Tüm dünyayı kasıp kavuran oyun: Fortnite

Son yıllarda birçok insanın sosyal medyada Fortnite diye bir oyunu övdüğüne denk gelmiş olmanız çok muhtemel… Gerçekten de 2017 yılında piyasaya çıkan ve çevrimiçi bir oyun olarak kısa sürede popülerleşen Fortnite hem kullanıcıların hem de teknoloji basınının övgü dolu sözlerini hak eden bir oyun. 

Epic Games tarafından geliştirilen ve üç farklı oyun moduna sahip olan Fortnite kısa sürede hem ticari açıdan hem de eleştirel olarak büyük başarı elde etti. Her ay milyonlarca dolar gelir elde eden oyun, bir popüler kültür öğresi haline geldi ve yüzlerce milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip. Peki Fortnite dünyasına girmek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz… Gelin birlikte bakalım!

3 farklı modu var

Öncelikle Fortnite’ın aynı temele dayalı üç farklı oyun moduna sahip olduğunu hatırlamak gerekiyor. 2017 yılında piyasaya çıkan Save the World edisyonu, maksimum dört oyuncuya kadar kabul eden ve “kule savunma/hayatta kalma” prensibini benimseyen bir oyun. Yani Fortnite: Save the World’de kullanıcı yarattığı bir kale ve alanı zombi benzeri yaratıklardan korumak için mücadele ediyor.

Silah geliştiriyor, tuzaklar kuruyor ve düşmanlarla savaşıyor. Bu oyun Dünya nüfusunun yüzde 98’inin kaybolduğu  ve hayatta kalanlara da zombi benzeri yaratıkların saldırdığı bir atmosferde geçiyor. Oyuncular sığınakların güvenliğini sağlama, gıda ve ısınma gibi kaynaklar bulma ve hayatta kalanları kurtarma gibi görevleri yerine getirmek zorunda. Görevleri başarıyla tamamlayan oyuncular, silah, tuzak, kahraman karakter gibi ödüller kazanıyor. 

2017 yılının Eylül ayında kullanıma açılan Battle Royale versiyonu ise 100 oyuncu kapasiteli bir oyun… Karşıdaki oyuncuya veya oyunculara karşı mücadele edilen oyunda amaç bütün düşmanları yenerek zafer ilan etmek. Third person shooter, yani üçüncü şahıs bakış açısı türündeki oyun Microsoft Windows, macOS, PlayStation 4 ve Xbox One gibi bilgisayar ve konsolların yanı sıra iOS, Android ve Nintendo Switch’te de oynanabiliyor. 2020’de PlayStation ve Xbox’ın yeni serileri piyasaya çıkarken, Fortnite: Battle Royale’in de bu versiyonlara göre güncellenmesi bekleniyor. 

Yapı olarak kendisinden önce gelen Tomb Raider, Gears of War ve Assasin’s Creed gibi serilere benzeyen Fortnite: Battle Royale’de 100 oyuncu gökyüzünden bir adaya düşüyor ve kendilerini rakiplerinden daha güçlü bir hale getirecek ekipman ve silahları alarak savaşıyor. Bu oyunda bazı seçenekler de mevcut.

Örneğin 99 rakibinize karşı tek başınıza da mücadele edebilirsiniz, bir arkadaşınızı alarak ikili bir takım da oluşturabilirsiniz ya da iki arkadaşınızı ekleyerek maksimum 3 kişiden oluşan ekibinizle de savaşabilirsiniz. Battle Royale’de oynadıkça adada güncellemeler ve kısıtlamalar yaşanıyor. Böylelikle oyuncuların kaçabilecekleri alan azalıyor ve en nihayetinde oyunu bir kişi ya da ekip kazanıyor. 

Oyun dünyasında rekabet üst düzeyde

Battle Royale’i benzerlerinden ayıran en önemli detay ise, oyunculara sağladığı özgürlük. Zira bu oyunda oyuncular sadece silah ya da mühimmat toplamak zorunda değil, kullanıcı dilediği takdirde düşmanlarını engelleyecek duvar, siperlik ya da bir tuzak inşa edebiliyor. Kullanıcılarının beğenisini kazanan Battle Royale’in tasarımı, oynanabilirliği, yeni başlayan kullanıcının kolayca öğrenmesine imkan veren yapısı ve akıcı olması büyük artılar olarak öne çıktı. Fakat oyunun bu türdeki oyunlara benzemesi ve çok da yeni bir şey sunamaması Fortnite: Battle Royale’in belki de en büyük handikapı olarak dikkat çekiyor. 

Fortnite serisinin üçüncü ve şimdilik son oyunu ise Fortnite: Creative oldu. 2018 yılın kullanıma açılan Creative edisyonu, Sandbox tarzı bir oyun olduğu için günümüzün en popüler oyunlarından Minecraft ile kıyaslandı. Bu oyunda da önceki seriye benzer bir akış bulunuyor. Oyuncular bir ada üzerinde buldukları obje ve eşyalarla istediklerini yaratabiliyor ve daha sonra bunları 16 oyuncuyla paylaşabiliyorlar. Fortnite: Creative’de farklı kuralları olan farklı oyun seçenekleri de mevcut. 

