Vejetaryen burger meraklıları için en lezzetli tarifler

Yemek yemek ve sağlık arasındaki bağı keşfettiğimizden beri yemek alışkanlığımıza daha bir dikkat eder olduk. Yemek yemek hepimizin vazgeçilmezi ama nasılı, nedeni, zamanı gibi konularda kafamız fazlaca karışık. Uzayıp giden diyet listelerinin yanı sıra bir yaşam alışkanlığı haline gelen yeme biçimleri de var. Vejetaryen beslenme de bunlardan birisi.

Hem bir politik duruş hem bir yeme alışkanlığı olan vejetaryenlik, beslenme alışkanlığınızda yaptığı köklü değişimle sağlınızda kalıcı etkiler bırakıyor. Köklü bir değişime gitmeden önce işin aslını öğrenmenizde fayda var. Gelin, vejetaryenlikle ilgili bilgilere biraz daha yakından bakalım!

Mini vejetaryen sözlüğü

vejetaryen

 • Vejetaryen: Et, balık, kümes hayvanları bazı durumlarda yumurta ve süt, süt ürünlerini tüketmeme durumudur.
 • Lakto vejetaryen: Bire bir hayvanın kendisi değil; ama bal, süt, peynir gibi hayvansal ürünleri tüketme durumudur.
 • Semi vejetaryen: Kırmızı et tüketmeme ama az miktarda beyaz ete hayır dememe durumudur. Genellikle vejetaryenliğe bir geçiş dönemidir.
 • Vegan: Hayvan ve hayvan ürünlerini tüketmeme durumudur.

 Vejetaryenliğin avantajları nelerdir?

vejetaryen

 1. Dünyanın çeşitli sağlık otoriteleri, bilinçli vejetaryenliğin oldukça sağlıklı olduğunu savunuyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; bilinçli bir vejetaryen, et tüketen bir insandan daha uzun yaşıyor.
 2. Vejetaryenlik sadece bedensel sağlığı değil; ekolojik dengeyi de destekliyor.
 3. Vejetaryenlerin, diğer insanlara göre daha az sindirim sistemi rahatsızlığı çektiği ve genel olarak daha sakin bir ruh haline sahip oldukları bilimsel bir gerçek.
 4. Diyabet, tansiyon, kolon, meme kanseri, böbrek taşı ve obezite gibi sorunlar vejetaryenler arasında oldukça az rastlanan rahatsızlıklar.

Vejetaryenliğin dezavantajları nelerdir?

vejetaryen

 1. Et ve et ürünleri yarattıkları tokluk hissiyle yemek yeme ihtiyacını uzun sürelere kadar unutturabilirler ama vejetaryen beslenme alışkanlığı sık yemek yeme isteği yaratacaktır.
 2. Fazlaca tüketilen karbonhidrat kan şekerinde dalgalanmaya neden olur.
 3. Çinko ve B12 vitamininde eksikliğe neden olur.
 4. Bilinçli davranılmazsa protein eksikliği görülebilir.

Vejetaryen burger tarifi

vejetaryen

Mercimek burger: Hem pratik hem lezzetli bir burgere kim hayır diyebilir? Hem de vejetaryen. Evde kolayca yapabileceğiniz bu tarifte, mercimek yerine soya fasulyesi ya da barbunya da kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 100 gr yeşil mercimek.
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı.
 • 1 soğan.
 • 500 gr mantar.
 • 2 adet sarımsak.
 • İstediğiniz kadar maydanoz, kuru kekik.
 • Balzamik sirke

Hazırlanışı:

Mercimekleri yumuşayana kadar haşlayın. Bir tavada soğanları ve mantarları yağda soteleyin. Sotelediğiniz karışımı mercimeklerle buluşturun ve mutfak robotundan geçirin. 4 eşit parçaya böldüğünüz karışımı, sertleşmesi için biraz soğutun ve daha sonra kızgın yağda kızartın. Hazırladığınız köfteyi burger ekmeğinin içine koyarak yeşillikle süsleyin.

Patlıcan burger: İster vejetaryen olun ister olmayın… Patlıcana kim hayır diyebilir? Oturtması, musakkası, karnı yarığı var da neden burgeri olmasın?

Malzemeler:

 • 2 adet patlıcan.
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı.
 • 8 parça hellim peyniri.
 • Roka, hardal.

Hazırlanışı:

Patlıcanları yıkayın ve sekizer dilimlik parçalara ayırın. Dışı kızarıp içi yumuşayıncaya kadar Difüzyon Tabanlı Tefal Tavada çevirin. Difüzyon tabanı ve yüksek kaliteli yapışmaz yüzeyi sayesinde kusursuz bir kızartma ve yağsız pişirme imkanını yakalayacaksınız. Aynı tavada hellim peynirlerini arkalı önlü iyice kızartın. Burger ekmeğine patlıcanları, hellim peynirini ve rokayı koyun isteğe göre hardal ekleyin.

Ben vejetaryenliği sevebilirim ama sadece vejetaryen burger beni kesmez. “Peki bu mutfakta başka neler var?” diye soruyorsanız Vejetaryen Mutfağı/Sağlıklı ve Lezzetli Sebze Tarifleri Kitabı  tam size göre.

Vejetaryen burger kolaymış ben bir de falafel deneyeyim derseniz buyurun En lezzetli falafel bu tarifle mümkün! yazımıza.