Tüm dünyadan en enteresan yılbaşı kutlamaları

Yılbaşı kutlaması için hazırlıklar her şeye rağmen devam ediyor. Ancak yılbaşı kutlamaları her kültür tarafından farklı bir şekilde yorumlanıyor. 

2020, herkes için zor bir yıl oldu. Buna rağmen 2020’yi mutlu bir şekilde kapatmak, yeni yılı ise neşeli bir şekilde karşılamak hepimizin tek isteği. Dolayısıyla evlerimizde yılbaşı kutlaması hazırlıkları tam gaz devam ediyor. Tabii yılbaşı kutlamaları her coğrafyada farklı geleneklerle kendine yer buluyor. Biz de bu yazımızda sıra dışı yılbaşı kutlamalarını bir araya getirdik. 

Uzak Doğu

Uzak Doğu’daki ilk durağımız Japonya. Disiplinleriyle tanınan Japonlar, yeni yılı Zodyak hayvanını temsil eden kostümlerle kutluyorlar. Kapılarının önüne ip asmak gibi bir geleneğe de sahip olan Japonlar, bu ipin kötü ruhları kovduğuna, mutluluk ve şans getirdiğine inanıyorlar. “Yeni yıla nasıl girersen yılı da öyle geçirirsin” mottosuna inanan Japonlar, saat tam 00.00’da yeni yılı kahkaha atarak karşılıyorlar. 

Uzak Doğu’nun en kalabalığı halkı olan Çinliler, yılbaşı kutlamaları başlamadan önce adeta bayram temizliği yapıyor. Bu temizliği geçtiğimiz yılın kötü ve talihsiz olaylarını geride bırakmak ve bunları evlerinden söküp atmak için yapıyorlar. Ayrıca yılbaşı kutlamalarından önce evlerine yeni çiçek ve bitkiler alıyorlar. Bunun yeni yılda şans getireceğine inanıyorlar. 

Eğer siz de yeni yılda şans getirmesi için bitki almayı planlıyorsanız, Toptançiçek Kokina Yılbaşı Çiçeğiyle evinizin görünümünü güzelleştirebilirsiniz.

Hindistan’da ise renklilik yılbaşı kutlamalarında da devam ediyor. Yılbaşı kutlamalarında en renkli kıyafetlerini giyen Hintler, çam ağacı yerine muz ve mango gibi tropik ağaçları süslüyorlar. Yılbaşı gecesinde de özel ve kutsal gördükleri eşyalarını baş uçlarına koyarak uyuyan Hintler, bunun yeni yılda şans ve bereket getireceğine inanıyorlar. 

Belki yılbaşında tropik bir ağaç süslemeniz zor ancak Cansüs 150 cm Yılbaşı Çam Ağacı ile evinizde aynı havayı yaratmanız mümkün.

Avrupa

Soğuk iklimiyle yılbaşı konseptine en uygun ülkelerden biri olan İsveç’te, tatlılar kutlamaların en önemli simgelerinden biri. İsveçliler, yeni yılı birbirlerine “lusserkarter” adlı yerel bir tatlıyı ikram ederek kutluyorlar. Ayrıca yeni yıl yemeklerinde de mutlaka tarçınlı bir muhallebiye yer veriyorlar. Bu muhallebinin içinde badem bulan şanslı kişilerin ise yeni yılda evleneceğine inanıyorlar. 

İsveçlilerin tatlı dağıtma geleneğini bizim kültürümüzle birleştirip uygulamak isterseniz sevdiklerinize İmam Çağdaş Fıstıklı Kuru Baklava dağıtabilirsiniz.

Almanların da İsveçliler gibi tatlının oldukça önemli olduğu bir yeni yıl ritüelleri var. Reçelli çörek yiyerek yeni yıla giren Almanlar, bu çöreklerin bazıların içine reçel yerine hardal ekliyor. Hardallı çöreğe denk gelen kişilerin yeni yılda şanssız olacaklarına inanılıyor. Almanların bize oldukça yakın olan bir yeni yıl ritüelleri daha var. Eritilmiş kurşunu soğuk suya atarak kurşunun oluşturduğu şekilden geleceği tahmin etmeye çalışan Almanların “kurşun döktüğü” söylenebilir. 

Danlar ise yeni yıla stres atarak giriyorlar. Yıl boyunca eski tabaklarını biriktiren Danimarkalılar, gece yarısı olmadan sevdiklerinin kapısının önüne gidiyor ve bu tabakları kırarak kötü şansın gitmesini amaçlıyorlar. Danların da bu şekilde “nazar çıkardığını” söyleyebiliriz. 

Fransa’da çocuklar şöminelerin kenarına Noel Baba’nın doldurması için ayakkabılarını bırakıyor. Yılbaşı sofralarına özel, ağaç gövdesi şeklinde ve “Bouche de Noel” isimli pastaları da bulunan Fransızlar, bu pastayı masaların baş köşesine yerleştiriyor. 

Güney Amerika

Eğer Güney Amerika’dan ve bir kutlamadan bahsediyorsak Brezilya ile başlamamız hiç de şaşırtıcı olmayacaktır. Festivallerin ve bayramların ülkesi olan Brezilya’da okyanus kutlamaların başrolünde. Yılbaşı kutlamalarında okyanusa çiçekler atan Brezilya halkı, okyanusta 7 dalganın üzerinden atlayanların da şanslı bir yıl geçireceğine inanıyor. 

Şili’de ise yılbaşı biraz daha matem havasında geçiyor. Yılbaşında ölülerini anan Şilililer, geceyi ölmüş aile üyelerinin mezarı başında geçiriyor. Şili’de yeni yıla girmek pek de eğlenceli olmasa gerek. 

Arjantin, yılbaşı gecesi için pek çok farklı ritüele sahip. Yeni yıla pembe iç çamaşırıyla giren Arjantinlilerin gerçek aşkı bulacaklarına inanılıyor. Leziz fasülyeler de diğer bir kutlamalarının merkezinde. Arjantin’de gece yarısı çan çalarken fasülye yiyen birinin ömrü boyunca şanslı olacağı söyleniyor. 

Tüm bu sıra dışı yılbaşı kutlamalarının ardından evinizde yapacağınız partiyi düşünmeye başladıysanız, yılbaşı süsü önerileri verdiğimiz; “Evinizin Havasını Değiştirecek Yılbaşı Süsleri” başlıkla içeriğimize göz atabilirsiniz.