Fortnite’ın bu en güncel oyununda kullanıcılar nesneleri kopyalabiliyor, yapıştırabiliyor, hareket edebiliyor ya da silebiliyor. Bu adada hiçbir limit olmaması ve yaratıcılığı körüklemesi sebebiyle Fortnite: Creative, yani “yaratıcı” adı verilmiş. Bu oyunda her oyuncunun dört tane özel adası bulunabiliyor ve kullanıcılar yürüyebiliyor, zıplayabiliyor ya da uçabiliyor. Fortnite: Creative’de kullanıcının yarattığı ada, The Block ismi verilen Fortnite Battle Royale’deki alanda yer alabiliyor. 

Fortnite nasıl oynanır?

Fortnite: Battle Royale’de amacınız Victory Royale unvanını almak. Avatarınızın cinsiyeti, giyimi ve dans hareketi gibi kişiselleştirilebilir özelliklerini belirledikten sonra oyunu oynamaya başlıyorsunuz. Elbette öncelikle tek başınıza mı, bir arkadaşınızla mı yoksa ekip kurarak mı oynamak isteyeceğinizi seçeceksiniz. Daha sonra ise Rumble, Battle Lab ve sınırlı süre modlarından birini seçeceksiniz. 

Fortnite oynarken amacınız diğer oyunları elimine ederek ön plana çıkmak. Fakat oyun uzmanları ve Fortnite konusuna hakim kişiler, bu taktiğinin yetersiz olduğuna dair açıklamalarda bulundu. Birçok insan, oyuncuların enerjilerini kendilerini elemeye çalışan rakiplerini alt etmeye harcaması gerektiğini söyleyerek, “Önemli olan saklanmak ve oyunun sonunda geriye kalan az düşmanı alt etmektir.

Unutmayın, oyundaki amacınız ayakta kalan son kişi olmak ve bunu da pasif bir şekilde yapabilirsiniz. Etkili bir biçimde saklanın ve sadece rakibinize ihtiyaç olunca saldırın. Zafer için bu taktik yeterli” yorumunu yapıyor. 

Beslenme önemli

Oyunda kale inşa etmek ya da silah toplamak kadar önemli bir diğer detay da beslenme…

Avatarınızın 200 hp olan güç seviyesini yüksek tutmak için sağlığınıza dikkat etmeli ve balık tüketmelisiniz. Zira fırtına geldiği zaman bu besinlere oldukça çok ihtiyacınız olacak. 

Korumanızı güçlendirmek için mantar da yiyerek, koruma iksiri içmelisiniz. Fortnite kamp ateşi de avatarın sağlık göstergesi düşükken güç sağlayabiliyor.

Milyar dolarlık oyun serisi

Piyasaya çıktığı günden beri hem oyun tutkunlarının hem de yatırımcıların ve ekonomi meraklılarının dikkatini çeken Fortnite, 2017’den beri birçok oyun ve oyunculuk ödülünden zaferle ayrıldı. Birçok teknoloji mecrası Fortnite serisine övgüler düzerken gerçekten bu seri milyar dolarlık bir pazar haline geldi. 

Serinin en dikkat çeken oyunlarından biri olan Fortnite: Battle Royale, 2020 yılının Mayıs ayında 350 milyondan fazla kullanıcıyı toplamayı başardı. 2019 yılındaki verilere göre Fortnite: Battle Royale 2 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Drake , Marshmello ve Travis Scott gibi müzisyenlerin de sık sık övdüğü ve oynadığı oyunu oynayanlardan biri de YouTuber Ninja. Bu isimler sayesinde Fortnite kısa bir süre içerisinde fenomen bir popüler kültür öğesi haline geldi. 

Bilgisayar, televizyon ya da akıllı cihazlarınız aracılığıyla Fortnite dünyasına dalmadan önce bu kült oyun serisi hakkında daha fazla bilgi almak ve gerçek dünyada Fortnite’ı yaşamak için birçok oyuncak, aksesuar ve hediyelik eşya bulabilirsiniz. Bunları kendinize ya da Fortnite’a bayılan yakınlarınıza hediye edebilirsiniz. 

Nerf Fortnite HC-E Mega oyunda kullanılan ekipmanlardan ilham alınarak üretilen ürünlerden sadece biri.

Figür meraklıları ve koleksiyonerleri için de Fortnite dünyasından birçok parça mevcut. Fortnite 2’li Figür ve İnşa Seti diğer aksiyon figürleri arasında boyutu ile öne çıkanlardan.

Bu yazıyı okuduktan sonra Fortnite oynamak isterseniz fakat oyun konsolunuz ya da oyuncular için özel olarak tasarlanmış yüksek çözünürlük ve hıza sahip bir bilgisayarınız yoksa, oyun bilgisayarlarını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair kapsamlı dosyaya bakmanızı tavsiye ederiz.