Yaşlanmaya karşı etkili çözüm: Yüz yogası

Yaşlanmanın etkilerini durdurmak ve daha genç görünmek için yapmayacağımız şey yok; tıpkı yüz yogası gibi. Gelişen teknolojiyle birlikte yaşlanmanın etkileri azaltmak için birçok yöntem girdi hayatımıza. Bu yöntemlerden botoks, dolgu ve cilt gerdirme ilk akla gelenlerden.

Bu yöntemler her ne kadar işe yarar görünse de hem maliyetli hem de biraz acılı. Size bu yöntemlere ihtiyacınız olmadan evde rahatlıkla yapacağınız ve kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir yöntem var desek? Yüz yogası sayesinde günde sadece 20 dakikanızı ayırarak daha genç, sağlıklı ve dinç bir görünüme sahip olabilirisiniz.

Nedir bu yüz yogası?

yüz yogası

Gün içinde gülüyor, öfkeleniyor, mutlu oluyor, endişeleniyoruz; yani duygudan duyguya geçiyoruz. Bu duyguların her birinin bizim yüzümüzde bir ifadesi oluyor ve bu ifadeler belirli kasların çalışmasıyla görünür hale geliyor. İletişimin bir parçası olan bu yüz hareketleri zamanla kasların esnekliğini yitirmesine ve yüzümüzde sarkmalara, kırışıklıklara neden oluyor.

Saç diplerimizden göğsümüze kadar 57 adet kasımız var. Bu kaslar tıpkı karın ya da kol kaslarımız gibi gelişebilir, sıkılaşabilir ve güçlenebilir. Botoks, sıkılaştırma ya da gerdirme işlemini düşünmeden önce yüz kaslarınızı eski günlerine kavuşturacak yüz yogasını deneyebilirsiniz. Doğal çift taraflı yeşim taşı Jade Roller, yüz yogası yapmak isteyenler için adeta bir kurtarıcı. Yeşim taşı, soğuk uygulandığında kılcal damarları küçülterek, gözaltı morluklarının azalmasını sağlıyor ve cilt üzerinde kırışıklık olan bölgelere masaj yapıldığında ise gerginliği alarak çizgilerin zamanla kaybolmasına neden oluyor.

Alın ve çene bölgesi, yanaklar, göz ve dudaklara uygulanan belirli hareketleri içeren yüz yogası, yüz çevremizi saran 57 kası çalışmaya teşvik eder. İlk başlarda kulağa biraz garip ve zor gelse de yüzdeki kasların da bedeninin diğer kaslarından bir farkı olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Bedeninizin neresinde olursa olsun kaslar çalıştıkça sıkılaşacak ve daha enerjik bir hale gelecektir.

Yüz yogasının faydaları        

yüz yogası

  • Yüz kaslarınızı geliştirerek yüzünüzü yeniden şekillendirir.
  • Yanak sarkmasının önüne geçerken yanaklarınızın zayıflamasına neden olur.
  • Elmacık kemiğinizin daha kalkık görünmesini sağlar.
  • Özelikle kaş arası kırışıklıklarının açılmasına ve alın bölgesinin daha genç görünmesine neden olur.
  • Yüz hatlarını belirginleştiren yüz yogası daha vurgulu hatlara sahip olmanızı sağlar.

Yüz yogası nasıl yapılır?

  • Sarkan gıdınız için: Sarkan gıdı bizi olduğumuzdan daha yaşlı gösterirken yüzümüzün simetrisini de bozuyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için bir yemek kaşığına ihtiyacınız var. Yemek kaşığını dudaklarınızın arasına sıkıştırın ve aşağı yukarı hareket ettirin. Bu hareketi yaparken gıdı ve boyun bölgenizde bir sıkışma hissediyorsanız hareketi doğru yapıyorsunuz demektir.
  • Kırışan dudaklarınız için: Özellikle üst dudak etrafında oluşan dudak kırışıklıkları, bazen yaşa bağlı olmayabilir. Eğer sigara kullanıyorsanız üst dudak kırışıklığı sorunuyla daha erken tanışabilirsiniz. Bu sorunun üstesinden yüz yogasıyla gelmek için bir balona ihtiyacınız olacak. Burnunuzdan aldığınız nefesle balonu şişirmeye çalışın. İlk başlarda bu size biraz zor gelecektir ama zamanla balonu daha fazla şişirebildiğinizi göreceksiniz. Kendinize belirli aşamalar koyarak her gün bu egzersizi yamaya devam edin.
  • Daha ince yanaklar için: Çocukken yanaklar sağlık belirtisi olduğundan koca yanaklı olmak hem sağlıklı olmak hem de şirin olmak anlamına geliyordu; ama büyüdükçe tombul yanaklar biraz sorun olmaya başlıyor. Yüz yogası yanaklarınızı forma sokmak için birebir. Ağzınıza kocaman bir nefes çekin ve havayı ağzınızın içinde çevirmeye başlayın. Ağzınızın her yerinde dolaşan hava yanakların gerilmesine neden olarak yanak bölgesindeki yağların erimesine neden olacaktır.
  • Kaşlarınızı kaldırmak için: Kaşlar belki de yüzümüzdeki en önemli ayrıntı. Göz kapaklarımız ve kaşımız arasındaki mesafe bizim ifademizi belirliyor. Bu ifadeye biraz canlılık katmak için üç parmağınızı kaşlarınıza koyun ve parmaklarınızla kaşlarınızı yukarıya ittirin bir süre böyle kaldıktan sonra kaşlarınızı bırakın ve yeniden yukarıya itin. Bu hareketi birkaç kez tekrar edin. Kaşlarınızı yukarıya ittiğinizde alnınızı kırıştırmamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

 

Yüz yogası hakkında daha çok bilgi edinerek hayatımın bir parçası yapacağım, estetik operasyona veda edeceğim diyorsanız, Lourdes Julian’ın Güzellik – Gençlik Yüz Yogası kitabı tam size göre.

E hazır yüz yogasına başlamışken belki yogaya da başlarsınız. Neden olmasın? Eğer böyle bir niyetiniz varsa Yoga İçin En İyi YouTube Kanalları yazımıza bir göz atıp, Youtube’un meşhur yogacılarına bir göz atabilirsiniz.