Ruhu Besleyen Müzik Belgeselleri

 

Dinlerken içinize dokunan şarkıların hikâyelerini, o şarkıların sahiplerinin hayatlarını merak ediyorsanız, ruhunuza dokunacak en iyi belgeselleri sizin için derledik!

Amy

kaynak: the fader

27’ler topluluğunun son üyesi, aramızdan 2011 yılında zamansız ayrılan Amy Winehouse’un hikâyesini anlatan belgesel, kısacık bir ömürde yaşanan yükselişi ve hüzünlü bir sonu konu alıyor. İngiliz müzisyenin müzikal gelişimi ve sanat anlayışından ziyade 27 yaşında genç bir kadının adım adım ölüme nasıl sürüklendiğini anlatmayı kendine görev edinmiş Amy, bir anlamda suç duyurusu niteliğinde. İngiltere’de vizyona girdiği hafta gişe rekorları kıran yapım, bu konuda da bir ilk olarak sinema dünyasına damga vurdu. Asif Kapadia tarafından hazırlanan belgeselde ayrıca, hiçbir yeni çekim yapılmadı. Kullanılan tüm görseller, Amy Winehouse’un hayatı boyunca çekilen arşiv görüntüleri ve röportajlarından bir araya getirildi. Belgeseli izledikten sonra Amy’nin en yürek sızlatan sözlerini aslında nasıl yazdığına ve iç dünyasına yakından tanık olmak mümkün.

Cobain: Montage Of Heck

kaynak: time

27 gibi genç bir yaşta aramızdan ayrılan biri de Kurt Cobain. Rock müzisyenleri arasında 27 laneti olarak da anılan bu olgu, onu da Amy gibi 27 yaşında aldı dinleyicilerinden. Cobain: Mantage of Heck ise 2015 yılında vizyona girdi ve Cobain hakkında yapılmış en kapsamlı belgesel olarak arşivlerde yerini aldı. Belgeselin yapımcıları arasında Kurt Cobain’in kızı da yer alıyor ve bu da anlatılan hikâyenin gerçeğe en yakın olduğu vurgusunu sağlamlaştırıyor. Grunge müziğin asi ismi Kurt Cobain’in ergenlik dönemi, ilk yetişkinlik yıllarındaki varoluş öyküsü ve yaşadığı sıkıntılar, tüm çıplaklığı ile belgeselde yer alıyor. Yaptığı müziğin öncülerinden olması, güçlü tavrı, aynı zamanda belgeselde bebeklik videolarına da yer verilmesi, yapımı son derece etkileyici kılıyor.

Her şarkıları ilham kaynağı olmuş; barışın, iyiliğin, sevginin savaşçıları The Beatles’ın yaşadığı çatışmalar bile inandıkları değerlere zarar vermedi.

The Beatles

kaynak: Far Out

The Beatles adına yapılmış tüm belgeselleri bu listeye eklemek şart. Çünkü, onlar, duruşları ve yaptıkları sanat ile tüm dünyada ses getiren ve rock müziğin herkes için olabileceğini kanıtlayan isimler. En öne çıkan belgeselleri ise Oscar ödüllü yönetmen Ron Howard imzası taşıyan Eight Days A Week, The Touring Years ve Michael Lindsay-Hogg’un yönetmenliğini yaptığı Let It Be. Eight Days A Week, The Touring Years, grubun 1963 ve 1966 yılları arasında sürekli yolda olarak 250 ayrı konser verdiği dev turneyi konu alıyor ve The Beatles’ın efsanevi şarkıları, röportajları ve görüntüleriyle bir müzik festivaline dönüşüyor. Let It Be ise grubun son albümü olma özelliğini taşıyor ve kayıt aşamalarında neler yaşandığını aktarıyor izleyiciye. 1969’un Ocak ayında Apple binasının çatısına izinsiz çıkıp, hiçbir tanıtım olmadan verdikleri konseri de bu belgesel sayesinde izlemek mümkün. The Beatles’in müzik üretim sürecinde yaşadığı her şeyi son derece detaylı olarak aktaran belgesel, bu alanda yapılmış en iyi işlerden biri olarak sayılıyor. Dünyayı etkisi altına alan ve her bir üyesinin kendi fan çevresi olan bu grubun ayrılmadan önce yaptığı son albüme ve hatta son konsere tanık olmak da ayrı bir deneyim elbette.

