Yaz sonunda bronzluğunuzu korumanın yolları

Yaz tatilinde elde ettiğiniz bronzluğun hemen geçmesini istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç küçük nokta var…

Bu yıl güneşe ve denize doyamadık. Bütün hayatımızı alt üst eden pandemi süreci tatil planlarımızı da vurdu. Buna rağmen birkaç gün de olsa güneşi tenine değdirebilenler bronzluğunu bir süre korumak isteyeceklerdir elbette. Yaz sonunda bronzluğunuzu korumanın yolları hakkında birkaç ipucu vererek işinizi kolaylaştıralım.

yaz

Hiç kuşkusuz nem cildimiz için çok önemli ve bunu hepimiz artık biliyoruz. Peki, vücudumuzun nem kaybetmesine sebep olan faktörler neler? Yazın bolca güneşlenmek de nem kaybetmemize sebep olur. Hem bunu engellemek hem de bronzluğumuzu uzun süre korumak istiyorsak dikkat etmemiz gereken ilk şey güneşlenirken bol nemlendirici içeren doğru güneş kremlerini kullanmak olacak.

Sıcak suyla duş almak cildi kurutur

yaz

Güneş sonrası cildi nemlendirmek de tıpkı güneş öncesinde koruyucu yağlar kullanmak kadar önemli. Cildinizi nemlendirmeye güneş sonrası duşa girdiğinizde suyun çok sıcak olmamasına özen göstererek başlayabilirsiniz. Çok sıcak su derinin kurumasına sebep olur ve cildiniz pul pul dökülür. Bu da tabi güç bela elde ettiğimiz bronzluğu çok çabuk kaybetmemize sebep olur. Sıcak suyla duş almayı sevenlerdenseniz hiç değilse yaz aylarında ılık suyla barışmaya çalışın.

Yaz mevsiminde keselenmeye bir süre ara verebilirsiniz

yaz


Bronzlaşınca derimiz de sert bir hal aldığı için keselenmek derimizin daha kolay kalkmasına sebep olacaktır. Elbette zaman zaman keselenerek ölü derimizi temizlemeliyiz ancak her duşta keselenirseniz hem bronzluğunuzu çabucak kaybedersiniz hem de cildiniz nem içeriğini daha hızlı kaybeder. Deriyi aşındıran bir işlem olduğu için çok sert keselerle keselenmek yerine daha yumuşak keseler kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Bir süre uzak durmanız gereken işlemler

Epilasyon, lazer uygulamaları ve sir ağda doğrudan cilde yönelik işlemler olduğu için hem bronzluğunuzu erken kaybetmenize hem de cildinizde arzu etmeyeceğiniz lekelerin oluşmasına sebep olabilir. Bir süre jilet kullanmanız cilt sağlığınız açısından da önemli.

Banyo sonrası cildinizi nemlendirmeyi unutmayın

Çoğumuz banyodan sonra nemlendirici kremler kullanmaya üşeniriz ama bu aşama cilt sağlığımızı korumak açısından oldukça önemli. Özellikle yaz aylarında cildinizin kurumaması için banyodan hemen sonra güneş sonrası kullanılan bir ürünle vücudunuzu iyice nemlendirmelisiniz. Güneş sonrası vücudun nem ihtiyacını karşılamak için kullanabileceğiniz seçenekler çok fazla: losyonlar, içeriğinde ve A,E,C vitamini bulunan nemlendiriciler, jojobalı ya da havuç yağlı kremler veya vitamin maskeleri…

Yaz mevsimi bol su demek!

Bol su içmenin yararlarını artık zaten hepimiz biliyoruz. Cildi nemli tutmak için dışarıdan nemlendiricilerle desteklemek her zaman yeterli olmayabilir. Hücrelerimizin ihtiyacı olan suyu alabilmek için günde en az iki litre su içmemiz gerekir. Su içmek kan dolaşımını harekete geçirir ve içeriden su kaybının önlenmesi bronzluğun uzun süre kalıcı olmasını sağlar.

Dikkat!

Bir yaz akşamı eğlencesinden sonra bronz teni teninizdeki makyajı veya kiri temizlerken tonik gibi alkollü ürünler kullanmamaya özen göstermelisiniz. Alkol içermeyen temizleme mendilleri veya temizleme sütleri cildinizin yumuşacık kalmasına ve bronzluğunuzu korumanıza yardımcı olacaktır.

Neutrogena’nın alkolsüz toniği cildinizin ferahlamasını sağlar. Aynı zamanda cildinizi temizleyerek bronzluğunun bozulmadan kış boyunca kalmasını destekler.

 

Doğru beslenerek cildinizin nem dengesine katkıda bulunabilirsiniz

Beslenmenin bronzluğa katkısı ne olabilir diye düşünmeyin sakın! Tatil sonrası bronzluğu korumanın en önemli yollarından biri de doğru beslenmekten geçiyor. Özellikle beta karoten yönünden güçlü taze sebze, salata ve meyve tüketmek bronzluğunuzu korumanıza yardımcı olacaktır. Kayısı, havuç ve kırmızıbiber beta karoten içeren gıdalardan bazıları. Maydanoz ve yeşil biber tüketiminin artırılması da C vitamini takviyesiyle bronzluğunuzu uzun süre korumanıza yardımcı olur.

Yaz boyu bronzluğu korumak ve arttırmak için pratik maske önerisi

yaz

İki havucu mutfak robotunda lapa haline getirerek elde ettiğiniz lapayı yüzünüze 10 boyunca uyguladıktan sonra yıkayın. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yapacağınız uygulama cilt tonunuzda gözle görülür bir koyulaşma sağlayacaktır.

Black&Red Argan Yağı Killi Yüz Maskesi cildiniz için aradığınız parıltıyı ve canlılığı size yeniden kazandırabilir.

Bronzluğunuzu korumak için hazır maskeler veya serumlar ararsanız Hepsiburada…

Cildinizi korumak için daha fazla öneriye ihtiyaç duyuyorsanız Genç Kadınların Cilt Yaşlanmasını Önlemek İçin Bilmesi Gerekenler konulu yazımızı okuyabilirsiniz.