Sıra Dışı Yoga Stilleri

 

Kesin başlangıç tarihine dair çeşitli kaynaklarda fikir ayrılığına düşülse de Hindistan’da doğduğu herkes tarafından kabul edilen bir öğreti olan yoganın geçmişi M.Ö 3300 yılına dek uzanıyor. Yoga, temel olarak Hinduizm, Budizm ve Jainizm’deki meditasyon amaçlı uygulamalardan oluşur. Hinduizm’in altı temel felsefesi arasında yer alan yoga, tarih boyunca gelişerek günümüze ulaşıp, dine inanan veya inanmayan birçok insanın denediği bir meditasyon yöntemi haline geldi. Dünya çapınca popülaritesinin artmasıyla birçok alanda olduğu gibi yogada da klasik yöntemlerin dışına çıkıldı ve birçok alternatif geliştirildi. Yoganın temel öğretilerinin yanında sıklıkla uygulanmaya başlanan alternatif metotlarını öğrenmeye ve yepyeni dünyalar keşfetmeye hazır olun.

“Yoga yaparken yere temas etmemenin büyüsüne kapılın.”

Aerial Yoga ile ayaklarınızı yerden kesin


Yoganın belki de en ilginç türü olan Aerial, tavana asılan uzun ve dayanıklı bir kumaşta denge kurularak yapılıyor. Kimi zaman tamamen havada, kimi zaman da yere basmanıza rağmen asılan kumaşın desteğiyle hareket yaptığınız Aerial Yoga, başlangıçta zor gibi gözükse de kullanılan askıların bir hayli sağlam olması ve tüm temel yoga hareketlerinin uygulanabilmesi sayesinde oldukça kolay öğreniliyor. Zaman ilerledikçe Aerial Yoga hareketleri çeşitleniyor. Tecrübe kazandığınızda kendinizi sadece ayaklarınızdan asarak baş aşağı pozisyonda hareketler bile yapabilirsiniz. Bunu yaparken ayak bileklerinizin yanı sıra gücünüzü ve dengenizi koruyacağınız dizlerinizi de güçlendirmiş olmanız gerekiyor. Aerial Yoga, klasik yogaya göre daha fazla esneklik sağlıyor, vücut koordinasyonunu normalden hızlı geliştiriyor ve yaptığınız işe daha iyi odaklanmanıza imkan tanıyor. Yaygın hareketlerin yepyeni türlerini veya daha önce hiç karşılaşmadığınız hareketleri deneyeceğiniz için Aerial Yoga’da sayılan katkıların en öne çıkanı esneklik oluyor. Birçok klasik esneme egzersizi veya yoga hareketi ile kazanabileceğiniz esnekliğin daha fazlasını elde edebilmek ve zihninizi öğrenerek ve merak ederek geliştirmek için Aerial Yoga kesinlikle aradığınız meditasyon yöntemi. Vücudu daha fazla çalıştıracağı için kas kitlenizin kalitesi ve gelişimi de normale göre artış gösteriyor ve sağlığınıza olumlu şekilde etki ediyor.

 

“Yoganın en sıcak haliyle tanışıp aradığınız rahatlığa ve huzura kavuşun.”

Bikram Yoga ile meditasyonu ve sıcaklığı birleştirin

Kaynak: grouponcdn

“Sıcak Yoga” anlamına gelen Bikram Yoga, normalden farklı olarak yüksek ısıdaki bir odada, üst üste yapılan hareketlerden oluyor. Hareketleri en basit ve en az yoran şekilleriyle değil vücudunuzun gücünü ve esnekliğini, normalden çok daha fazla ısıtılan ortamda test etmeniz gerekiyor. Bikram Yoga’nın en yaygın uygulamasında 26 farklı yoga pozisyonu ara vermeden ve dinlenmeden üst üste tekrarlanıyor. Ortamın çok daha fazla ısıtılması nedeniyle kaslarınız daha fazla gevşiyor ve uygulama sırasında biraz daha fazla efor harcamış gibi görünseniz de tüm hareketlerinizi tamamladığınızda daha farklı bir dinlenme hissine kavuşuyorsunuz. Sıcaklığın vücuda bir başka faydası da yoğun terleme sağlaması. Normalden daha fazla terleyeceğiniz için vücudunuzdan daha fazla toksin atarak sağlıklı hale gelip yaşam kalitenizi daha üst seviyeye çekebiliyorsunuz. Bikram Yoga’da hareketler farklılık göstermiyor, 26 hareketlik seriyi öğrendiğiniz ve eksiksiz şekilde uygulamaya başladığınız zaman istediğiniz her sıcak ortamda Bikram Yoga yapılabiliyor. Dikkat etmeniz gereken tek şey Bikram Yoga sırasında yoğun terleme ile kaybedeceğiniz sıvıyı, yoga sonrasında izotonik veya mineralli içeceklerin desteğiyle yerine koymak. Sıvı tüketimini atlamadığınız sürece sıcak ortam eşliğinde yapacağınız hareketlerin vücudunuza zararı olmuyor, tam aksine büyük faydaları oluyor. Buraya tıklayarak Hepsiburada’nın Yoga Malzemeleri kategorisinde tüm yoga türleri için ihtiyacınız olan ekipmanlara ulaşabilirsiniz.

