Teknoloji Meraklılarının İzlemesi Gereken Filmler

Bloglarda, gazetelerde ya da sosyal medyada karşılaştığınız teknoloji haberleri, sizi güncel gelişmeler ile ilgili bilgilendirir. Peki ya daha fazlasını merak ediyorsanız? Teknoloji dünyasına dair ilgi çekici hikâyeler dinlemek ya da robotların ve yapay zekânın gelecekte neler yapabileceğini keşfetmek istiyorsanız, aradığınızı filmlerde bulabilirsiniz. Birçok bilim kurgu filmi, yeni nesil teknolojilere ilham verirken, biyografi türü filmler de sektörün önde gelen isimlerini daha yakından tanıyabilmemizi sağlar. Teknolojiyi farklı yönleriyle ele alan bu tarz nitelikli filmlerden birkaçını sizler için bir araya topladık.

Geleceğe Dönüş Serisi

Geleceğe Dönüş Serisi (Back to the Future), bir neslin gelecek tasvirine yön veren önemli bir klasik. 1985 yapımı filmin yönetmeni ise Robert Zemeckis. Filmin konusu, 1985 yılındaki Marty McFly isimli karakterin zaman yolculuğu ile yanlışlıkla 1955 yılına gitmesi etrafında şekilleniyor. Yoğun bir ilgi ile karşılanan bu filmin ardından ikinci ve üçüncü filmler de çekilmişti.

Serinin ikinci filmi, teknoloji severler açısından farklı bir öneme sahiptir; zira bu filmde günümüze dair şaşırtıcı teknolojik öngörüler var.

Karakterler, ikinci filmde bir zaman yolculuğu ile 2015 yılına gelir. Filmde 2015 yılına dair yapılan tespitlerde birçok gelişmiş teknolojinin yer aldığını görürüz. Bunlardan birçoğu, hâlâ gerçekleşmedi. Örneğin, kendi kendine şekil değiştirip vücuda tam olarak oturan kıyafetler, henüz yok. Fakat filmde, günümüzde gerçeğe dönüşmüş ayrıntılar da mevcut. Filmde yer alan mobil ödeme, uçan kaykay, video görüşme, ev otomasyonu gibi teknolojiler, birebir ya da benzer şekilleri ile günümüzde birçok alanda kullanılıyor.

Ex Machina

Teknolojik gelişmeleri yakından takip edenlerin merakla izlediği konuların başında yapay zekâ geliyor. Aslında bu konunun hepimizi fazlasıyla ilgilendirdiğini söyleyebiliriz. Süreç, öyle bir noktaya ulaştı ki bilim ve teknoloji dünyası, “Yakın gelecekte yapay zekâ kendi bilincini ve özgürlüğünü kazanabilir mi?” gibi soruları tartışıyor. Alex Garland’ın yönettiği 2015 yapımı Ex Machina filminde de Ava adlı bir yapay zekâ ile karşılaşıyoruz.

Film boyunca teknolojinin güncel yönünden ziyade felsefi yönüne odaklanabilirsiniz. Ava isimli yapay zekânın bir bilinci olup olmadığına dair fikir yürüttükçe, teknolojinin insanlığa kafa tutacak noktaya çok yaklaştığını düşünebilirsiniz. Bu, sizdeki teknoloji tutkusunu etkiler mi bilemeyiz; ama, gelecekte hayatımızın büyük kısmının yapay zekâ ve robotik gibi kavramlar üzerinden şekilleneceği gayet açık.

Aşk

İsme bakıp sıradan bir romantik filmle karşı karşıya olduğunuzu düşünmeyin sakın. Aşk (Her) filmi, yapay zekâ konusundaki fikirlerinizi derinden sarsabilir. Spike Jonze tarafından çekilen filmde Theodore Twombly isimli yalnız bir adam ile Samantha isimli işletim sistemi formundaki bir yapay zekânın arasında geçenler işleniyor.

