Spor Motivasyonunuzu Artırmanın Yolları

Spor yapmak ciddi bir motivasyon gerektirse de günlük hayatın yoğun temposunda spor yapacak motivasyonu bulmak birçok kişi için büyük bir problemdir. Düzenli olarak spor yapma alışkanlığı kazanmakta zorlanıyorsanız motivasyon artırıcı yöntemlerden birini veya birkaçını uygulayarak zihninizi spora yöneltebilirsiniz. Sosyal medyada spor yaparak ünlenen kişileri takip etmek, idolünüz olan profesyonellerin deneyimlerini araştırmak, sporda yaptıklarınızı günlüğe dökmek, spor alışverişine çıkmak ya da bir hedef belirleyerek yola çıkmak gibi birçok alternatif yola başvurduğunuzda eskiye oranla daha fazla spor yapma isteğine kavuştuğunuzu göreceksiniz. Sportif bir yaşamın kapılarını aralamak için ihtiyacınız olan motivasyon yöntemleri sizlerle…

“Spor yapmak için sosyal medyadaki sporculardan ve antrenörlerden ilham alabilirsiniz.”

Sosyal medyanın gücüne inanın


Günümüzde her alanda aktif bir şekilde kullanılan sosyal medya, spor yapanların da vazgeçilmezleri arasında. Instagram, YouTube ve kişisel bloglar, sporu bir yaşam biçimi haline getirmiş kişilerin, takipçilerine ve spor meraklılarına en kısa yoldan ulaşmalarını sağlar. Her sporcunun kendine has bir iletişim tarzı ve ilgi alanı bulunduğu için sizin de yaptığınız sporda ünlenmiş kişilere yönelmeniz gerek. Koşu, yüzme, tenis, bisiklet, triatlon, fitness, yoga gibi sayısız seçeneğin arasında yüzlerce popüler kişi arasından hikayesiyle, yazılarında kullandığı diliyle veya sadece gözünüze daha hoş gelen paylaşımlarıyla öne çıkan isimleri belirledikten sonra onlar kadar başarılı olma isteğine sahip olursanız spor için gereken motivasyonu sağlayabilirsiniz. Ayrıca ilgilendiğiniz spor dalında en beğendiğiniz sporcuları, takımları ve antrenörleri takip ederek de sosyal medya hesabınızın ana sayfasını zenginleştirebilirsiniz. Göreceğiniz her yeni antrenman, maç veya yarış fotoğrafı, spor için daha büyük bir adım atmanıza yardımcı olur.

“Spor için alacağınız mutluluk verici kıyafetler, sizi spor yapmaya davet edecek.”

 

Spor kıyafetlerinin renkli dünyasına adım atın


Spor yapmaya başlamak için kişileri tetikleyen en önemli detaylardan biri de spor kıyafetlerine ve ekipmanlarına sahip olmaktır. Spor yapmak için gereken ışığı kendinizde görmenize rağmen bir türlü yerinizden kalkıp ilk adımı atamıyorsanız spor alışverişi, aradığınız motivasyon kaynağı olabilir. Günlük hayatta kullanılan kıyafetlerle kıyaslandığında çok daha renkli bir dünyaları olan spor kıyafetleri sayesinde en sevdiğiniz renklerden oluşan parçaları bir araya getirmek zihninizde pozitif etki yaratır. Beğenerek aldığınız kıyafetleri giyip bir an önce doğaya ya da spor salonuna gitme isteği sayesinde spor yapmak ve antrenmanları düzene sokmak kolaylaşır. Sadece kıyafetleri değil; birçok aksesuarı ve ekipmanı da kişisel zevklerinize en uygun şekilde ve sizi en mutlu eden renkler arasında seçerseniz spor yapmaya başlamanın hiç de zor olmadığınız fark edersiniz. Sporun her dalına dair en uygun kıyafetleri ve malzemeleri buraya tıklayarak Hepsiburada’nın Spor Malzemeleri ve Kıyafetleri kategorisinden seçebilirsiniz.

“Yazmak sadece rahatlamak veya içinizi dökmek için değil; spor için de önemli bir anahtar.”

 

Yazarak motivasyon kazanmayı denediniz mi?


