Spor besinleri ve gıda takviyeleri hakkında bilmeniz gerekenler

Türkiye’de giderek büyüyen spor besinleri endüstrisi farklı formlarda takviyeler, supplement olarak anılan katkılar ile kendini gösteriyor. Pazarın büyümesi dünyada olduğu gibi belirli tartışmaları da beraberinde getirdi. En çok sorulan soru da belli: İşe yarıyorlar mı?

Bu sorunun yanıtı EVET… Ama şartlı bir evet…

En sık tekrarlanan yanılgıyı, yazımızın hemen başında düzeltmekte yarar var. Spor takviyelerinin tek başına bir işe yaradığını düşünmek, maalesef ülkemizde de çok sık düşülen bir hata…

Hiçbir spor besini, spor yapmadan, hareket etmeden, belirli bir enerji harcamadan işe yaramaz. Bu temel koşulu hatırlattıktan sonra önerilerimizi sıralayalım.

Önce spora başlayın

Spor takviyeleri için herhangi bir araştırma veya alışveriş yapmadan önce ilk olarak spora başlayın. Doktor kontrolünde, mümkünse gerekli testleri yaptırdıktan, özellikle kalp ve dolaşım sisteminizin sağlıklı olduğunu anladıktan sonra bir egzersiz programına başlayın. İlk önce bir vücudunuzu deneyin, nerede zorlandığınızı anlayın. Limitlerinizi zorlamadan bedeninizin hangi katkı maddelerine ihtiyacı olduğunu anlayamazsınız. Doğru seçim için ilk önce kendinizi bir zorlayın. Zaten katkısız ulaşabildiğiniz noktalar için para harcamayın, bünyenize gereksiz takviyeleri sokmayın.

Uzmanlardan yardım alın

Spor besini endüstrisi, spora başladığınız ve bunun için internette aramalar yapmaya başladığınız anda size ulaşacaktır. Farklı reklamlarla, ikna edici mesajlarla ürünlerinin yararlarını, etkilerini ballandıra ballandıra anlatacaktır.

Ancak her beden birbirinden farklıdır. Her insanın kan ve solunum başta olmak üzere birçok başka değeri değişiklik gösterir. Bu yüzden reklamlardan fikir alın tabii ama esas bilgiyi uzmanlarından alın. Doktorunuz, spor eğitmeniniz, bu işin eğitimini almış yakınlarınızdan bilgi almadan alışverişe girişmeyin.

Peki gerçekten neye yarıyorlar?

Spor yapmadan bir işe yaramadıklarını başta söylemiştik. Bir başka yanılgı da “doping” maddesi gibi görülmeleri ve sportif performansı artıracakları yönünde… Bu tip ilaçlar, vücuda ağır zararlar verdiği için yasaktır ve ancak ciddi hastalıklarda, beden çok zayıf düştüğünde kullanılır. Spor besinleri ekstra güç vermez. Yerine koyarlar, kolaylaştırırlar ve bedenin spordan daha etkili yararlanmasını sağlarlar.

Kaybettiğini yerine koy

Spor besinlerinin ve içeceklerinin en temel işlevlerinden biri spor sırasında kaybedilen mineralleri yerine koymaktır. Spor, bedeninizde sadece karbonhidrat yakmak ve yağ eritmekle kalmaz, birçok mineral ve vitaminin düzeyini de azaltır. Özellikle spor içecekleri bu kaybedilen kritik maddeleri yerine geri koyar. Böylece fiziksel aktivitelerde devamlılık sağlanır.

Zaten aldığınızı almayın

Beslenmeniz çok düzenli ve verimli… Proteini, vitamini ve mineralleri zaten besinlerden fazlasıyla alıyorsunuz. Bedeninizin bu besinleri işleme kapasitesi de yerinde… O zaman spor besinleri alışverişinizi temel protein/vitamin diyetlerine değil, farklı işlevlere odaklayın. Normal beslenme yoluyla zaten aldığınız maddeleri bir de ekstradan almak sağlık sorunları yaratabilir. Kalori hesaplarınızı iyi yapın, bedeninizin neye ihtiyacını uzmanlar eşliğinde iyi belirleyin.

Yorgunluğunuzu giderecek bir madde yok

Spor yorar, yorması iyidir ve yararlarını da yoruldukça göreceksiniz. “Spordan yoruldum, canlanmak için şu maddeyi alıyorum” diye alınan maddeler büyük bir ihtimalle zararlı uyarıcılardır. Spor besinleri genel olarak mineraller yoluyla kaslarınızın yorulmasını, çekmesini ve kramp girmesini engeller, sakatlıkları engeller. Ama bedeninizin tamamının yorulmasını engellemez. Spor yaptıktan sonra yorgunluğunuzu gidermenin en iyi yolu, iyi bir uykudur.

Bedenimizin sınırları belli

Her gün veya haftada en az 5 kere, 1 saatin üzerinde kardiyo etkisi olan spor yapıyorsanız, belirli bir süre sonra mutlaka katkıya ihtiyacınız olacak. Bedenlerimizin profesyonel sporcuların gösterdiği performansı kaldırması zor. “Asla dışarıdan takviye almam” diye direnmek de bedeninize zarar verir. Özellikle aşırı su kaybıyla birlikte gelen elektrolit kayıplarını minimuma indirmek ciddi sağlık sorunlarını engeller.

Kilo vermek için almak

Kilo vermek için yapılan egzersizler normalde çok daha zor, çok fazla enerji harcamanızı gerektiren çalışmalardır. Bu tip bir maceraya girdiyseniz, uygun spor besinlerini inceleyin ve “Vermek için Alın”… Hiçbir takviye almadan, sadece yağ kaybetmeye yönelik, bedenin dengesini bozan bir program, hem kalıcı zararlar verir, hem de kaybettiğiniz kilonun kısa sürede geri gelmesine neden olur. Bu yüzden yaptığınız programa uygun bir besin takviyesi alımı önemlidir.

Temel olarak dikkat etmeniz gereken konular bunlar. Size, bedeninize özel bir diyeti, spor takviyesi önerisini internette bulmanız zor. Bilgi kirliliği fazla. Bir uzmana danışmanız yerinde olur. Merdiven altı üretim denen kaçak ve sahte ürünlerden kaçınmak için, güvenilir sitelerden online alışveriş yapmanızı öneriyoruz.

Profesyonel sporculardan egzersiz sırları