Sağlıklı Bir Yaşam İçin Kazanmanız Gereken Alışkanlıklar

Sağlıklı yaşama adım atmak denildiğinde herkesin aklına farklı bir alan geliyor. Fakat bu durum aslında tek bir unsuru değiştirmek değil; daha çok günlük rutinler içerisine bazı alışkanlıkları eklemekten geçiyor. Başlangıçta yaşam tarzını değiştirmek zor geliyorsa olsa da zamanla edinilen alışkanlıklar aslında sağlıklı yaşamanın ne kadar kolay olduğunu gösteriyor. Küçük değişikliklerden başlamak ve adım adım adapte olmak önemli. İşte bu süreçte size yardımcı olacak ipuçları:

Gün İçerisinde Bol Su İçin

Kaynak: cdn.brita

Sağlıklı yaşam tavsiyelerinin başında günde 2 litre su içmek geliyor. Birçok uzman ya da doktor suyun ne kadar önemli olduğundan bahsediyor. Sahip olunan değerlere bakıldığında insan vücudunun %50 ila %75’i sudan oluşuyor. Ayrıca vücuda alınan oksijen su sayesinde kalbe daha fazla ulaşıyor. Gün içerisinde yaşanan yorgunluk hissi ya da baş ağrılarının nedeni çoğu zaman yeterli su içmemek olabiliyor. Hem vücudun kendini yenilemesi hem de dolaşım ve sindirim sisteminin düzgün çalışması için bunun önemli bir alışkanlık olduğunu unutmamak gerekiyor. Gün içerisinde su içmeyi unutmamak için özellikle çalışırken masanızın üzerinde sürekli su bulundurabilirsiniz. Ayrıca yolculuğunuz sırasında yanınızda şişe bulundurabilir ve trafikte geçirdiğiniz zamanı yeni alışkanlığınızı sürdürerek değerlendirebilirsiniz.

Tamamen karanlıkta ve 8 saat uyuyarak sağlıklı kalın.

Yeterli ve Verimli Uyuyun

Kaynak: somnishop

Uyku, sağlıklı yaşamın en önemli faktörlerinden biridir. Özellikle uyurken salgılanan melatonin hormonu vücudun iyileşmesini ve daha sağlıklı olmayı sağlıyor. Çocuklarda büyüme hormonu olarak bilinen melatonin, yetişkinler için de büyük önem arz ediyor. Bu hormonun salgılanması için tamamen geceleri tamamen karanlıkta olmak ve uyarıcı etkenlerin bulunmaması gerekiyor. Görme engelli insanların daha az hasta olduğu biliniyor. Bu durumunun en önemli sebebi ise sürekli olarak karanlıkta olmaları ve melatonin hormonunun çok fazla salgılanması. Sağlıklı bir uyku için eğer varsa yatak odanızdan televizyonu çıkararak ilk adımı atabilirsiniz. Tamamen karanlıkta ve 8 saatlik bir uyku ile çok daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Ayrıca uyku düzeninizi bu şekilde değiştirmeniz, daha dinlenmiş ve zinde hissetmenize yardımcı olacak.

Yediklerinize ve Yeme Şeklinize Dikkat Edin

Kaynak: weightlossmonster

Sağlıklı beslenmek için ilk olarak rafine yağdan uzaklaşılması öneriliyor. Kızartmalardan kaçınmak ve yemek hazırlarken zeytinyağı kullanmak oldukça önemli. Fakat bunların yanında dikkat edilmesi gereken farklı unsurlar da bulunuyor. Özellikle yatma saatine yakın yemek yenmemesi ve midenin yorulmaması önem taşıyor. Ayrıca vücudun ihtiyaç duyduğu şekeri meyvelerle karşılamak çok daha sağlıklı. Genellikle kilo kontrolü için az yemeye yönleniliyor. Fakat kilo problemi yaşanmasa da yemeği kararında yemek ve tam olarak doymadan masadan kalkmak sağlık açısından da önem taşıyor. Mideyi fazla doldurmak, gün içerisinde enerjinin azalmasına ve metabolizmanın düzenli çalışmamasına neden oluyor. Bunu önlemek için ne kadar aç olunursa olunsun yavaş yemek ve her lokmayı daha fazla çiğnemek gerekiyor. Böylece sindirim kolaylaşırken doyma hissi de daha erken beyne iletiliyor ve gereğinden fazla yemenin önüne geçiliyor.