Yazmak, hem spora başlamadan önce hem de spordan sonra oldukça motive edici bir yöntemdir. Spora başlamadan önce antrenman düzenini kağıda döküp haftanın veya ayın hangi gününde ne yapacağınızı bilirseniz gelişigüzel antrenmanlar yapmak yerine son derece düzenli bir spor hayatına kavuşursunuz. İstikrar sağlamak ve spor konusunda motive olmanın en uygun yöntemlerinden biri olduğuna göre sıkı bir antrenman programı yazarak yola koyulabilirsiniz. Eğer spor yapmaya başladıysanız ama devamını getirmekte zorlanıyorsanız ve düzeninize uymamaya başladıysanız yazmak yine sizi kurtaracak bir yoldur. Antrenmanın ardından içinizden geçenleri, yaptıklarınızı ve yapmak istediklerinizi yazıya dökmek, her gün yeni bir sayfa doldurmanız için motivasyon sağlar. Günlüğünüzü hem kendinize saklayabilirsiniz hem de bir blog veya sosyal medya hesabı aracılığıyla motivasyon kazanmak isteyen insanlarla paylaşabilirsiniz. Bir kişiden bile olumlu geri dönüş almanız demek spora daha büyük bir motivasyonla bağlanmanız anlamına gelir. Takdir edilmek, her sporcu için motivasyonu ve spor yapma azmini tetikleyen unsurların ilk sıralarında yer alır.

“Yaparken keyif almadığınız bir spor yerine sizi her saniyesiyle mutlu eden bir sporla ilgilenin.”

 

Yaptığınız sporu ve antrenmanı sevmek oldukça önemli


Sadece bir heves uğruna sizi fazla mutlu etmeyen sporlarla uğraşmak yerine birkaç spor dalını deneyip çalışmalarınızın sonunda zihinsel olarak kendinizi en iyi hissettiğiniz spora yönelmek de motivasyon kazanmak için belirleyici etkenler arasındadır. Sevdiğiniz bir sporu ya da egzersizi yaptıktan sonra mutlu olacağınızı bilmek, her antrenmanı heyecanla ve büyük bir istekle beklemenizi sağlar. Spor yaparken antrenmana başlamanıza engel olacak kararlar almak, motivasyon yöntemi bulmaktan daha kolay olacağı için sevdiğiniz bir sporda bunun da önüne geçmeyi başarırsınız. Her insan için yaptıktan sonra huzur bulacağı, kendini mutlu ve dinlenmiş hissedeceği bir spor türü vardır. Siz de kendi dünyanıza en uygun sporu belirlediğinizde spor yapma isteğinizi kolaylıkla büyük bir tutkuya çevirebilirsiniz.

“Belirlediğiniz hedef, pes etmeyi düşündüğünüz anlarda arkanızdaki en büyük itici güç olmaya hazır.”

 

Ne yapmak istediğinizi bilin


Sporda motivasyonun en önemli kaynaklarından biri de bir hedefe ulaşabilmektir. Yeni başladığınız bir sporda kendinize bir hedef belirlediğiniz zamana daha kararlı ve istekli hale gelerek hedefinize bir an önce ulaşmayı düşünürsünüz. Tüm spor dallarında bir hedef belirlemek ve planınızı bu hedefle sonlandırabilmek önemlidir. Koşarken kendinize bir maksimum mesafe ve bu mesafeye bağlı ortalama hız hedefi koymanız durumunda tempolu ve yoğun antrenmanlara olan motivasyonunuz artar. Bisiklet, yürüyüş, koşu, yüzme gibi mesafe ve hız gerektiren sporlarda hedefinizi belirlerken aynı anda hem uzaklık hem de süre hedefi koymanız gerektiğini asla unutmayın. Eğer sadece mesafe odaklı bir hedef belirlerseniz çok düşük tempoda hedefinize ulaşacağınız için hedefinize ne kadar sürede ulaşmak istediğinizi de belirlemeniz gerek. Gerçekçi ama bir o kadar da zorlayıcı hedeflerle antrenmanlarınızı asla aksatmamayı başarabilirsiniz.

Tek bir yöntem, bir süre sonra ilginizi azaltabileceği için mutlaka farklı yöntemler arasında seçim yapmaya özen gösterin. Motivasyon kaynaklarınızı canlı tutarak bir spor tutkunu olarak daha sağlıklı, enerjik ve güçlü bir hayatın kapılarını açmak sizin elinizde.