Türkiye’de göl tatili yapabileceğiniz en güzel yerler

Göl tatili, tatil seçiminde sık tercih edilmeyen bir seçenektir. Yaz tatili hepimiz için özlemle anılan ve hep yeniden yeniden gelmesi beklenen bir tatildir. Deniz, kum, güneş kim istemez ki? Kış tatili, kışın ortasında bütün iş yüküne bir mola vermek için ideal. Kar, kayak ve şömine insanın içini açan fikirler…

Fakat bazen insan ne deniz ne kar görmek ister. İşte böyle zamanlarda bir göl tam da aradığınız şey olabilir. Huzurlu bir tatil arayanlar klasik tatillere mutlaka bir de göl tatili eklemeliler. Hem bu tatil her mevsim bir başka güzel. Yazın yemyeşil bir ormana eşlik eden durgun sular; kışın karın beyazına, sonbaharda da sararan yapraklara eşlik eder. 

Türkiye’nin gölleri   

göl

İrili ufaklı birçok göle sahip olmasına rağmen Türkiye göl konusunda fakir bir ülke. Türkiye’deki göllerin dağınık yerleşimi ağırlıklı olarak ya tektonik hareketler neticesinde oluşmaları ya da volkanik olarak oluşmalarından kaynaklanır. Evet göller az dedik; fakat bu göller sizin huzur dolu bir göl tatili yapmanıza yetecek sayıda ve mükemmellikte.

Abant Gölü / Bolu

Türkiye’nin en güzel göllerinden olan Abant Gölü, sizi büyüsüyle sarıp sarmalayacak. İstanbul ve Ankara arasında kalan bu cennet göl tatili için biçilmiş kaftan. Her mevsim başka bir güzel olan bu göl, aynı zamanda 1988’den beri Milli Tabiat Parkı konumunda.

Kendine has florası ve faunasıyla tabiat severleri kendine çeken bu gölü görmek için fazla geç kalmadan Ankara uçuşlarına bir göz atın deriz. Ankara’ya 240 km uzaklıkta olan Bolu’ya karayoluyla ulaşım oldukça kolay. 

Van Gölü / Van 

Van Gölü sadece Türkiye’nin en büyük gölü değil; aynı zamanda dünyanın en büyük sodalı gölü. Bu yüzden dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen bir ekosisteme sahip. Etrafında bulunan Van ve Bitlis’in tarihini de hesaba katarsak tarihi ve arkeolojik olarak bu gölün önemi daha da artıyor.

Üzerinde bulunan Akdamar Adası, arkeolojik sit alanı durumunda. Bu adanın üzerinde Kutsal Haç Kilisesi olarak da bilinen Akdamar Kilisesi yer alıyor. Eğer tatil için Van Gölü’nü seçecekseniz çok farklı bir deneyim sizi bekliyor olacak. Eğer siz de yeni deneyimlere açıksanız Van uçuşları sizi bekliyor. 

Salda Gölü / Burdur

Salda Gölü dünyanın en ünlü gölü olabilir; çünkü NASA’nın açıklamasına göre bu göl Mars yüzeyindeki yapıyla aynı yapıya sahip. Biz bu gölü kendi aramızda Türkiye’nin Maldivleri olarak biliyoruz. Berrak suyu, bembeyaz kumlarıyla cennet bir köşe olan Salda gölü, Türkiye’nin önemli kuş cennetlerinden. Biraz durup hayat mola vermek isterseniz Salda Gölü’ne bakmaya doyamayacaksınız.

Hazır göl tatili yapıyorken belki yeni bir hobi edinir, göl fotoğrafçılığına başlarsınız ve listemizdeki bütün gölleri tek tek ziyaret edersiniz. Belli mi olur? Siz her ihtimale karşı şimdiden Canon EOS MARK II ile fotoğrafçılık denemelerine başlayabilirsiniz.

Karagöl / Artvin

Bir rüyanın içinde dolaşmaya hazırsanız sizi Karagöl’e  alalım; ama dikkat edin Türkiye’de bu isme sahip birden fazla göl var. Biz Artvin’deki Karagöl’den bahsediyoruz. Dört bir yanı ormanlarla çevrili bu gölün içinde de Japon balıkları yüzüyor. Bu haliyle devasa bir akvaryumu andıran bu gölle Şavşat merkez arasında 25 km’lik bir yol var; ama ulaşım biraz sıkıntılı olabilir. Kendi arabanızın olması işleri kolaylaştıracaktır.

göl

Telefonunuzdaki göl tatili fotoğraflarınızı sevdiklerinize hediye etmek ya da bu tatilden kalan anılarla duvarlarınızı süslemek için Instax Mini Link Akıllı Telefon Yazıcısı kullanmak oldukça pratik ve kolay bir yol. Telefonunuzdaki fotoğrafların çıktısını dakikalar içinde alabilirsiniz. 

Telefonla çektiğiniz fotoğrafların daha iyi olması için ipuçlarımız; “Telefonla mükemmel fotoğrafı çekebilmek için 10 ipucu başlıklı yazımızda.