Sınırları Zorlayan AMRAP Antrenmanı

 

İngilizce “As Many Reps As Possible” sözünün kısaltması olan AMRAP, Türkçede “olabildiğince fazla tekrar” anlamına geliyor. Ağırlıkla veya vücudu kullanarak yaptığınız hareketleri tek seferde yapabildiğiniz kadar fazla tekrar yapma esasına dayanan AMRAP ile dayanıklılığınızı ve vücudunuzun sınırlarını test edersiniz. Dünya çapında hızla yaygınlaşan AMRAP egzersizleri, düzenli olarak spor yapmayan kişilerce test edilmemelidir çünkü spora ve zorlamaya alışık olmayan vücutta olumsuz etkiler bırakıp sakatlanmalara sebep olabilir. En az birkaç ay boyunca düzenli olarak antrenman yapmadıkça AMRAP’a başlamamanız önerilir. Sadece birkaç günlük antrenman ile AMRAP’ı denemek size hiçbir şey kazandırmayacağı gibi kaybettireceği şeyler de fazla olabilir. Yoğun tekrar içeren antrenman programınız varsa ve vücudunuz artık kas geliştirmeye başlamışsa AMRAP’ı siz de test edebilirsiniz.

“Vücudunuzun limitlerini keşfetmek için en doğru antrenman yöntemi.”

AMRAP nedir ve ne işe yarar?

Kaynak: heartyhosting

AMRAP genellikle vücut geliştirme ve fitness odaklı antrenman yapan kişiler tarafından tercih edilir. Bisiklet, yüzme, koşu gibi tekrar veya set üzerine antrenmanı olmayan sporlarda kullanılan bir yöntem değildir. Bunun sebebi ise koşuda veya bisiklette yokuş, iniş, düzlük gibi farklı parkur tiplerinde maksimum mesafenin ve performansın değişmesidir. Performansın yol, doğa ve hava şartlarına göre değiştiği antrenmanlar AMRAP’a uygun değildir. AMRAP’ta temel amaç kaş gelişimini hızlandırmak ve dayanıklılığı en üst seviyeye çıkarmaktır. AMRAP yaparken bir ağırlıkla ilk denemede 20 tekrar yaptığınızı düşünürsek bir sonrakinde sayı artacaktır. Bu yüzden AMRAP’ta limitleri tamamen vücudunuz belirler. 20 tekrara kadar çıkılabilen bir ağırlıkta 25’e de 50’ye de aynı aralıkta çıkabilirsiniz. Vücudunuzun zorlanmaya ve yoğun performansa yatkınlığına göre gelişim süreci de değişkenlik gösterir. AMRAP’le ne kadar güçlü olduğunuzu test edersiniz ve sınırlarınızı zorladıkça kaslarınızı da geliştirirsiniz. AMRAP sadece spor salonunda değil; evdeki ağırlık setleriyle ya da vücut ağırlığını kullandığınız antrenman metotlarıyla da kullanılabilir. Tanımında da belirtildiği gibi kural oldukça basit: Tekrar veya set üzerine bir antrenman yapıyorsanız maksimum sayıyı zorlamalısınız.

“AMRAP’ta doğru yöntemi ve antrenman planını öğrenmeden harekete geçmeyin.”

Kaynak: musclemonsters

“Kendinizi gelişime, değişime ve başarıya odaklayın.”

Hem zihinsel hem fiziksel gelişimin anahtarı

Kaynak: ignorelimits

AMRAP, fiziksel gelişime olumlu katkı sağladığı kadar zihinsel gelişimde de pay sahibi olur. AMRAP’la tanışan bazı sporcular, tekrar sayılarının aslında ne kadar yükselebileceğini ve vücutlarının tahmin ettiklerinden de dayanıklı olduğunu fark ettiklerinde spor yapmak için daha büyük bir motivasyon kazanırlar. Ulaşılan her maksimum tekrardan sonra bir sonraki antrenmanda daha iyisini yapmaya odaklanan kişi, zihnini eskisinden daha kararlı ve istekli hale getirir. Limitlerin aşıldığı her tekrar, daha iyisini yapmak için çalışma temposunu da antrenman programını da daha ciddi bir düzene oturtur.

Evde veya salonda çalışmanız fark etmez; AMRAP’la tanıştıktan sonra antrenmanlarınız eskisi gibi normal seyrinde ilerlemez. Her zaman daha fazlasını ve daha iyisini yapmak istersiniz. Daha güçlü hale gelme hissinin yaratacağı tatmin duygusu, antrenmanlardan sonra eskisinden daha mutlu ve enerjik olmanızı da sağlar. Antrenmandan daha fazla keyif aldıkça sporla aranızdaki bağ kuvvetlenir. Böylece uzun yıllar hareket etmekten, egzersizlerden ve spordan kopamazsınız. Uzun yıllara yayılan spor alışkanlığının etkisi ise en başta sağlıklı bir insan olmaktır. Birkaç deneme ile başlayacağınız AMRAP’la gelecekte daha güçlü, daha sağlıklı, daha motive ve daha kararlı bir insan olmak tamamen sizin elinizde. AMRAP’ın olumlu etkilerini hissetmeye başlamak için uygun antrenman programını belirleyin ve vücudunuzun sizi oldukça şaşırtacak limitlerini bir an önce test edin. Buraya tıklayarak Hepsiburada’nın Spor Fitness Ürünleri kategorisine gidebilir ve AMRAP’a başlamak için ihtiyacınız olan tüm ekipmanlara ulaşabilirsiniz. AMRAP’ı bir kez denediğinizde vazgeçmek hiç kolay olmayacak ve gelişme hırsı dört bir yanınızı saracak.