Jimi Hendrix

kaynak: The Guardian

 

Tüm zamanların en büyük gitaristi sayılan ve bu unvanı Rolling Stone dergisi tarafından 2003 yılında tescillenen gitarist Jimi Hendrix, döneminin müzik ikonlarından biri. 1970 yılında beklenmedik bir şekilde hayatını kaybeden sanatçının ölümünün ardından yapımına başlanan bu belgesel projesi, Hendrix’in hayatında olan insanlara ve sanatçının en iyi canlı performanslarına yer veriyor. Büyük bir başkaldırı ve müzik şöleni Woodstock dâhil olmak üzere çok önemli sahne performanslarını bu belgeselde izlemek, mümkün. Yalnız bununla da sınırlı kalınmamış ve Eric Clapton, Mick Jagger, Lou Redd gibi isimlerin Hendrix hakkındaki yorumlarına da yer verilmiş. Hâliyle belgesel, bir anlamda yıldızlar geçidine dönüştürülmüş.

Dünya starı, Pop’un kral MJ aramızdan ayrılırken bile işine duyduğu saygı ve sevgiyle büyülüyor!

Michael Jackson’s This Is It

kaynak: Veriety

Pop müziğin kralı olarak anılan ve albümleri dünya genelinde 150 milyona yakın satılan Michael Jackson’un kariyerinin son günlerini konu alıyor belgesel ve elbette ömrünün de son günlerine tanık oluyorsunuz izlerken. Londra’da vermesi planlanan 50 konser için gerçekleştirilen hazırlıklardan görüntülerle yapılan belgesel ile MJ’in müzik bilgisine, gerçekten bir kral oluşuna, her şeyle nasıl tek tek ilgilendiğine de ışık tutuyor eser. Konser serisi gerçekleşebilseydi muhtemelen tüm zamanların en iyi konserleri arasında yerini alacaktı. Bir dünya yıldızı olmasına rağmen Michael Jackson’un ne kadar alçak gönüllü, eğlenceli, yaptığı işle gerçekten mutlu olduğunu görmek de kaybını daha hüzünlü kılıyor.

Bohemian Rhapsody

kaynak: Mashable

 

Listemizin sonunda 2018 yılında damga vuran bir belgesele yer veriyoruz. Bohemian Rhapsody, belgesel olmasının yanı sıra Queen’e, müziğe, klişelere meydan okumaya ve kuralları yıkarak dünyanın en sevilen vokali olma unvanına erişen Mercury’ye bir saygı duruşu niteliğinde. Mercury’nin kontrolden çıkan yaşam tarzı, iç çatışmaları ve ölümcül hastalığı tüm gerçekliğiyle aktarılırken izleyici, aynı zamanda bir arada olmanın gücüne ve sanata da tanıklık ediyor. Kaçırılmaması gereken yapımlardan biri Bohemian Rhapsody. Tüm bunların dışında bir döneme damgasını vurmuş ve dünya starı olarak anılan isimleri de yakından izlemek ve hayatlarına tanık olmak, farklı bir deneyim. Kesinlikle yaşanmalı!

Sizde evinizi bir müzik şölenine çevirmek ve dünyada ünlü sanatçıların hayatlarına dâhil olmak isterseniz Hepsiburada üzerinden dilediğiniz filmi seçebilir ve hafta sonlarınızı müzik festivalindeymiş gibi keyifle geçirebilirsiniz.