Sonbaharda Sporla Barışmanızı Sağlayacak İpuçları

 

Yaz boyunca yüzdünüz, spor yaptınız ve vücudunuzu formda tutmayı başardınız. Havaların soğumasıyla birlikte outdoor aktivitelerinizden vaz mı geçeceksiniz? Elbette hayır! Doğanın tüm güzellikleri ile size göz kırptığı sonbahar aylarında spor yapmayı keyifli kılan pek çok sebep var.

Yapraklar yere düşmeye ve sokaklar toprak kokmaya başladığında sonbaharın ayak seslerini duyuyorsunuz demektir. Bunaltan yaz sıcaklarının ardından yılın en romantik mevsimine merhaba derken, yenilenen havayı kutlamak için sokaklara çıkmanın tam zamanı! Sonbahar mevsimi, çoğumuz için battaniyeleri dolaplardan çıkardığımız, sıcak bir kahve ile en sevdiğimiz filmlerin karşısına oturduğumuz, biraz miskin biraz içe dönük bir geçiş dönemini temsil ediyor. Fakat havaların soğumaya başlaması, kendinizi eve kapatacağınız anlamına gelmiyor. Yaz boyunca yüzdünüz, spor yaptınız ve vücudunuzu formda tutmayı başardınız. Havaların soğumasıyla birlikte outdoor aktivitelerinizden vaz mı geçeceksiniz? Elbette hayır! Doğanın tüm güzellikleri ile size göz kırptığı sonbahar aylarında spor yapmayı keyifli kılan pek çok sebep var.

İşte, spor tutkunlarını sonbahara aşık olmaya itecek sebepler…

Yenilenen Doğanın Keyfini Çıkarma

Doğanın yeşilden sarıya döndüğü, sokakların yaz kalabalığından arındığı, etrafı tatlı bir toprak kokusunun sardığı sonbahar ayları, doğa ile baş başa kalmak ve etrafımızdaki doğal güzelliklerin keyfini çıkarmak için en ideal zaman. Muhteşem manzaralara sahne olan bu geçiş mevsimi, sizi ofiste geçirdiğiniz uzun mesai saatlerinin etkisinden kurtarmak ve günün yorucu ritminden uzaklaştırmak için pek çok fırsat sunuyor. Kapalı alanlar, soğuyan havalarda daha çok tercih edilse de yenilenen doğa bu mevsimde tüm güzellikleri ile kucak açmış sizi bekliyor. Kim kuzeyden güneye göç eden kuşların manzarası eşliğinde spor yapmak istemez ki? Yağmurların temizlediği mis gibi havayı soluyarak spor yapma fikri size de harika gelmiyor mu?

Günün Her Anını Değerlendirebilme

Yaz aylarında artan hava sıcaklıkları, insanların outdoor aktiviteler yerine spor salonlarını tercih etmesine sebep oluyor. Açık havada spor yapanlardansanız bunaltan yaz sıcaklarında ne yazık ki günün belli saatlerini kollamak durumunda kalıyorsunuz. Yürüyüş ya da koşu için sabahın erken saatlerini tercih etmek veya güneşin batmasını beklemek gerekebiliyor. Oysa ki sonbahar aylarında sıcak bunaltmadığından günün her anında dilediğiniz yerde spor yapmanız mümkün oluyor. Saat konusunda herhangi bir kısıtlama olmadığı için spor saatlerinizi belirleme konusunda çok daha esnek olabiliyor ve gününüzü rahatça planlayabiliyorsunuz.

Tatil Dönüşü Şehre Kolayca Adapte Olabilme

Uzun bir tatil döneminin ardından işe veya okula dönme mevsimi olan sonbahar ayları, motivasyon düşüklüğü, depresyon gibi olumsuz ruh hallerinin görülmesine yol açıyor. Soğuk havaların da etkisini göstermeye başlaması ile eve kapanma eğiliminde olan insanlar, hayat ritmini yeniden yakalama konusunda motivasyona ihtiyaç duyuyorlar. Sonbahar başlangıcı ile beraber oluşan bu durgunluk ve halsizlik halinden düzenli bir egzersiz programı ile kurtulmak mümkün olabiliyor. Stres düzeyini büyük ölçüde azaltan ve kontrol altına alan spor aktiviteleri, tatil döneminin ardından hayatınızın rutinine yeniden ayak uydurabilmenizi sağlıyor.

Yaz aylarında fit bir görünümle etrafınızdakileri büyülemek istiyorsanız, işe sonbahar aylarından başlamalısınız.

Yaza Hazırlanmak İçin Yeterli Zaman Bulabilme

Yaz aylarına formda girmek isteyenlerin genellikle soğuk kış aylarında sporu ihmal ederek havaların ısındığı ilkbahar aylarında spor salonlarına koştuğu bilinen bir gerçek. Oysa ki güçlü ve fit beden için yıl boyunca düzenli olarak egzersiz yapmak gerekiyor. Yaz aylarında fit bir görünümle etrafınızdakileri büyülemek istiyorsanız, işe sonbahar aylarından başlamalısınız. Böylece yaza hazırlanmak için bolca vaktiniz olacak. Unutmayın ki spor dönemsel bir aktivite değil, bir yaşam stilidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirerek Hastalıklardan Korunma

Güçlü bir metabolizma, sağlıklı çalışan bir bağışıklık sisteminin ön koşuludur. Sonbahar aylarında spora başlayarak, düzenli bir egzersiz programı ile kış boyunca bünyenizi sarsacak olası rahatsızlıklardan korunabilirsiniz. Yoğun trafik ve egzoz dumanından kurtularak yeşil alanlarda egzersiz yapabilirsiniz. Açık ve temiz havada geçirilen zaman, sağlam bir vücut ve güçlü bir bağışıklık sistemi için yardımcıdır. Ağır spor aktiviteleri yerine hafif tempolu egzersizleri haftada 4 kez 30 dakika yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Sonbahar Aylarında Yapabileceğiniz Spor Türleri

Havaların serinlemeye başladığı sonbahar aylarında yüksek tempolu egzersizler ile metabolizmanızı hızlandırabilir ve yaz boyunca sporla kazandığınız formu koruyabilirsiniz. Peki, bu mevsimde hangi spor dalları uygundur?

