Türkiye’den en ilginç kahvaltı gelenekleri

Geniş bir kahvaltı kültürüne sahip Türkiye için bu alanda dünyada rakipsiz dersek herhalde yanlış olmaz. Her bölgenin kendine ait kültürel ve coğrafi özellikleri, kahvaltı sofralarında farklılığın oluşmasındaki en önemli etken olabilir. Haliyle ilginç kahvaltı gelenekleri ile cezbedici kahvaltı sofraları ortaya çıkıyor.

Bu yazıda Türkiye’nin dört bir yanından en ilginç kahvaltı geleneklerine göz atabilirsiniz.

Van Kahvaltısı

“Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Van kahvaltısı, zengin içeriğiyle farklı lezzetler sunuyor. Van kahvaltısını diğer kahvaltılardan ayıran yöresel ürünler otlu peynir, kavut, murtuğa ve cacıktır.  

Otlu peynir; keçi ya da koyun sütlerinin çiğ olarak mayalanmasından elde edilen ve sadece Van’ın verimli bölgelerinde yetişen otlarla yetişen birlikte torbalara konulup 2-3 ay bekletildikten sonra tüketilen bir peynirdir.

Murtuğa; bakır kapta eritilen tereyağın üzerine önce un koyup kavurarak, sonrasında da üzerine yumurta ekleyip pişirerek yapılan bir lezzettir.

Kavut; su eklenerek kavrulan unun hamur halini almasından sonra üzerine önceden hazırlanan şerbetin eklenmesiyle yapılan helvaya benzer bir tatlıdır. Van kahvaltısında yer alan bir diğer yöresel ürün olan cacık ise, bildiğimiz cacıktan farklı olarak süzme yoğurdun ezilerek hafif sulandırıp, içerisine maydanoz ve tuz eklenmesiyle yapılır. 

Bunların yanında kavurma, Van çöreği ve pişmiş lavaş ekmeği de bu kahvaltının diğer kendine özgü alternatifleridir.

ilginç kahvaltı gelenekleri
Adana kahvaltısı

Gastronomi anlamında sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da sayılı mutfakları arasında yer alan tarih ve kültür şehri Adana, kendine özgü kahvaltı kültürüyle de büyük ilgi görüyor. Yaklaşık 1 asırdır sokak aralarındaki kebapçılarda kahvaltı ciğerle yapılıyor. Sabahın ilk ışıklarıyla beraber ocaklardan yükselen ciğer kokuları adeta bir lezzet şölenine dönüşüyor.

Erkek kuzunun ciğerinden yapılan bu enfes ciğer kebap, şişe dizilerek ocaklarda suyunu fazla bırakmadan pişiriliyor. Ciğerin yanında ikram olarak servis edilen tablacı salatası, sumaklı soğan salatası, köz soğan, nar ekşili köz domates ve çoban salata ise sipariş verildiğinde taze olarak hazırlanıyor.

İlginç kahvaltı gelenekleri içinden en dikkat çeken lezzetin ciğer olduğunu söylesek yeridir.

ilginç kahvaltı gelenekleri
Karadeniz kahvaltısı

Karadeniz kahvaltısı denilince akla ilk gelen lezzet olan muhlama(kuymak), bakır tavalarda gerçek Trabzon tereyağı, kolot peyniri ve ince mısır unundan yapılıyor. 

ilginç kahvaltı gelenekleri
Handygoo Bakır Tava ile sizde evinizde birbirinden leziz kuymaklar yapabilirsiniz.

Kahvaltılarda mıhlama kadar çok tüketilen bir diğer ürün ise krepe benzeyen ve Karadeniz bölgesinde genelde pazıyla yapılan pazılı kayganadır. Bunların yanı sıra fasulye turşusu kavurması, kolot peynirli menemen, mısır ekmeği ve Rize’de yetişen bir yaban mersini türünden yapılan likapa reçeli de Karadeniz kahvaltı sofralarının olmazsa olmaz yiyeceklerindendir.

ilginç kahvaltı gelenekleri
Ege kahvaltısı

Zeytinyağlı yemekleriyle öne plana çıkan Ege mutfağının geleneksel kahvaltısı da çok çeşitli seçenekler sunuyor. Ege bölgesinde sıklıkla rastlayabileceğiniz, faydaları saymakla bitmeyen zeytin ve zeytinyağı kahvaltıların da vazgeçilmez besinleri arasında yer alıyor.

Bahçeden taze  toplanmış domates, yeşil biber, maydanoz ve dereotu bu kahvaltının sağlıklı alternatifleri arasında. Bir kâse içerisindeki zeytinyağı, kekik ve pul biber karışımına bölgenin ev yapımı ekmeği olan bazlama banılarak afiyetle yeniyor. 

ilginç kahvaltı gelenekleri
Kahvaltılarınıza lezzet katmak için Tariş Naturel Sızma Zeytinyağını tercih edebilirsiniz.

Özellikle İzmir’de kahvaltı denilince akla gelen boyoz; haşlanmış yumurta ve yöreye özgü tulum peyniriyle birlikte tüketilir. Ev yapımı çilek, kiraz, portakal, domates, patlıcan, ayva ve incir reçelleri Ege kahvaltısının tatlı olarak sevilen ürünleridir. Lor peyniri üzerinde servis edilen karadut reçelini de unutmayalım.   

ilginç kahvaltı gelenekleri
Gaziantep kahvaltısı

Gaziantep, lezzet meraklılarına gerçek bir gastronomi şöleni yaşatan şehirlerinden başında geliyor. Hem göze hem de mideye hitap eden geleneksel Antep kahvaltısının en sık tüketilen gıdaları fıstıklı kaymaklı katmer, kuzu eti ve pirinçten yapılan beyran çorbası, çılbıra benzeyen yoğurtlu yumurtalı mıkla, sahan kaymağı ve Antep peynirli hamur işi semsek…

Sokak lezzeti olarak oldukça ilgi gören nohut dürüm de kahvaltılarda tercih ediliyor. İlginç kahvaltı gelenekleri için Gaziantep’e mutlaka gitmelisiniz. Sabah içilen beyran çorbası ve ardından bir katmer…

ilginç kahvaltı gelenekleri
Hatay kahvaltısı

Tadı uzun süre damakta kalan lezzetlere sahip olan Hatay kahvaltısı; sürk peyniri, tuzlu yoğurt, cevizli biber ezmesi, rezeneli hamur içi külçe, kırma zeytin ve narenciye reçelleri gibi zengin bir menüye sahip.

Ayrıca içerisinde menengiç, rezene, susam, kekik, buğday ve kavrulmuş nohut bulunan vitamin deposu zahter de, ekmek banılarak zeytinyağıyla birlikte tüketilen Hatay kahvaltısının sevilen bir baharatıdır.

ilginç kahvaltı gelenekleri
Şekeroğlu Ev Usulü Zahteri kahvaltı sofralarınızda deneyebilirsiniz.

İç Anadolu kahvaltısı

İç Anadolu’da, bulunduğu yöreye göre değişen kahvaltı çeşitleri mevcuttur. Örneğin Kayseri mutfağında kahvaltının vazgeçilmezleri tahmin edeceğiniz gibi pastırma ve sucuktur. Sivas’ta ise koyun ve kuzu gibi hayvanların baş kısımlarından yapılan kelle, yaklaşık 15 saat ağır ağır fırında piştikten sonra tüketiliyor.

Bölgenin bir diğer tadım şehri Konya’da ise yörenin meşhur küflü peynirinden yapılan sündürme ve yufkayla hazırlanan sıkma, kahvaltının sevilen lezzetlerinden. Bunun yanında kuru bamya çorbası da özellikle kış aylarında tercih edilen bir kahvaltı çeşididir.

ilginç kahvaltı gelenekleri

Kahvaltı konusu sizin için önemliyse, mutlulukla bir ilgisi olduğuna inancınız tamsa evde hazırlayabileceğiniz pişi ve yumurtalı ekmek tariflerimize bakabilirsiniz.