Sokak fotoğrafçılığı ile ilgili bilmeniz gereken her şey

Fotoğrafçılığın en eğlenceli ve aynı zamanda da en meşakkatli türüne hoş geldiniz. Sokak fotoğrafçılığı ile tanışmanızın vakti geldi.

Genel anlamıyla; sokakta, o ânı yakalayarak çekilen fotoğrafların girdiği bu alanda fotoğraf makinenizi alıp hemen sokağa çıkmak; o imrendiğiniz kareleri yakalamak için maalesef yeterli değil. Ancak minik birkaç tüyo ile neden olmasın?

O zaman başlayalım!

Sokak fotoğrafçılığı

Önce lensi seçelim

Lens tercihi konusunda net bir karara varamamış bu işin ustaları. Herkes kendi tarzına, yöntemine göre lenslere yönelmiş.

Genel olarak sokak fotoğrafçılığı “gözün gördüğü” olarak tanımlanıyor ve bu alan için 28-55 mm’ye denk gelen lensler tercih edilmesi tavsiye ediliyor. Ancak bu, sadece bir tavsiye… Eğer siz fotoğrafta arka plana da önem veriyorsanız 24 mm ya da 28 mm ile de çekim yapabilirsiniz.

Hatta dilerseniz sokak fotoğrafçılığında yine pek önerilmese de telefoto lens de kullanabilirsiniz. Bu lensler çekmek istediğiniz objeyle aranıza dilediğiniz mesafeyi koymanızı sağladığı için pek çok ilginç kare yakalamanızı sağlayabilirler.

Bütün bu tavsiyeler ışığında hem pratik hem de doğal kareler yakalamak istiyorsanız Size Pancake lens olarak da anılan inceliği ve hafifliğiyle gönlünüzü fethedecek bir lens önerebiliriz.

Sokak fotoğrafçılığı

Son yıllarda sokak fotoğrafçılığına ilgi duyanların gözdesi haline gelen Canon EF-S 24MM F2.8 STM Objektif oldukça isabetli bir tercih olabilir. 

Hazırlık yapın

Sokakta fotoğraf çekmek istiyorsanız evde hazırlık yapmayı atlamayın. Makinenizi, yedek bataryalarınızı ve tabii ki cep telefonunuzu şarj etmeyi unutmayın.

Hatta eğer günü tamamen dışarıda geçirip çektiğiniz fotoğrafları hemen düzenleyip paylaşmak isterseniz bilgisayarınızı yanınıza almayı ihmal etmeyin.

Bu noktada iyi bir çanta, tüm bu cihazları taşımak ve aynı zamanda korumak için son derece önemli olacak. Çanta seçimi konusunda bütçenize uygun pek çok alternatif karşınıza çıkacak. Neye ihtiyacınız olduğunu belirleyip makinenizin boyutlarına göre çantanızı seçebilirsiniz. 

Sokak fotoğrafçılığı

Bu konuda klasikleşen modelleriyle Pdx Nikon Laptop Bölmeli Dslr Sırt Çantası’nı tercih ederek hem laptop’ınızı, hem makinenizi hem de lenslerinizi kolaylıkla yanınızda taşıyabilirsiniz.

İzin almak ya da almamak, işte bütün mesele bu

Sokak fotoğrafçılığının en büyük handikaplarından biri de fotoğraf çekilirken izin almak ya da almamak… Bu konuyla ilgili yaygınlaşmış yazılı kurallarla henüz karşılaşmıyor olsak da kimi mekânlarda fotoğraf çekilmemesi için uyarılar gördüğünüzde izin almanızı tavsiye ederiz.

Bunun yanında birine fotoğrafınızda yer vermek istiyorsanız o kişiden izin alma konusunda fotoğraf dünyası net bir karara varabilmiş değil.

Bir kısım; kişiden habersiz, fotoğrafının çekilmesinin doğru olmadığını savunurken bir kesim de izin alması halinde doğallığın, o ânın büyüsünün kaçacağını savunuyor ki haklılar da…

Tavsiyemiz çocuk ya da bebeklerin fotoğrafını çekmeden önce ve “fotoğraf çekilemez” uyarısı olan mekanlarda mutlaka izin almanız yönünde.

Sokak fotoğrafçılığıGörünmez olmak

Peki sokaktayken görünmez nasıl olunur? Aslında tüm marifet de burada… Hatta yukarıda bahsettiğimiz izin konusu bile görünmez olmanız ile rahatlıkla çözebileceğiniz bir konu.

Görünmez olmak demek bulunduğunuz yerde; belki bir kafede, belki bir çay bahçesinde dikkat çekmeden var olabilmek. Bunu yapabilmeniz için iki farklı yol var: Gittiğiniz yerde insanlarla sosyalleşmek ve onlardan biri olmak, onlarla sohbet etmek.

Bir diğeri ise; bulunduğunuz konumların kısmen gizli olması ve dikkat çekmemesi. Eğer sokakta görünmez olmayı sağlayabilirseniz fotoğraf çekerken de bir o kadar rahat olursunuz.

Sabırlı olun

Saatlerce gezebilir, yürüyebilir ve yine de istediğiniz gibi bir kare yakalayamayabilirsiniz. Belki de aslında durmanız gerekiyordur… 

Bir fotoğrafçıda bulunması gereken en önemli özelliklerden biri de sabırlı olmak. Aynı yollardan belki defalarca geçmeniz gerekir ya da tam tersini yapmanız; aynı sokakta sadece durmanız gerekir. Karar sizin… 

Sokak fotoğrafçılığıŞansınız bol olsun

Fotoğrafçılık biraz da şans işi desek yeridir. Kimi zaman sokağa çıkarsınız ve hiç beklemediğiniz bir şekilde muhteşem kareler yakalarsınız; ancak kimi zaman da ne kadar uğraşırsanız uğraşın olmaz. Unutmayın ki sokak fotoğrafçılığı aslında hayatın ta kendisidir, hayatı olağan akışında fotoğraflamak demektir…

Bu hobi için uygun bir makineniz olmayabilir ancak bu durum size engel olmasın. “Telefonuyla fotoğraf çekenler için 10 aksesuar önerisi” yazımızı inceleyebilirsiniz. Ufak ekipmanlarla harikalar yaratabilirsiniz.

Kadrajlar sizin istediğiniz gibi olmayabilir ama hayatın içinden karelerdir. Siz ânı yaşamaya ve fotoğraflar çekmeye devam edin…