Türkiye’nin en iyi mavi tur rotaları

Aradığınız şey belki de bir mavi tur tatilidir. Pandemi dolayısıyla sıkıcı, kasvetli ve gergin geçen kış aylarının ardından havalar nihayet düzelmeye başlıyor. Yetkililer ve uzmanlar havaların ısınmasıyla birlikte vaka sayısının artmasını umut ederken birçok insan da turizm sektörünün yeniden ayağa kalkmasını bekliyor.

Bütün bu gelişmelerle birlikte insanların tatile çıkma hevesleri bir hayli yüksek. Fakat günümüzde salgının da etkisiyle insanlar büyük otellere ve devasa boyuttaki tesislere giderek kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyor. Aksine herkes doğa ile iç içe, sakin, huzurlu ve en önemlisi güvenli ve sağlıklı bir tatil dönemi geçirmek istiyor.

Dolayısıyla günümüzde birçok insanın ilk tercihlerinden biri mavi turlar olacak. Üç yanı denizle çevrili olan Türkiye’nin konumu birçok ülkenin gıptayla baktığı bir pozisyondayken gerçekten de mavi tur Covid-19 pandemisi döneminde öne çıkan seçeneklerden biri. Aylarca evlere kapandığımız ve sosyal etkileşimin minimuma indiği kış aylarından sonra güneş, deniz ve kumsal ile buluşmak herkesin istediği bir şey.

Mavi tura çıkmak doğru tercih mi?

mavi tur

Peki, mavi tura nerede çıkmak daha mantıklı ve doğru bir tercih olur… Gerçekten de üç yanı denizlerle çevrili Türkiye’de mavi tur çok farklı bütçe ve seçeneklerle tatilcilerin karşısına çıkıyor. Deniz avantajını kullanan birçok girişimci ve işletme farklı bütçelere uygun olarak mavi tur rotaları ve planları oluşturabiliyor. Özellikle Ege ve Akdeniz sahilleri mavi tur yapılması gerekli bütün şartları sağlarken, Ege’nin kuzeyi ve Karadeniz de mavi tur yapılabilecek bölgeler arasında. Eğer mavi tura Akdeniz sahillerinden başlamak isteyenlerdenseniz İstanbul-Antalya uçuşlarından en uygun fiyatlı biletleri seçebilir ve bir anda kendinizi serin, mavi sularda bulabilirsiniz.

Özellikle güney sahillere inildiğinde seçenekler ve mavi tur yolculuk planları daha da artıyor. Başta Bodrum, Marmaris, Göcek ve Fethiye mavi turların başlayabildiği noktalardan bazıları. Bunlardan bazılarına tur gemileri yanaşırken bazı gemilerin rotaları ile tamamen bağımsız olabiliyor.

Özellikle haziran, temmuz ve ağustos aylarında mavi tur yapılabilirken, mevsimlerin artık eskiye oranla daha geçişken olması sebebiyle mavi turlar mayıs ve eylül aylarına da sarkabiliyor. Özellikle mavi tur yolculuğunun yakın arkadaş çevresi ile sözleşerek gidilmesinin Covid-19 salgınıyla mücadelede büyük bir önlem teşkil ettiği düşünülüyor. Kalabalıktan ve insandan uzakta olunan bu tür mavi yolculuklarda sağlık riski minimuma indirilebiliyor.

Günümüzde mavi turlarda kullanılan gemi, yat ve guletlerde birçok teknoloji bulunuyor. Bunlar arasında en önemlisi ise hiç kuşkusuz klima oluyor. Ege ve Akdeniz’de sıcaklığın zaman zaman 40 dereceleri bulduğu zamanlarda deniz girmenin yanı sıra bir diğer alternatif de klima altında miskinlik yapmak olabilir.

Mavi tur fiyatları ne kadar?

Daha önce de hatırlattığım gibi Türkiye’nin üç yanının denizlerle çevrili olması birçok seçenek ve fırsatı da birlikte getiriyor. Her bütçeye uygun tekne ve mavi tur programları hazırlanabilirken ortalama olarak 2.000-3.000 TL’den başlayan fiyatlarla mavi tura katılmak mümkün.