Fiziksel ve zihinsel sağlık için spor yapmaya başlayın.

Spora Başlayın

Kaynak: cloudfront

Sağlıklı bir hayat için spora başlamak ve düzenli antrenman yapmak olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Daha çok kilo kontrolü için spor yapılıyor olsa da aslında hayatın birçok alanında daha yüksek standartları yakalamak için egzersizler önem taşıyor. Özellikle uyku problemi yaşayanlar spora başladıktan bir süre sonra bu sorunun üstesinden geliyor. Ayrıca spor yapan insanların stresi hayatından çıkardıkları ve depresyona girme oranlarında oldukça büyük azalma yaşandığı bilinen gerçekler arasında. Ruhen kendini kötü hisseden insanların da bu durumdan uzaklaşması için spor yapması öneriliyor.

Fiziksel yararlarının yanı sıra zihinsel olarak da faydalı olan spor, odaklanmayı kolaylaştırması ile iş hayatında daha başarılı bir ivme kazanmaya yardımcı oluyor. Belirlenen bir hedefe ulaşma duygusunu düzenli olarak yaşatan egzersizler, bilinçaltının bu duruma alışmasına ve hayatın her alanında daha özgüvenli olmaya destek oluyor. Sporla hayatınıza olumlu katkıda bulunmak için Hepsiburada’nın spor giyim ürünleri kategorisine göz atabilir, isterseniz açık havada isterseniz de spor salonunda düzenli egzersizlerinize başlayabilirsiniz.

Stresten uzak durarak sağlıklı bir yaşama daha kolay adapte olabilirsiniz.

Sevdiklerinizle Vakit Geçirin

Kaynak: parentswithconfidence

Hayatı olumsuz etkileyen en büyük unsur kuşkusuz stres. Yeme alışkanlıklarının bozulmasının ve depresif ruh halinin en büyük nedeni olan stres, gün içerisinde hareket etme isteğini de yok ediyor. Birbirine vuran domino taşları gibi tek tek yıkılan sağlık unsurları geçmeyen hastalıkların önünü açıyor. Kendinizi huzursuz ve stresli hissettiğiniz anlarda size iyi gelen şeyleri yapmanız oldukça önemli. Bunların başında sizi koşulsuz seven ve yanınızda olan ailenizle vakit geçirebilirsiniz. Böylece iş hayatında önünüze çıkan engellerin verdiği sıkıntıyı yalnızca iş yerinde bırakabilirsiniz. Günlük hayatınıza bu sıkıntıları taşımadığınız takdirde çok daha mutlu ve enerji dolu bir gün geçirebilirsiniz. Bu sayede enerjinizi doğru alanlara yönlendirir ve sağlık bir yaşam için ihtiyacınız olan motivasyonu kendinizde bulabilirsiniz.

Sabahları Erken Uyanın

Kaynak: medium

Özellikle çalışma hayatı söz konusu olunca erken kalkmak oldukça zor görünebiliyor. Fakat normal saatten daha erken uyanarak güzel bir kahvaltıyla başlamaya yardımcı oluyor. Böylece zamansızlıktan hamur işine yönelmenin önüne geçiyor. Ayrıca erken kalkmak, zaman yönetimi ve insanın kendini iyi hissetmesi açısından da önemlidir. D vitamini vücutta depolanan vitaminlerden biri değildir. Bu nedenle günlük olarak D vitamini ihtiyacını karşılamak gerekiyor. Erken kalkmak gün ışığından daha fazla yararlanmak açısından da önemli. Bu yeni alışkanlıklar, başta zor geliyor olsa da vücut kısa sürede uyum sağlıyor ve yeni düzene adapte oluyor. Siz de hayatınızda yaptığınız küçük değişikliklerle daha sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz.