Silikon mu, doğal mı? Kedinize en uygun kum hangisi?

Bilgisayarın başında kedi kumu satın almaya çalışırken kendinizi sürekli aynı ikilemin içinde bulabilirsiniz: Silikon mu, doğal mı? Hangisini tercih etmeliyim?

Kediler için alışveriş yaparken genelde tercihlerimiz nettir. Alışkanlıkları ve zevkleri olan kedilerimiz özellikle besinleri konusunda çok seçicidirler. Sevdikleri yiyecekleri kolay kolay değiştirmezler. Özene bezene aldığınız çok lüks bir mamayı bile hiç dokunmadan tabaklarında bırakabilirler.

Tuvalet ihtiyaçları konusunda ise prensiplerini zaman zaman esnettiklerine tanık olabilirsiniz. Bu yüzden bilgisayarın başında kedi kumu satın almaya çalışırken kendinizi sürekli aynı ikilemin içinde bulabilirsiniz: Silikon mu, doğal mı? Hangisini tercih etmeliyim?

Tek bir yanıt yok

İlk olarak şunu söylemeliyiz: Bu sorunun kesin bir yanıtı yok. Hemen hemen bütün internet mecralarında bu konu uzun yıllardır tartışılıyor. İki ürünün de farklı avantajları öne çıkıyor. Teknolojik gelişmeler, iki türün de sorunlarını minimuma indirdi.

Kedi kumu önemsiz bir malzeme gibi görünse de, evimizde belli bir yer kaplayan, haftada bir ilgilendiğimiz, atık kontrolünü yaptığımız ve sağlığı doğrudan etkileyebilecek ehemmiyette bir ürün. Bu yüzden bilim adamları belki de binlerce alternatif deneyerek, farklı karışımlar kullanarak kumları durmadan geliştiriyorlar. 3-5 yıl önceki şikayetler dikkate alınıp, evlerimizde ciddi bir harcama kalemi haline gelen bu ürünlerin en verimli hale gelmesi için uğraşılıyor.

İki kedi kumu türünün birbirine açık bir üstünlüğü bulunmasa da, karşılıklı avantajları var. Dilerseniz biz bunları sayalım ve kararı sevimli dostunuzla birlikte siz verin:

Doğal kumda toz derdi halloldu

Doğal kum olarak nitelendirilen (clay litter) ince taneli toprak kum, genel tüketime bakıldığında daha çok tercih edilen kum türü. Genel özelliği, kedilerin idrarını topaklanarak kürekle temizlenebilecek hale getirmesi.

Ağırlıkla bentonit isimli bir maddenin kullanıldığı bu türde toz, ilk çıktığı yıllarda canlıları rahatsız edebiliyordu. Üreticiler son dönemde toz meselesini de çözmeyi başardılar. Doğal kumları kediler ve insanlar için daha sağlıklı hale getirdiler.

Temizlenmesinin kolay olması önemli bir avantaj. Tek seferde silikona göre daha fazla kullanılmasının gerekmesi ve ağırlığı nedeniyle taşırken zorluk çıkarması ise dezavantajları. Online sipariş tercih edilirse bu sorun da çözülüyor tabii ki…

Sağlığa etkileri ne?

Silikon veya kristal kum olarak nitelendirilen (silica litter) kum türü ise pek doğal görünmeyen yapısı nedeniyle önce sizin ve tüylü dostumuzun çekinmesine neden olabilir. Ama sodyum silikat maddesinden üretilen bu tür de en az bentonit kumlar kadar doğal.

Ağırlığının 40 katı sıvı emebilen bu türün en önemli avantajı, daha küçük paketlerde satılması ve kolay taşınabilir olması. Belirgin bir üstünlüğü olmasa da bazı kullanıcılar daha çok koku giderdiğini iddia ediyor.

Dezavantajı ise, temizlenmesinin topaklanan doğal kedi kumu kadar kolay olmaması. Kumun fazla idrar emen bölümü renk değiştiriyor ancak bunu tespit etmek biraz zor.

Bu kum tipi hakkında internette çok sayıda “sağlığa zararlı” iddiasına rastlayabilirsiniz ancak henüz testlerle kanıtlanan olumsuz bir etkisi yok. Biraz sert ve kristalize bir madde olduğu için dostunuzun patileri hassassa bu türe negatif tepki verebilir.

Koku kontrolü meselesi

İki tür de, kokuyu engellemek için özel olarak geliştirilmiş parfümlere sahip. Bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken durum, hem sizin hem de dostunuzun belirli parfümlere gösterebileceği alerjik reaksiyonlar. İki türün de avantajları ve dezavantajları bulunuyor ve hangisini tercih edeceğiniz aslında biraz da kokuya verdiğiniz reaksiyonla doğru orantılı.

Sevgili dostlarımızın her türlü tercihi bizim için önemli olmalı. Bazen bizim “İnat ediyor” diye yorumladığımız tepkiler, almadığımız bir kokudan, hissetmediğimiz bir sağlık sorunundan kaynaklanabilir. Hemen her konuda onun da tutumunu, tavır değişikliklerinden, rahatsızlığını belli eden hareketlerinden anlamaya çalışıp, pet alışverişi tercihlerimizi dostlarımıza göre belirlemeliyiz.

Bu yüzden bu konuda tek ciddi uyarımız sevgili tüylü dostunuzu belirli bir kum türünü kullanmaya zorlamamanız olacak. Özellikle kum değiştirdiğinizde yenisine tepki verdiyse, daha fazla uğraşmayın ve alıştığı kuma geri dönün. Çünkü huzursuzluk ve stres, kedilerin sağlığını en çok etkileyen olgular.