 

“Restoratif yoga sayesinde esnekliğini sınırlarını zorlarken günün tüm stresinden arının.”

Restoratif Yoga ile tüm vücudunuzu gevşetin

Kaynak: theyogahouseny

Yoga türleri arasındaki en gevşeme odaklı hareketleri barındıran Restoratif Yoga, elde edilen sonuçlan bakımından rahatlama ve gevşeme konusundaki en etkili meditasyon türlerinden biri. Klasik yoga hareketlerine veya alternatif türlere de katkı sağlayan Restoratif Yoga’da birçok farklı malzeme bir arada kullanılıyor. Yoga blokları, battaniyeleri, göz yastıkları, matları ve kemerleri tüm gevşeme ve rahatlama hareketlerinizi en iyi şekilde yapmanızı sağlıyor. Bedeninizin stresle veya egzersiz eksikliğiyle sertleştiğini hissettiğiniz anda Restoratif Yoga ile ihtiyacınız olan gevşemeyi ve rahatlamayı sağlayabiliyorsunuz. Yerde oturarak veya yatarak yapılan hareketlerde her pozisyonda yaklaşık 10 dakika sabit kalınarak maksimum seviyede esneme kazanılıyor. Bu sayede bedeniniz tamamen rahatlamaya, gevşemeye ve kendisini en kaliteli şekilde esnetmeye odaklanıyor. Günün tüm yorgunluğunu, stresini ve gerginliğini Restoratif Yoga sayesinde kolaylıkla üzerinizden atarak günün kalanını daha mutlu ve sakin geçirebilirsiniz.

 

“Yoganın en hızlı hali sayesinde vücut senkronizasyonunu ve nefes alıp verme düzenini üst seviyeye çıkarabilirsiniz.”

Vinyasa Yoga ile nefesinizin etkisini keşfedin

Klasik yoga türlerine göre daha hareketli ve dinamik olan Vinyasa Yoga’da hedef, nefesi ve hareketleri senkronize şekilde birbirine bağlamak. Üst üste tüm vücudu ve nefes alış verişini koordineli bir şekilde yaptığınız hareketler sayesinde zihniniz ve bedeniniz daha enerjik hale geliyor. Vinyasa Yoga’da yapılan hareketlerin bir kısmı stretching hareketlerine benzediği için stretching yapanların Vinyasa Yoga’ya başlamaları tavsiye ediliyor. Stretching ekisiyle hareketleri uygulamak kolaylaşıyor. Vinyasa Yoga, hayatında ilk kez yoga yapacaklar için tavsiye edilmiyor. Genellikle temel yoga eğitiminden geçilmiş olması ve birçok harekete hakim olunması gerekiyor. Yoganın en tempolu türlerinden olan Vinyasa sırasında yaptığınız tüm hareketlerde nefesinizi hareketle uyumlu şekilde alıp vermezseniz enerji verici ve zihninizi canlandırıcı etkisinden tam olarak faydalanamazsınız. Her hareketin başından sonuna doğru bir nefes ritmi tutturduğunuzda vücudunuz size olumlu sinyaller vererek uygulamayı doğru şekilde yaptığınızı hissettiriyor. Vinyasa Yoga sırasında hareket geçişlerinin de birbiriyle bağlantısı bulunuyor. Her yeni hareket ve pozisyon, bir öncekine uygun veya onun devamı şeklinde bir esneme sağlıyor. Böylece esneklik ve gelişim tüm vücuda doğru bir şekilde yansıyor.