Türk lirasının değerli olduğu ülkeler

Gezmek, yeni ülkeler görmek, yeni kültürlerle tanışmak hepimizin hakkı. Bazen sadece merak ettiğimiz için bazen de bir tutku olarak gezmek hep zihnimizin bir köşesinde duruyor; ama gezmek için ayırmak zorunda olduğumuz bütçe elimizi kolumuzu bağlıyor çoğu zaman. Hele de bu bir yurt dışı gezisiyse… İşte o zaman ince ince bütçe hesaplaması yapmak gerekiyor.

Kur farkı gezginlerin kâbusu. Bu fark ulaşımdan konaklamaya kadar bütün rotayı değiştirebiliyor. Bu masrafları düşününce iki seçenek kalıyor geriye ya bütçemizi zorlayacağız ya da evimizde oturacağız. Kulağa biraz tatsız geliyor değil mi? Ama bunun da bir çözümü var.

Türk Lirasının değerli olduğu ülkeleri tercih eden gezginler bütçe derdi olmadan gezmenin tadını çıkarıyor. Siz de Türk Lirasının değerli olduğu ülkelere seyahat ederek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Hem gezmek hem de kâra geçmek fena fikir değil. Türk Lirasının değerli olduğu ülkelerin hangileri olduğunu sizin için derledik.

Sırbistan

türk

Sırbistan Dinarı ve Türk Lirasını karşılaştırdığınızda Sırbistan, Türkiyeli gezginler için oldukça cazip bir seçenek. Hâla Belgrad’ı görmediyseniz tatil planınızı yapmaya başlamalısınız. Beyaz Şehir olarak anılan Belgrad, nefes kesen mimarisi, dillere destan gece eğlenceleriyle sizi bekliyor. İstanbul ve Atina’dan sonra Kuzey Avrupa’nın en görkemli şehirlerinden olan Belgrad’ı gezmek, sizi yeniden yaşama döndürebilir.

Ukrayna

türk

Ukrayna hem yakın hem de Türkiyeli misafirleri için oldukça ekonomik. Türk Lirasını Ukrayna Grivnası’yla karşılaştırdığınızda sınırlı bütçenizle şahane bir gezi yapabileceğinizi anlayacaksınız. Ayrıca Ukrayna’ya gitmek için vizeye de ihtiyacınız yok. Daha bavullarınızı hazırlamadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz bizden söylemesi. Dillere destan gece hayatı, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi güzelliğiyle Ukrayna, Türkiyeli gezginler için tam bir cennet.

Moldova

türk

Moldova tam bir ucuzluk cenneti. Yemeden içmeye, konaklamadan gece hayatına kadar her şey oldukça uygun fiyatlı. Size şu kadarını söyleyelim; Moldova’ya indiğinizde cebinizdeki Türk Lirası bir anda 2.5 kat daha değerli olacak.  Peki Moldova’da sizi ne mi bekliyor? Yemyeşil kentler, büyüleyici göller ve geçirdiği savaşların izlerini hala taşımasına rağmen dimdik ayakta duran muhteşem bir mimari. Hafta sonu yakın ve ucuz bir yere kaçalım diyenler için bulunmaz bir fırsat Moldova. Bu fırsatı değerlendirmek için Moldova uçuşlarına Hepsifly’dan göz atabilirsiniz.

Macaristan

Ortaçağ’ı daha yakından tatmak isteyenleri buraya alalım hem de sudan ucuz fiyatlarla. Tuna nehrinde tekne turu, nefes kesen ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Budin Kalesi, şifalı sularıyla sizi iliklerinize kadar dinlendirecek kaplıcalarıyla Macaristan’ı görmeniz lazım. Küçük bir bütçeyle kendilerine rota çizmeye çalışan gezginlerin, bu ülkeyi gezi listelerinde ilk sıya almalarını tavsiye ediyoruz.

Hindistan

türk

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden olan Hindistan hem gizemin hem de gastronominin bir numaralı adresi olabilir. Şimdiden uyaralım eğer hassas bir mideye sahipseniz Hindistan’ın bol baharatlı yemekleri sizi biraz zorlayabilir. Dünyanın en eski geleneklerine ve dinlerine sahip Hindistan’ı gezmek isterseniz bütçeyi çok kafanıza takmayın deriz; çünkü 1 TL’yi onla çarptığınızda hesap yapmaya ihtiyacınızın olmadığını fark edeceksiniz.

NPR, Washington Post, Buzzfeed, People, Time, Amazon, Entertainment Weekly, Bustle ve Newsweek’e göre “Yılın En İyi Kitabı” seçilen Madeline Miller’ın Ben Kirke adlı kitabı size yolculuklarınızda arkadaşlık edebilir.

Tayland  

türk

Egzotizmin dağa taşa ve denize dönüşmüş hali olan Tayland, sadece tropik meyveleri için bile gezmeye değer. Tayland muhteşem denizi, mükemmel doğasıyla dünyanın her yerinden gezginleri kendine çekmeyi başarıyor. Ama küçük bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Tayland’a uzun mesafe uçmalısınız ve bu biraz pahalıya mâl olabilir. Eğer bunu sorun etmezseniz Tayland uçuşlarına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu arada yanınıza gezi notlarınız için Lamy defter ve kalem setini almayı sakın unutmayın. Uçak biletiniz alıp bavullarınızı hazırladıysanız, Mutlaka uymanız gereken havaalanı ve uçuş kuralları yazımıza bir göz atıktan sonra tek yapmanız gereken şey gezinin tadını çıkarmak.