Elbette teknelerin boyutu, sunulan hizmet ve zaman aralığı ile birlikte mavi tur fiyatları kişi başına 7.000 TL ile 10.000 TL arasındaki seviyelere çıkabiliyor. Bazı turlarda yolcular tam pansiyon yani sabah-öğle-akşam yemeği verilmesi konusunda anlaşırken bazı turlarda ise yolcular yola çıkmadan önce yiyecek ve içecek satın alarak bunları gemiye yüklüyor. Bu durumda yemek konusunda daha belirgin bir tablo ortaya çıkarken, bütçenin de üzerine çıkmak oldukça olası.

Mavi tura çıkarken ne götürmeli?

mavi tur

Mavi tur ve yaz tatili için unutulmaması gereken en önemli parçalar hiç kuşkusuz mayo, bikini, terlik, güneş gözlüğü, güneş kremi, havlu ve deniz gözlüğüdür. Bunların haricinde elbette şapka, şort, iç çamaşırı ve yedek kıyafetler getirilmesi gerekir ama bir yaz tatilinin ana sembolleri yukarıda da bahsettiğimiz aksesuar ve parçalardır. Billabong Resistance şort, mikro su itici kaplamasıyla erkeklere, rahat edecekleri ve aynı zamanda sportif görünecekleri bir tarz vadediyor.

Kadınlar için ise Blankkini Uzun kol bikini seti tavsiye ediyoruz. Nefes alan ve güneşi geçiren muhteşem kumaşıyla mavi tur tatilinizde göz bütün bakışları üzerinize çekeceksiniz.

mavi tur

Güneşin en kuvvetli ışınlara sahip olduğu anlarda gözlerinizi ihmal etmeyin. Rayban güneş gözlüğü stiliyle size havalı bir görünüm kazandıracak. Mavi tura çıkmadan önce bilmeniz gereken en önemli detay ise havludur. Bazı şirketler ve gemi sahipleri misafirlerine duş ve tuvalette kullanmaları için havlu temin edebilirken, bazıları bunu da vermiyor. Dolayısıyla mavi tura çıkmadan önce havlu konusundaki seçeneklerinizi öğrenmekte fayda var. Ayrıca birçok işletme deniz ve plaj kullanımı için havlu vermediklerini de anlaşmadan önce söylüyor.

Günlük ya da haftalık seçenekler mevcut

Özellikle zaman kısıtlaması olanlar son yıllarda günlük mavi tur yolculuklarını tercih ediyor… Kuşadası, Göcek, Bodrum, Edremit ve Marmaris gibi bölgelerden başlayan bu tür yolculuklar sabahın erken saatlerinde başlıyor ve farklı koylara ve denizin farklı tonlarını gördükten ve tattıktan sonra sona eriyor. Bu tür günübirlik seçeneklerde öğle yemeği olurken isteyen teknenin tepesinde güneşlenebilir isteyen ise alt katta manzaranın ve denizin tadını çıkarabilir.

Bu tür mavi turlarda özellikle dans müzikleri tercih edildiği için, mavi turda dinlenmek isteyenlerin bu detayı gözden kaçırmaması gerekiyor.

Günübirlik turların yanı sıra birçok insan tatillerini karada geçirmek yerine 5 gün ya da 7 gün boyunca denizde ya da kamarasında geçirmek isteyebilir. Bu seçeneği tercih eden insanlar, böylelikle denizin ve keşfedilmemiş koyların tadını daha uzun süre çıkarabiliyor. Elbette iki seçenek arasında ciddi bir fiyat farkı olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Eğer mavi tur sizi pek cezbetmediyse ve “beni deniz tutabilir, iyisi mi ben güzel bir otel ya da pansiyon bakayım” diyorsanız o zaman sizin için hazırladığımız, 5 gözde tatil rotası önerisi dosyasına ve listesine göz atmakta fayda var.

Mavi tur seçeneğini beğendiyseniz yine de dikkatli olmakta fayda var. Zira güzel bir tatilin ardından elde ettiğiniz bronzluğu tatil sonuna ve hatta sonbahara kadar korumak isterseniz size bazı ipuçlarımız olacak