Yabancı Dil Öğrenirken Faydalanabileceğiniz Mobil Uygulamalar

Hızlı bir değişim ve gelişim gösteren teknoloji, dünyayı daha küçük bir yer haline getirmeye başladı. Eğitim, iş ya da turizm için dünyanın herhangi bir yerine çok kısa sürelerde ulaşmak eskisi kadar zor değil. Bu durum, en az bir hatta yapılan işe bağlı olarak birden fazla yabancı dili iyi derece bilme zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Önceleri okul bilgisine ilave olarak dil kursları ile geliştirilmeye çalışılan yabancı dil, günümüzün gelişen akıllı telefon teknolojisi sayesinde mobil düzeye taşındı. Pek çok dili destekleyen ve farklı teknikler kullanan onlarca mobil yabancı dil uygulaması kolayca bulunabiliyor. Aşağıda bu mobil uygulamalardan popüler olan bazıları hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz.

Memrise uygulaması, yabancı dili eğlenceli ve görsel metotlar kullanarak öğretiyor.

Memrise

Kaynak: mobiluygulama

Bu uygulama, İngilizce dışında Fransızca, Rusça, Çince, Japonca gibi pek çok dil için de kullanılabiliyor. Memrise, kelime bilgisini geliştirmeye yardımcı olurken, öğrenmenin kalıcılığını sağlamak adına kullanıcısına sürekli olarak testler sunuyor. Memrise uygulaması ayrıca öğrenmenin görsel ve işitsel metalar ile desteklenmesi amacıyla video ve ses ögeleri kullanıyor. Uygulama bu tür yaklaşımlar ile kalıcı ve eğlenceli bir öğrenme süreci içeriyor. Memrise, yabancı dili hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmek isteyenlerin yararlanabileceği işlevselliği barındırıyor.

Duolingo

Kaynak: The Tico Times

Mobil yabancı dil uygulamaları içinde adından oldukça fazla söz edilen Duolingo, beğenilen tasarımı ve eğlenceli kullanımı ile dikkat çekiyor. Uygulama; dinleme, konuşma, okuma, okuduğunu anlama, boşluk doldurma gibi faaliyetleri eğlenceli oyunlar eşliğinde sunarak yabancı dil öğrenimini sıkıcı bir faaliyet olmaktan çıkarıyor. Duolingo, kullanıcının yabancı dil seviyesine göre hedefler belirleyen ve bu hedefleri belirli sürelerde tamamlamayı amaçlayan bir çalışma programı ile öğrenmenin sürekliliğini sağlamaya çalışıyor.

Busuu

Kaynak: YouTube

Zamanı kısıtlı olanların, yabancı dil öğrenmeye yeterince zaman ayıramayanların tercih ettiği uygulama, gün içerisinde kısa süreler ayrılarak, yabancı dilin geliştirilmesine yardımcı olan fonksiyonlar içeriyor. İngilizce dışında Rusça, Arapça, Japonca, İspanyolca gibi diller konusunda da destek sağlayan uygulama, uzmanlar tarafından oluşturulmuş yazılı ve sözlü dersler içeriyor. Herkese uygun çalışma planları sunan uygulama ayrıca konuşarak pratik yapma imkânı da sunuyor. Böylece dil öğrenmede temel eksiklik olan konuşma konusunda gelişme imkânı elde edilmiş oluyor.

Hello Talk ile yabancı dil konuşularak öğrenilirken farklı kültürleri de tanıma imkânı elde ediliyor.

Hello Talk

Kaynak: 10Mag

Dil öğrenmek için daha çok konuşma temeline dayanan bir çalışma sergileyen Hello Talk ile dünyanın diğer bölgelerinden insanlar ile sohbet etmek mümkün hale geliyor. Bu sayede dil öğrenmenin en temel eksiklerinden olan pratik sorunu farklı bir yaklaşım kullanılarak çözülmüş oluyor. Uygulama üzerinden öğrenilmek istenen ana dili konuşan insanlar ile diyalog kurularak, konuşma pratiği kaynağından elde edilmiş oluyor. Uygulama ayrıca farklı kültürler tanıma ve sosyal ağı zenginleştirme konusunda da fayda sağlıyor.

