Sesli sosyal medyaya merhaba: Clubhouse nedir?

Bir ünlü ile ya da sevdiğiniz arkadaşlarınız ile sohbet etmek artık tek tuşla mümkün. Clubhouse ile sesli sohbet ortamı oluşturup yeni sosyal medya akımına merhaba deyin.

Günümüzde sosyal medya artık hayatımızın vazgeçilmezi konumunda yer alıyor. Öyle ki; Instagram, Twitter, Facebook, Snapchat vs. gibi uygulamaları gün içinde saatlerce kullanıyoruz. Kimi zaman bir fotoğraf paylaşmak, kimi zaman bir görüş belirtmek, kimi zaman ise gündemi takip etmek için bu uygulamalarla yolumuz kesişiyor.

Sosyal medya platformlarında, “Ah keşke şöyle bir şey özellik de olsaydı!” dediğiniz elbette olmuştur. Neredeyse artık çoğu sosyal medya uygulamasında hikaye kısmının olması da bundan kaynaklanıyor. Arz-talep… 

En çok veryansın eden kişiler; yeterli karakter sayısı verilmediği için istediği cümleyi kuramayan ve anlam bütünlüğünü kaybettiği için anlatmak istediği konuyu tam olarak karşı tarafa yansıtamayanlardı. Bunun da artık bir yolu var. Hem de sesli! Clubhouse ile artık siz de sohbetin içinde kendinize yer ayırıp kendinizi daha rahat ifade edebileceksiniz.


Clubhouse nedir?

Clubhouse, 2020 yılında yazılım geliştiricileri Alpha Exploration Co. tarafından startı verilen, davetiye modeli ile giriş yapılabilen, klasikleşen; yazı, fotoğraf, video paylaşımı yerine sesli sohbet etme özelliği bulunan yeni nesil sosyal medya platformu. Görüntülü konuşmanın yapılmadığı platformda, konu başlığına göre odalar oluşturuluyor ve odayı kuran kişinin inisiyatifine göre odaya girip konuşma yapabiliyor ya da konuşmaları dinleyici olarak takip edebiliyorsunuz.

Nasıl kullanılıyor?

Henüz Android için bir versiyonu bulunmayan uygulama, yalnızca IOS kullanıcıları tarafından ve IOS 13 ile üzeri sürümler için indirilebilmektedir. Uygulamayı indirdikten sonra SMS yoluyla kaydınız yapılıyor. Kayıt işlemi yapıldıktan sonra Clubhouse sizi bekleme odasına alacak.

Uygulamaya sahip bir arkadaşınız varsa eğer davetiye göndererek üyelik işleminizi direkt gerçekleştirebilir.  Clubhouse’a katıldıktan sonra istediğiniz, sevdiğiniz ya da merak ettiğiniz odalara dinleyici ya da konuşmacı olarak katılabilirsiniz.

Davet kodu yada referans şart

Clubhouse uygulamasına üye olmak için mutlaka davet kodunuz olması gerekiyor. Uygulamayı kullanan tanıdığınız yok ve uygulamaya giriş yapmak istiyorsanız insanların birbirini eklediği forumları ve sosyal medya gruplarını takip etmenizi öneririz. Orada paylaşılan kodlar ile Clubhouse giriş yapıp sohbetlere katılabilirsiniz.

Birçok ünlü burada

Bir ortamda en sevdiğiniz arkadaşınızı, en sevdiğiniz ünlü kişiyi ve kendinizi hayal etmek istiyorsanız çok da uzağa gitmeyin. Clubhouse’da odanın moderatörü izin verdiği takdirde aynı ortamda sohbet edebilir, fikir alışverişi yapabilir ve unutamadığınız bir anı biriktirebilirsiniz. 

Bazen öyle bir sohbet odası oluşuyor ki; ünlü futbolcular, spikerler, yorumcular, Youtuberlar, influencerlar ve daha birçok ünlü aynı odada birbirinden eğlenceli ve kaliteli bir sohbete imza atıyorlar. 

Şimdilik yalnızca IOS’da 

Yakın gelecek için Android telefonlara da geleceği iddia edilen uygulama şimdilik IOS’a özel olarak kullanılabilir durumda. Bu durum Android kullanıcıları için üzücü bir haber olsa da aynı zamanda akıllı telefonunuzu değiştirmek için iyi bir fırsat olabilir.

Hepsiburada’nın “iPhone IOS Telefonlar” kategorisinde Apple ürünlerini inceleyebilir ve Clubhouse’u kullanabileceğiniz bir akıllı telefon edinebilirsiniz.

 

Sohbet ortamında dip sesleri daha temiz alıp karşı tarafa da sesinizin daha pürüzsüz gitmesini istiyorsanız Apple AirPods Bluetooth Kulaklık ve Kablosuz Şarj Kutusu tam size göre. Tek dokunuşla telefonunuza bağlanıp kullanılmaya hazır hale geliyor. Hp1 çipi sayesinde yüksek kaliteli ses performansı ile güzel bir deneyim vaad ediyor. 

IOS demişken; Apple’ın son teknolojilerini bir araya getirdiği en yeni akıllı telefonu iPhone 12, geçtiğimiz aylarda tanıtıldı. iPhone 12’yi detaylıca incelediğimiz keşfet içeriğimiz bu yeni cihazla ilgili merak ettiğiniz konulara cevap verebilir.