Aşk filmi, izleyenleri yapay zekânın duygusal açıdan insana ne kadar yaklaşabileceği üzerine düşünmemizi sağlıyor.

Theodore Twombly, fiziksel bir yapısı olmayan Samantha isimli yapay zekâ ile konuştukça aralarında duygusal bir bağ oluştuğunu görüyoruz. Bu bağ, film boyunca çeşitli yönleriyle sorgulanıyor. Teknolojinin ruhsal yönünün bizi nasıl etkilediğini merak ediyorsanız Aşk filmi, kafanızdaki soruları cevaplayabilmenize yardımcı olabilir. Tabii tam tersi de söz konusu… Birçok bilim kurgu filminde olduğu gibi, kafanızı daha çok karıştıran yeni soruların ortaya çıkması da mümkün.

Wall-E

Animasyonların sadece çocuklar tarafından izlendiğini mi düşünüyorsunuz? Son yıllardaki birçok animasyon film, bu algıyı kırmayı başardı. Büyükler tarafından da sevilerek izlenen filmler, teknoloji gibi ciddi konuları bile nitelikli bir şekilde ele almayı başarıyor. 2008 yılında yapılmış olan Wall-E filmi de bunun en güzel örneği. Andrew Stanton tarafından yönetilmiş olan bu animasyon filmi ile geleceğin farklı ve gerçekçi bir tasvirine şahit olabilirsiniz.

Filmin ana karakteri olan Wall-E, küçük bir robot. Wall-E, tüketim çılgınlığı sonucu çöplerle dolmuş bir dünyada tek başına kalmış ve insanlar da artık uzayda yaşıyor. Dünyayı bu hâle getiren insanların uzayda da tüketmeye devam ettiğini görüyoruz. Dünyadaki Wall-E’nin hayatı ise yeni nesil bir robot olan Eve’in gelmesi ile değişiyor. Bu iki robot arasındaki duygusal bağ, sevgi kavramınına dair derin düşüncelere dalmanızı sağlayacak kadar güçlü. Wall-E filminin, teknolojinin sonuçlarına ve insani duygulara dair önemli saptamaları olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal Ağ

Teknoloji tutkunuz, sadece yapay zekâ ve benzeri gelişmeler ile sınırlı kalmıyor, değil mi? Herkes gibi bu teknolojileri geliştiren insanların hikâyelerini de merak ediyor olmalısınız. O hâlde, sosyal medya kavramını baştan aşağı değiştiren Facebook’un kuruluşunu anlatan Sosyal Ağ (Social Network) filmi, beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır. David Fincher tarafından yönetilen 2010 yapımı film, kazandığı ödüllerle de adından bolca söz ettirmişti.

Sosyal Ağ filmi ile Mark Zuckerberg’in Facebook’u kurarken yaşadıklarını farklı açılardan görebilirsiniz.

İnternet teknolojileri, birçok farklı alanı aynı anda etkileyebiliyor. Bunun yanında bu tip teknolojik gelişmelerin beslendiği kaynaklar da oldukça çeşitli. Her gün defalarca girdiğiniz, bolca vakit geçirdiğiniz Facebook’un kuruluş hikâyesi de gerçekten ilginç. Bu tarz filmler, bilişim dünyasına bakış açınızı da genişletebilir.

Ayrılmayan İkili: Teknoloji ve Sinema

İnsanlık, yoğun bir teknolojik ve dijital dönüşümün içerisinde. Bu değişimi yakından takip edenler, merak ettikleri bazı soruların cevabını teknoloji konulu filmlerde bulabilir. Geleceğe dair önemli öngörüler sunan birçok film, teknolojinin ilerleme hızına adapte olmanıza da yardımcı olacaktır.

Bilim kurgu, animasyon ya da biyografi olarak çekilmiş teknoloji konulu filmler, bu alana ilgi duyanların beğenisini kazanacaktır. Bu tip filmleri merak ediyor ve onlara pratik bir şekilde ulaşmak istiyorsanız Hepsiburada’nın filmler kategorisine göz atabilirsiniz.