Tarih meraklılarının ilgisini çekecek 5 turizm merkezi

Tarih meraklılarının ilgisini çekecek 5 turizm merkezi rotasını insanlık tarihinin sayfaları arasında bir gezinti olarak düşünebilirsiniz. Her durak tarih meraklıları için ilham kaynağı olacak, hem de tatil konforundan vazgeçmeden. 

“Tarihe şahit olmak” diye bir deyim vardır. Eminim birçoğunuz bir yerlerden duymuşsunuzdur. Çok önemli bir olayın, bilerek ya da bilmeyerek, tam da ortasında kalmışsanız ya da tam da bu önemli olay vuku bulurken aynı zamandaysanız bu deyim tam da yerini bulmuş demektir. Bu deyimi eylemek çevirmek ve tarihi mekanların atmosferine kendinizi bırakmak istersiniz diye de sizin için tarih meraklılarının ilgisini çekecek 5 turizm merkezi bulduk. 

İlk durak: Petra, Ürdün

Bu şehir gül rengi kayaları nedeniyle “Rose” olarak da bilinmekte. 100 kilometrelik bir alana yayılan bu şehir Akabe ve Luy Gölü arasında. Kum taşından oyulmuş binaların arasında kendinizi açık hava sanat galerisi geziyormuş gibi hissedeceksiniz. Petra’ya gelerek aynı zamanda dünyanın yedi harikasından birini de görmüş olacaksınız. Kumtaşından oyulmuş mezarlar, amfi tiyatro ve tapınaklar aklınızı başınızdan alabilir. Tarih meraklılarının ilgisini çekecek 5 turizm merkezi rotasının ilk durağı Petra’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olduğunu söylememize gerek yok sanırım.   

 

İkinci durak: Meknes, Fas

Tarihle baş başa kalmak ister miydiniz? Sessizliğin hüküm sürdüğü, tarihi kalıntılardan oluşmuş bir antik sit alanı. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu muazzam yerde gözlerinizi kapayıp, geçmişi dinlemek sizi çok iyi hissettirecek. Osmanlı’dan da izler bulabileceğiniz Fas’ın egzotik havası, muhteşem tarihi binalarıyla da tarih meraklılarının ilgisini çekecek 5 turizm merkezi rotamızda tarih meraklılarını bayram ettirecek. Hemen çantanızı hazırlayın ve en uygun fiyatlı biletlerle Fas’a uçup bu güzel ülkenin tadını çıkarın!

 

Üçüncü durak: Efes Antik Kenti, Türkiye

Bereketli Anadolu toprağının her köşesinden tarih fışkırıyor. Kafanızı nereye dönseniz bir başka medeniyetin kalıntılarını bulacağınız Anadolu’nun tarihi yaklaşık M.Ö. 6 bin yılına dayanan şehri Efes, tarih meraklıları için oldukça önemli. Güzel tanrıca Artemis’ın tapınağı, Celcus kütüphanesi ve Antik Kent Efes’i Anadolu’yu tarihin hiç silinmediği topraklar haline getiriyor. Dünya tarih meraklılarının yoğun ilgisiyle karşılaşan Efes, bir inanç merkezi olarak da önemli bir rota. 

 

Dördüncü durak: El Hamra Sarayı, İspanya

Arap ve İslam mimarisinin Avrupa’daki en görkemli yapısı olan El Hamra sarayı, Endülüs döneminden kalma mimari bir eser. Napol’yon döneminden neredeyse büyük bir bölümü yıkılan saray, İspanyolların yeniden restore etmesiyle günümüze ulaşabilmiş durumda. Granada’nın eşsiz şehir mimarisiyle birleşen El Hamra Sarayı, bahçeleriyle de meraklıları için muazzam bir manzara sunuyor. Tarih meraklılarının ilgisini çekecek 5 turizm merkezi rotasında yer alan El Hamra Kalesi’ni gezmek isterseniz önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Gitmeye karar verir vermez, Granada’ya uygun fiyatlı uçuşlara bakmayı ve hazırladığınız bu ekonomik tatil ile daha fazla yer görmenin tadını çıkarın!

 

Beşinci durak: Stonehenge, İngiltere

Tarih sayfasında gidebildiğiniz kadar geriye gidin. Neredeyse insanlık tarihinin en başı götürecek sizi Stonehenge. İngiltere’nin Wiltshire kentinde yere alan, M.Ö. 3000-2000 yılları arasında inşa edilmiş Stonehenge, yapılan araştırmalar sonucu bir gökyüzü gözlem mekanı olabileceği gibi  bazı araştırmacılar tarafından bir uzay aracı iniş pisti olabileceği  düşünülüyor.  Şaşırtıcı değil mi? Tarih meraklılarının ilgisini çekecek 5 turizm merkezi rotasında beşinci sırada yer alan Stonehenge’de belki dünya dışı yaşamın da izlerini bulabilirsiniz. Etrafa iyi bakın. Bizden söylemesi.  

Tarih meraklısı olarak diyardan diyara gezerken, tarihten aldığınız ilhamı yazı dökmek isterseniz, Moleskine Defter sizin için sıkı bir arkadaş olabilir.

Tarih meraklılarının ilgisini çekecek 5 turizm merkezi arasında en ucuz maliyetlerde uçmak için önerilerimiz Ucuz uçak bileti bulmanın püf noktaları yazımızda.