Cambly

Kaynak: YouTube

Online olarak konuşabilme imkânı sunan uygulamalardan olan Cambly, İngilizce dilini ana dili İngilizce olan eğitmenlerden öğrenmenizi sağlıyor. Uygulamada eğitmen olarak görev alanlar genelde İngiltere, Amerika ya da Kanada gibi ülke vatandaşları oluyor. Uygulama bu özelliği sayesinde pratik yapma konusunda önemli bir ayrıcalık sunuyor. Cambly aynı zamanda belirli iş sahalarında uzmanlaşmak isteyenler tarafından da öncelikli olarak tercih ediliyor. Dil uzmanlık sınavları konusunda da eğitim imkânı sunan Cambly, bu konuda da kullanıcısına düzenli ve zengin çalışma imkânı sunuyor.

Babbel

Kaynak: UBC Blogs

Babbel isimli uygulama da dil uzmanları tarafından hazırlanmış, kullanımı kolay bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Günlük konuşmanın geliştirilmesi yönünde çalışmaların rahatlıkla yapılabileceği uygulama, interaktif diyaloglar ile de dil becerilerinin gelişmesine katkı sağlıyor. Herkesin kendi ilgi alanına yönelik kelimelerde ilerleme imkânı sunan Babbel, zengin bir kelime haznesi kazanılmasını sağlıyor.

Voscreen

Kaynak: Age of English

Voscreen uygulaması, dil eğitimini videolar ile sunarak başka bir boyuta taşıyor. Uygulama; çizgi film, sinema filmi, belgesel, dizi film gibi programlardan aldığı bölümleri belirli seviyelere göre kategorize ederek kullanıcısına kısa videolar olarak sunuyor. Voscreen, bu tarz ile öğrenmeyi daha görsel ve eğlenceli bir hale getiriyor. Uygulama ile genelde filmlerden alınmış diyaloglar sayesinde günlük konuşma dilini hızlı olarak anlama becerileri geliştirilmeye çalışılıyor.

HiNative uygulaması sayesinde yabancı dil, o dili ana dil olarak konuşanlardan öğreniliyor.

HiNative

Kaynak: YouTube

Yabancı dil öğrenmek isteyenlerin, bu dilleri ana dil kullanıcılarından öğrenmelerine imkân tanıyan bir uygulama olan HiNative, oldukça popüler bir mobil uygulama olarak kullanılıyor. İngilizce, Fransızca, Japonca, İspanyolca gibi diller konusunda sıkça başvurulan bir uygulama olan HiNative ile bu dilleri kullananlar ile sohbet etme ve soru sorabilme imkânı elde ediliyor.

Lingualeo

Kaynak: Lingualeo

Dil öğrenmek isteyenlere kelime hafızalarını geliştirme için kelime etkinlikleri, anlama kabiliyetlerini artırmak için dinleme etkinlikleri ve gramerlerini ilerletmek için gramer etkinlikleri sunan Lingualeo uygulaması, dünya çapında pek çok kullanıcıya hitap ediyor. İngilizce makale ve konferans içeriklerine ulaşma imkânı da sunan uygulama, gün içerisinde ayrılacak kısa bir süre ile hızlı bir gelişme elde edilmesini sağlıyor. Her seviyeden kullanıcıya hitap eden uygulama, öğrenme sürecini eğlenceli bir şekilde sunuyor.

Speaky

Kaynak: Twitter

Bu uygulama kullanıcılarına, yüzden fazla dilin konuşulduğu bir ortam sunuyor. Temelde, platforma üye olanlar arasından arkadaş edinerek konuşma imkânı sağlayan uygulama pek çok ülkeden kullanıcıları bir araya getiriyor. Uygulama, öğrenmek istediği dilin gramer yapısı konusunda yeterince bilgisi olan ancak pratik konusunda sıkıntılar yaşayanların bu eksikliklerini gidermesini sağlıyor.