Şeker hastaları için doğru ramazan sofrası önerileri

Kronik hastalığı olan birçok insan gibi şeker hastaları da ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç tutup tutmama konusunda kararsız kalabiliyor. Çünkü diyabet hastaları, kan şekeri seviyesini belirli ölçülerde tutabilmek için gün içerisinde sık öğünler tercih ederek az beslenmeli ve ramazanda bu durum haliyle mümkün olmadığı için dikkatli olmalıdırlar.

Oruç tutmak isteyen şeker hastaları, ramazan ayında da normal zamandaki beslenme düzenine yakın bir program uygulamak istiyorsa mutlaka doktorlarına danışmalı ve onların tavsiyelerine göre hareket etmelidirler. Çünkü diyabet hastalığının etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kan şekeri düzeyine, yapılacak kontrollere, kullanılan ilaçlara ve hastanın durumuna göre bir yol haritası çizilebilir.

Bu yazımızda sizlere yardımcı olmak adına şeker hastalarının ramazanda nasıl beslenmesi gerektiğine dair temel sofra önerilerini derledik.

Sahuru hafif yiyeceklerle geçiştirin

şeker

Sahurda vücudu zorlayacak hamur işi, kızartma, tuzlu ve baharatlı yiyecekler yerine zeytinyağlı yemekler, peynir, zeytin, domates gibi kahvaltılıklar ve çorba gibi hafif yemekler tüketmek mide sağlığı açısından da son derece önemlidir. Şeker hastalarında insülin yeterli düzeyde salgılanmadığı için sahurda ve iftarda yenilen ağır yemekler tercih edilmemelidir.

Protein ağırlıklı beslenin

şeker

Sahurda protein ağırlıklı beslenmek, gün içerisinde hem kan şekerinizi dengede tutacak hem de sizi acıktırmayacak ve susatmayacaktır. Örneğin kolesterolünüz yüksek değilse; menemen, sahanda veya haşlama yumurta tüketebilirsiniz. Yoğurt, sağlık ve doyuruculuk açısından ideal bir proteindir.

Aynı şekilde nohut, kuru fasulye, mercimek, bakla, bezelye ve barbunya gibi kuru bakliyat ürünleri de tokluk hissi yaratan, posa açısından da oldukça zengin protein besinlerdir. Protein besin ihtiyacınız için Duru Yerli Kuru Bakliyat Paketi’ni tercih edebilirsiniz.

Birden karbonhidrata yüklenmeyin

İftar yemeğine çorba veya kahvaltılıklar ile başlanmalıdır. Başlangıçtan sonra mümkünse birkaç dakika ara verip, yemeğe öyle devam edilmelidir. Gün içerisinde uzun süre boş kalan midenizi birden karbonhidrat ağırlıklı pilav, makarna gibi yemeklerle doldurursanız, kan şekeriniz ve tansiyonunuz aniden yükselebilir. Bu yüzden çorba veya sulu yemeklerden sonra karbonhidrat içeren besinleri tüketmeniz daha uygun olacaktır.

Yavaş ve az yiyin

İftarda hızlı yiyerek midenize fazla yüklendiğiniz takdirde kan şekerinizi dengeleyen hormonlar daha hızlı salgılanır ve hiperglisemi(kan şekeri yüksekliği) oluşur. Bu yüzden yemekler iyi çiğneyerek ve yavaş yavaş yenmelidir. Metabolizmanız saatler süren oruç süresi nedeniyle yavaşladığı için almanız gereken enerji ihtiyacı, normale göre daha azdır. Bu sebeple normalden fazla yemek hem kilo aldırır, hem de şeker dengemizi bozar.

Bol sıvı tüketin

Gün içerisindeki sıvı kaybı, iftar ve sahur arasındaki yaklaşık 15 saatlik sürede bol bol sıvı tüketilerek telafi edilmelidir. Bol sıvı tüketimi, diyabet hastalarının vücuttaki önemli minarellerin eksikliğini ve böbrek rahatsızlıklarını giderecektir. Aynı zamanda şeker hastalalarında sıklıkla karşılaşılan kan şekerinin düşmesinin(hipoglisemi) yol açtığı bilinç kaybı, baş dönmesi, bulanık görme, baş ağrısı ve baygınlık hissi gibi sağlık sorunlarını engeller.

Beyaz ekmek tüketmeyin

şeker

İftar ve sahurda beyaz ekmek yerine glisemik indeksi en düşük olan çavdar, yulaf, kepek ve tam buğday ekmekleri tercih edilmelidir. Pikan Fırın Ekşi Maya Çavdar Ekmeği, sağlıklı ekmek tüketmek için tercih edebileceğiniz bir üründür. Çünkü bu ekmekler, yüksek karbonhidrat değeri olan lifli ekmeklerdir. Diyabet hastalarında kan şekeri seviyesindeki ani artışları önleyerek, daha az miktarda şekerin kana karışmasını sağlar.

Doğru pişirme yöntemlerini kullanın

şeker

Gerek sahurda gerekse iftarda, yemeklerinizi nasıl pişireceğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Kavurma ve kızartma gibi yağın fazlaca kullanıldığı yöntemler yerine, haşlama, ızgara, buğulama, fırında pişirme gibi daha sağlıklı pişirme yöntemleri tercih etmelisiniz. Yağlı pişirme yöntemleriyle yapacağınız yemekler, kan şekerinizin yükselmesine neden olur.

Et ve sebze yemeği kombinasyonu yapın

Et, balık ya da tavuk yemeği yanında zeytinyağlı bir sebze yemeği yemek, kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olacaktır. Hazırlayacağınız güzel bir salataya peynir doğramak da oldukça sağlıklı bir menü olacaktır.

İftardan sonra ara öğünü atlamayın

Oruç olunan süredeki uzun süreli açlığın ardından, iftar ve sahur arasında zamanda abartmandan kontrollü bir şekilde yatmadan 2 saat önce ara öğün de yapılması tavsiye edilir. Bu öğünde tatlı ihtiyacınızı meyve tüketerek karşılayabilirsiniz. Bunun yanı sıra badem ve ceviz gibi kan şekerini dengeleyen kuruyemişler de tercih edilebilir. Şahinler Kuruyemiş Ceviz ve Badem Paketi, iftar sonrası ara öğün için oldukça ideal bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Sağlıklı beslenmenin birçok yöntemi var. Bu yöntemlerden, lifli beslenme üzerine olan “Lifli beslenme hakkında merak edilenler” isimli yazımıza göz gezdirebilirsiniz.