Koşu

Koşu, sonbaharın ruhuna en çok yakışan spor dallarının başında geliyor. Toprak kokusunu içinize çekerek ve doğanın muhteşem dönüşümünü seyrederek koşu antrenmanınızı yapabilir ve metabolizma hızınızı üst seviyede tutabilirsiniz. Dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde yapabileceğiniz bu spor dalının insanın bedeni üzerinde çok sayıda olumlu etkisi bulunuyor. Tüm iskelet sistemini harekete geçiren koşu egzersizi, kemik kalitesinin korunmasını sağlayarak yaş ilerledikçe ortaya çıkan osteoporoz riskini düşürmeye yardımcı oluyor. Koşu, kalp ve damar sağlığı açısından da çok faydalı. Koşu antrenmanlarına başlamadan önce önceliğiniz iyi bir koşu ayakkabısı edinmek olmalı. Çünkü koşuya uygun olmayan ayakkabılar, diz eklemleri ile ilgili pek çok rahatsızlığa sebep olabiliyor. Özel tasarlanmış koşu ve yürüyüş ayakkabısı modellerini Hepsiburada’dan inceleyebilirsiniz. Ayrıca antrenman öncesinde ısınma, sonrasında ise esneme hareketlerini ihmal etmeyerek olası sakatlıklardan korunabilirsiniz.

Bisiklet

Yaz bitti diye bisikletinizi balkona kilitlediyseniz, o kilidi kesinlikle açmalısınız! Sonbahar ayları bisikletin tam da zamanı! Günün her saatinde terlemeden bisikletinize binebilir, serinleyen havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Dilerseniz tek başınıza keşfe çıkabilir dilerseniz de bir bisiklet turuna katılarak performans odaklı bir antrenman yapabilirsiniz. Haftada 30 km bisiklete binen kişilerin, binmeyenlere göre kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini yarı yarıya azalttıkları biliniyor. Bacak kaslarınızı güçlendiren bisiklet egzersizi, çok daha sıkı ve fit bacaklara kavuşmanıza yardımcı oluyor, eklem ve kemik rahatsızlıklarına yakalanma riskini de azaltıyor. Günde yalnızca 1 saat bisiklete binerek 300 kalori yakabilir ve ideal kilonuza kolayca kavuşabilirsiniz.

Yüzme

Kim demiş yüzme bir spor yaz sporudur diye? Yaz mevsiminde tuzlu suyun keyfini çıkarırken kış mevsiminde de kapalı yüzme havuzlarında pekala yüzmeye ara vermeden devam edebilirsiniz. Belediyeler tarafından şehirlerin hemen hemen her ilçesinde inşaa edilen yüzme havuzları, toplumun her kesimine yüzme alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor. Yeni yapılan sitelerin çoğunda açık ve kapalı yüzme havuzları bulunuyor. Bu sayede mevsim fark etmeksizin yılın tüm zamanlarında yüzme fırsatı elde edilebiliyor. Su, omurga üzerindeki baskıyı azaltarak kas, eklem ve dokuların vücudun diğer bölgeleriyle iş birliği içinde çalışmasını sağlayarak tüm iskelet sistemini kuvvetlendiriyor. Tüm kas gruplarını eşit oranda çalıştırmasıyla diğer spor dallarından ayrılan yüzme, eklem rahatsızlığı olanların tercih etmesi gereken egzersizlerin başında geliyor. Yalnızca yaz aylarında değil, sonbahar ve kış aylarında da düzenli olarak yüzerek sağlıklı ve fit bedene sahip olabilirsiniz. Vakit kaybetmeden Hepsiburada’dan gerekli yüzme malzemelerini alın ve kendinizi en yakın havuzun sularına atın.

Trekking

Trekking için ideal bir hava sıcaklığı sunan sonbahar mevsimi, binbir renge bürünen doğayla bütünleşerek eşsiz manzaralar eşliğinde spor yapma keyfini de beraberinde getiriyor. Doğa yürüyüşü tutkunları bilir; aşırı sıcak havalarda veya sert kış koşullarında trekking yapmak hayli zordur. Tatlı bir serinliği olan sonbahar aylarında ise terlemeden, üşümeden, dilediğiniz saatte trekking yapabilirsiniz. Yağmurun ıslattığı toprak kokusunun rotanız boyunca size eşlik etmesi de bonus!

Düzenli olarak spor yapmak, beden ve zihin sağlığını olumlu yönde etkileyen unsurların başında geliyor. Düzenli spor yapanların ilerleyen yaşlarda kalp ve eklem rahatsızlıklarına daha az yakalandıkları biliniyor. Siz de mevsimin avantajlarından yararlanın ve zaman kaybetmeden spora başlayın, sağlıklı ve fit bir beden için ilk adımı atın.