Vücut geliştirme nedir? Detaylar, farklar, yarışmalar…

Vücut geliştirme (body building), insan vücudunun ve iradesinin nereye dek uzandığını gösteren sporlardan biridir. Bu sporda başarıyı kapısını açan tek anahtar var; kendini adamışlık. 

Vücut geliştirme ve kaslı bir fiziğe sahip olmak çoğu insanın hayallerindendir. Ancak vücut geliştirme yapmak için uzun yıllar boyunca çalışmak, sabretmek disiplinli bir şekilde devam etmek gerekir. Eğer bu sporu yapmayı aklınıza koyduysanız ya da spor hakkında çeşitli araştırmalar yaptıysanız bu cümleleri muhtemelen daha önce de duymuşsunuzdur. Dolayısıyla bu konulardan detaylı olarak bahsetmek yerine gelin vücut geliştirmenin detaylarından bahsedelim. 

Vücut geliştirme nedir? 

Vücut geliştirme (body building), ağırlık kaldırma ve kondisyon gibi antrenmanların birlikte yapıldığı, sporcuların sahip oldukları fizikle rekabet ettiği bir spor türüdür. Genel kanının aksine oldukça rekabetçi ve heyecanlı bir spor dalıdır. Geçmişi 11. yüzyıl Hindistan’ına dek uzanan sporun ilk temsilcileri, ilkel spor salonlarında taş ve ağaçtan yapılan dambılları kullanarak antenman yapıyordu. 

Günümüzde bilinen haline 18. yüzyıl sonu ve 19. yüzyıl başlarında ulaşan vücut geliştirme, bireylerin fiziksel limitlerini sonuna kadar zorlayan sporlardan biridir. Ülkemizde 1950’li yıllardan itibaren kendine yer bulan spor, olimpiyat seviyesinde onlarca madalyaya sahip sporcumuz Ahmet Enünlü ile ilgiyle takip edilmiştir. 

Vücut geliştime ve fitness arasındaki fark

Fitness ve vücut geliştirme, günümüzde birbiriyle en çok karıştırılan kavramlardandır. Fitness, daha çok vücudun sağlıkla kalmasını amaçlayan ve birçok farklı disiplini içinde bulunduran bir aktivitedir. Vücut geliştirmeye göre biraz daha hafif kaldığı söylenebilir. 

Body building ise vücudun güçlenmesini ve kaslı görünmesini amaçlar. Aletli ya da aletsiz antenmanlara izin verir. Ana amaçları birbirinden çok farklıdır. Her ikisi de yağ yakmayı hedefler ancak fitness yapanların vücudu eskisine göre sıkılaşırken vücut geliştirmeciler ise irileşmektedir. 

Vücut geliştirme ile ilgilenenler için tüyolar 

Disiplin ve düzen bu sporun olmazsa olmazlarındandır. İlerleme kaydetmeniz için belli bir rutine sahip olmalı ve ilerleyişinizi yakından takip etmeniz gerekir. Bu sebeple başlangıçta profesyonellerden yardım almanız faydanıza olacaktır. Bir uzman fiziksel özelliklerinize ve yaşayış tarzınıza göre program çıkarabilir. 

Her gün çalışmak tahmin edildiği kadar iyi bir seçim olmayabilir. Vücudunuzun dinlenmek ve kendini tazelemek için zaman ihtiyacı vardır. Antrenmanlarınızı haftada üç ya da dört güne ayırarak devam etmek doğru seçim olabilir. 

Karantina günlerinde antrenman için sık sık spor salonlarına gitmeyi pek istemeyebilirsiniz. Ancak bu idmanlarınıza engel olmamalı. Çeşitli ekipmanlarla evde de rahatlıkla antrenman yapabilirsiniz.

Aydın Sport Ağırlık Seti ile evinizin bir köşesini spor salonuna çevirerek rahatlıkla antrenman yapabilirsiniz.

Eğer vücut geliştirmede ilerlemek istiyorsanız çalıştığınız ağırlıkların vücudunuzu zorlaması gerekiyor. Bunun sebebi ise fazla ağırlığın kasları parçalaması, parçalanan kasların da protein depolama kapasitesi artmaktadır. 

Yukarıdaki tavsiyemizden de anlaşılacağı üzere protein kas yapımında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple protein ağırlıklı beslenmek, vücut geliştirmenin olmazsa olmazlarındandır. Kırmızı ve beyaz et protein açısından oldukça zengin besinlerdir.

Vücut geliştirme yarışmaları 

Dünyada birçok farklı vücut geliştirme yarışması bulunmaktadır. En ünlü ve prestijli yarışmalardan biri olan Mr. Olympia, birçok farklı sahne şovunun yer aldığı yarışmalardan. Dünya çapında düzenlenen bir etkinlik olan Mr. Olympia, her yıl farklı coğrafyalardan gelen farklı vücut geliştirmecilerinin şovlarına ev sahipliği yapıyor. 

1946’dan beri düzenlenen IFBB Dünya Klasik Vücut Geliştirme Şampiyonası, amatör ve profesyonel sporculara ev sahipliği yapan bir organizasyondur. Vücut geliştirmenin şampiyonlar ligi olarak adlandırabileceğimiz etkinlikte 168 ve 180 cm boyları arasındaki yarışmacılar farklı kategorilerde fiziğini sergiliyor. 

Sporun ünlü isimlerinden Arnold Schwarzenegger’in adından esinlenerek yaratılan Arnold Sports Festival, vücut geliştirmecilerin hünerlerini sergilediği bir diğer yarışma. Şubat ve mart aylarında ABD’nin Ohio eyaletinde düzenlenen yarışma, birçok meşhur sporcunun doğuşuna da yardımcı olmuştur. 

Hem kadın hem erkek sporcuların katılabildiği NABBA Universe ise farklı kategorilerdeki en iyi sporcuları belirlemektedir. Her kategori için sporcuların boyu ve kilosu göz önüne alınmakta ve dereceye giren yarışmacılar buna göre belirlenmektedir. 

Daha atletik ve outdoor bir spor hakkında bilgi almak isteyenlerdenseniz parkour tam size göre. Bu heyecanlı sporun detaylarından bahsettiğimiz içeriğimiz bu konuda size fikir verebilir.