla buluşturan serum, kuru yağ formülüyle ciltte ipeksi ve yağlı olmayan bir his bırakıyor. Etkisini artırmak için Intensive Retinol Cream ile birlikte kullanabilirsiniz.

Clinique Fresh Pressed Daily Booster

Saf retinol içeren ve cildin derinlerine nüfuz ederek zaman içinde cildi yeniden canlandıran konsantre formüllü Clinique Fresh Pressed Daily Booster, nemlendiriciye karıştırarak uygulanıyor. Sadece birkaç pompa serum ile nemlendirici kremlerinizi yaşlanma karşıtı bir süper güce dönüştürüyor!

Cildimizin doğal antibiyotiği olarak tanımlayabileceğimiz probiyotiklerin mucizevi faydalarını öğrenmek için “Pürüzsüz bir cilt için probiyotik bakımı” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz