Sürücüsüz Otomobiller Hayatımızı Kolaylaştıracak

Teknoloji çevrelerinde uzun zamandan beri bahsini sıkça duymaya alıştığımız sürücüsüz araçlar veya diğer bir deyişle otonom araçlar, yakın geleceğin taşıt araçları olma yolunda hızlı bir şekilde ilerliyor. Sürücüsüz veya otonom araçlar, sahip oldukları algılama teknolojileri sayesinde çevresini algılayabilen ve herhangi bir insan müdahalesi söz konusu olmadan hareket edebilen otomobil türü olarak tanımlanıyor. Sürücüsüz araçlar, çevreyi algılayabilmek için radar, GPS, kamera sistemleri gibi teknolojiler kullanıyor.

Sürücüsüz otomobil konusunda yapılan çalışmalar, son zamanlarda hızlanmaya başladı. Bu konuda yürütülen çalışmalar, daha ziyade yapay zekâ konusunda uzman olan teknoloji firmaları ile otomotiv konusunda uzman büyük markalar tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Özellikle dünyanın en büyük teknoloji firmalarının başında yer alan Google, bu konuda uzun süredir çalışıyor. Firmanın geliştirdiği Google Car üzerindeki test çalışmaları da son hızla sürüyor.

Sürücüsüz otomobil sektörünün yeni iş alanlarının ortaya çıkmasını sağlayacağı öngörülüyor.

Sürücüsüz Otomobillerin İnsanlara Kazandıracakları

Kaynak: Phys.org

Otonom araçların, geleceğin araç kullanım alışkanlıklarını ve otomotiv sektörünü değiştireceği öngörülüyor. Bu sektörün gelişmesi ve yaygınlaşması ile toplumun yaşam standardının artması, kazaların büyük oranda azalması gibi sonuçlar elde edilmesi bekleniyor.

Sürücüsüz araçlar sayesinde yollarda insan hatasından kaynaklanan trafik kazalarında büyük azalma olması hedefleniyor. Trafikte meydana gelen kazaların %90 oranında insan hatası kaynaklı olduğu düşülürse bu kazanım, hem maddi hem de insan hayatının korunması anlamında çok olumlu bir kazanım gibi görünüyor.

Yolların tamamen sürücüsüz araçlara terk edilmesi, tüm sürüş faaliyetlerinin yapay zekâ algoritmaları kullanan otomobiller ile yapılıyor olması, trafikte oluşan sıkışıklığı giderecek gibi duruyor. Yanlış şerit değiştirme, yolun durumuna göre yanlış hızda gitme gibi durumlar, trafik kazalarına en çok sebep olan eylemler oluyor. Trafik ışıkları ile duruş ve kalkışlarda harcanan gereksiz zaman kayıpları, bu araçlar sayesinde minimize edilebiliyor. Bu tür olumlu özellikleri ile sürücüsüz araçların yollardaki araç yoğunluğunu azaltması bekleniyor.

Sürücüsüz araçlar; insanları, uzun mesafelerde veya sıkışık trafikte daha da yorucu hâle gelen araç kullanma zahmetinden kurtarıyor.

Otonom araçlar, yaşlılar, gençler ve belli yaştaki çocuklar gibi sürüş bilgisi olmayanlar için bile güvenli kullanım sunuyor. Hem birbirleriyle hem de genel haberleşme ağlarıyla sürekli iletişim hâlinde olacak araçlar, trafik sıkışıklığı veya kaza gibi durumları çok hızlı algılayarak, başka rotalar ile yolu kendisi güncelliyor. Gidilen yerde park edilecek noktaları yine bağlı olduğu iletişim hatları ile kontrol ederek park sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırıyor.

Otonom araçlar, taşıma sektöründe de büyük yenilikler oluşturacak bir altyapıya sahip görünüyor. İnsan veya eşya taşınmasında kullanılacak araçların; günümüzün taksilerinin, otobüslerinin ve kamyonlarının yerini alacağı varsayılıyor. Şoföre ihtiyaç duymayan bu araçlar, daha fazla taşıma kapasitesi sunabiliyor.

Sürücüsüz Otomobiller Nasıl Çalışıyor?

Kaynak: Lens

Sürücüsüz araçlar, bir dizi teknolojik cihaz ve yazılımın entegre olarak çalışması sonucu hareket edebiliyor. Aracın çevresini algılamasını, kendi donanımlarını ve taşıdıklarını kontrol etmesini ve yolda uygun hızlarda ilerleyebilmesini sağlayan bu sistemleri kısaca tanımak gerekiyor.

Çevre algılama sistemi şeklinde tanımlanan LIDAR (Light Detection and Ranging), lazer kullanarak mesafeleri ölçebiliyor.

Radar ve Lidar

Kaynak: robotrends.ru

Araçların çevrelerini algılamalarını sağlayan radar sistemleri, bu işi çevrelerine gönderdikleri radyo dalgaları ile yapıyor. Bu dalgaların çevredeki nesnelerden dönüş süresine bakarak mesafelerini anlayan sistem, belirli bir mesafeye kadar ölçme kabiliyeti içeriyor.

Lidar sistemi ise lazer ile ölçme yapmak amacıyla kullanılıyor. Nesnelere gönderdiği lazer ışınının geri dönüş süresi üzerinden hesaplama yapan Lidar sisteminde belirli bir mesafeye kadar ölçme yeteneği bulunuyor. Araçların görüş açılarının 360° olmasını da sağlayan bu sistem, aynı zamanda 3 boyutlu algılama özelliği de sunuyor.

Şerit Takip Sistemi ve Kızılötesi Kamera

Kaynak: Volkswagen

Otonom araçlar, yoldan sapmadan güvenli bir şekilde yol almak için şerit takip sistemi kullanıyor. Bu sistem, içerdiği sensörler sayesinde yoldaki şeritleri algılayarak, aracın şerit içerisinde güvenle yol almasını sağlıyor. Günümüzde de bazı araçlarda kullanılmaya başlanan bu sistem, şimdilik sadece uyarı vermek veya belirli seviyede fren yapmak şeklinde çalışıyor.

Şerit takip sisteminin az ışıklı ortamlar veya diğer sebepler dolayısıyla yetersiz kaldığı durumlarda kızıl ötesi kamera sistemi devreye girerek şeritlerin algılanmasını sağlıyor. Bu sistem, aynı zamanda otonom aracın şeritten uzaklaşmasını önleyen bir sistem olarak da kullanılıyor. Kızıl ötesi kamera sisteminin bir diğer özelliği ise gece yolculuklarında yayaları ve bisikletlileri algılaması oluyor.

Stereo Kameralar

Kaynak: automotiveIT

Akıllı kamera olarak da adlandırılan stereo kameralar, sürücüsüz araçların ön camlarına yerleştirilmek suretiyle kullanılıyor. Bu tür kameralar, oluşturdukları derinlik algısı sayesinde yolların 3 boyutlu görüntüsünü verebiliyor. Elde edilen 3 boyutlu görüntü, araca yolun gerçek görüntüsünü algılama olanağı sunuyor. Ayrıca, bu kameralar, yoldaki hareketli nesnelerin veya yayaların hızlarının hesaplanması amacıyla da kullanılabiliyor.

GPS ve Atalet Ölçüm Ünitesi

Kaynak: www.vehicletrackingsystem.in

GPS denilen sistem sayesinde otonom aracın dünya üzerindeki konumu saptanıyor. Bu teknoloji, sürücüsüz araçlar için büyük önem arz ediyor. Sürücüsüz araç, bulunduğu yeri ve gideceği konumu, bu sistem üzerinden görerek gidiş rotasına karar veriyor. GPS sistemine yardımcı olması amacıyla kullanılan Atalet Ölçüm Ünitesi, içerdiği jiroskop ve ivmeölçer cihazları sayesinde aracın pozisyonunu tespit ediyor. Yine bu cihaz, hız ölçebilme özelliği ile aracın hızını ölçüyor. Atalet Ölçüm Ünitesi, ayrıca, GPS cihazının sinyal almakta zorlandığı konumlarda GPS cihazının doğru bilgiler vermesine de yardımcı oluyor.