Yamaç paraşütü için Türkiye’deki popüler lokasyonlar

Uçmaya meraklı, özgürlük heveslisi ve birazda adrenalin tutkunu insanların uçma isteklerini tatmin eden bir spor var: Yamaç paraşütü. Yaşadığınız dünyayı, bastığınız toprağı bir kuşun gözünden görmek için oldukça ideal olan bu sporda profesyonel olmanıza bile gerek yok çünkü lisanslı pilotlar size eşlik etmeye hazır.

İnsanoğlu oldum olası kuşlara özenmiştir. Onlar gibi uçmak, kuşlar gibi özgür olmak… Belki de bu yüzden hepimizin gökyüzüne az ya da çok bir merakı var. İnanın en yüksekten korkanımız bile havada süzülmenin nasıl hissettireceğini düşünmüştür. Uçakla bir yerden bir yere gitmek, uçma isteğimizi bir nebze karşılasa da gökyüzünde esen rüzgârın tenimizde gezinmesi bambaşka bir durum. İşte adrenalin dolu bu spor gökyüzüyle ilgili tüm beklentilerinizi karşılayacak.

Yamaç paraşütü nedir?

yamaç paraşütü

İngilizcesi “paragliding” olan bu sporun tarihi 1980’li yıllara kadar uzanıyor. Fransa ve İsviçre Alplerinde popülerleşen bu spor, yamaç aşağıya koşarak ve serbest paraşütle uçarak yapılıyor. Sivil havacılıkta çok hafif hava aracı olarak geçen yamaç paraşütü sayesinde yüksek irtifalara çıkmak mümkün olduğu gibi uzun mesafeler de kat edilebiliyor. Mesela dünya rekorunun kırıldığı mesafe tam 564 km.

Nasıl yapılır?

yamaç paraşütü

Daha önce yamaç paraşütü yapmış birisinin ağzından “yamaç paraşütü ile atladım” dediğini duymuş olabilirsiniz ama bu spor aslında atlanan bir şey değildir. Teknik olarak yatay bir düzlemden dikey bir düzleme geçmektir bahsedilmek istenen. Adından da anlaşılacağı gibi bir yamaçtan koşarak ya da yürüyerek havalanmak temel prensiptir. Dolayısıyla aslında bu bir atlayış değil kalkıştır. Adında paraşütün geçiyor olması birçok insanı yanıltır. Belirli bir yükseklikten paraşütle atlamakla, yamaç paraşütü yapmak arasındaki fark aslında çok belirgindir.

Yamaç paraşütü, içinde koşmanın da olduğu bir spor olduğundan sağlam bir ayakkabı edinmeniz bu sporun tadını çıkarmanızı sağlayacaktır. Hanwag Sky hem yerde hem havada sizi rahat ettirebilir.

Yamaç paraşütü kuralları

Bu sporu yapmak için uymanız gereken önemli kurallar var. Bu kuralları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Profesyonel bir pilot eşliğinde uçuyorsanız, bütün idarenin pilotta olduğunu unutmayın.
  • Kaskınızı ve can yeleğinizi giymek zorunlu.
  • Havalandığınızda yanınızda bir ilk yardım çantası bulundurmak da bu zorunluluklardan biri.
  • Hava durumu elverişli değilse kesinlikle uçmaya kalkışmamalısınız.
  • Son olarak sadece 16 yaşından büyükler bu sporu yapabilir.

Türkiye’deki popüler lokasyonlar

  • Babadağ, Marmaris/Muğla

Türkiye’nin bu spor ile ilk kez tanıştığı lokasyon Babadağ, en çok tercih edilen mekanlardan. Ölü Deniz’in eşsiz manzarasında nefes kesen bir maceraya “merhaba!” demek isterseniz hemen Muğla uçuşlarına göz atabilir, tatilinize yamaç paraşütüyle yeni heyecanlar katabilirsiniz.

  • Hazarbaba Dağı/Elazığ

Elazığ’ın en yüksek dağı olan Hazarbaba, kışın kayak severleri yazın yamaç paraşütü meraklılarını bekliyor. Eğer Elazığ uçuşunuzu mayıs ayında düzenlenen festivale denk getirirseniz, biraz macerayı eğlenceyle birleştirip unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

  • Gölbaşı/Ankara

Başkentin göbeğinde doğayla iç içe olmak isteyenlerin vazgeçemediği Gölbaşı, yamaç paraşütü için de ideal. Üniversitelerin havacılık kulüplerinin de olduğu Gölbaşı’nda uçuş eğitimi alabilir, kendi paraşütünüzle tek başına gökyüzünün tadını çıkarabilirsiniz.

  • Boztepe/Ordu

yamaç paraşütü

Karadeniz’in nadide şehri Ordu’da; manzarasıyla gelen misafirleri hayran bırakan Boztepe, yamaç paraşütçülerinin de cazibe merkezi. Dilerseniz teleferikle çıkabileceğiniz Boztepe’den yamaç paraşütüyle inebilirsiniz. Harika değil mi? Çok geç kalmadan Ordu’ya bir gezi planlamalısınız.

  • Dinamit Tepesi/Pamukkale

Antik bir kente tepeden bakmak isterseniz Denizli uçuşlarına bakmanız sizi bu isteğinize bir adım daha yaklaştırabilir.  Her türlü hava koşulunda bu sporu deneyimlemek isteyenlerin ve eğitimcilerin uğrak yeri olan Dinamit Tepesi, şehir merkezinden sadece bir saat uzakta.

Bu konuda daha çok şey öğrenmek, işi ilk önce teoride bitirmek için milli sporcumuz Dora Göksal’ın Yamaç Paraşütü kitabı sizin başucu kitabınız olabilir. Bu spor beni pek heyecanlandırmadı, bana daha heyecanlı bir spor lazım diyorsanız “Ekstrem sporlar arasında “en ekstrem” 5 tanesi” yazımıza mutlaka bir göz atın.