Yenidoğan Hediye Rehberi

Yenidoğan bebeği ziyaret ederken kimse eli boş gitmek istemez. Yakınları, akrabaları, henüz tanışmadığı komşuları; hem onun dünyaya gelişini, doğum gününü kutlamak hem de ailesinin sevincini paylaşmak için çeşitli hediyeler sunar. Peki, yenidoğan bebeğin neye ihtiyacı olduğunu, ailesinin nelerden hoşlanacağını tahmin etmek kolay mı? Yenidoğanlara hediye almak çoğu kişi için zor bir seçim. Bu seçimi daha kolay kılmak adına; yenidoğan ziyaretleri için işlevsel ya da esprili hediye önerilerine göz atalım.

Hastane Ziyaretinde Ne Alınabilir?

Yenidoğan bir bebeğe hediye almayı düşünüyorsanız, hediyeyi hastane ziyaretinde mi yoksa ev ziyaretinde mi vereceğinizi planlamanızda fayda vardır. Her hediye hastaneye götürmeye uygun olmadığı için, öncelikle ziyaret zamanlaması ve bu zaman diliminde ailenin nereye olacağı detayını hesaplamalısınız. Eğer yenidoğan bebeğin hediyesini hastanede verecekseniz, kolay taşınabilir olması önem taşır. Bu seçim hem anneye hem de size kolaylık sağlar. Hastane ziyaretinde bir akraba veya yakın arkadaş olarak, yenidoğan bebek için tebrik mahiyetinde, aileye altın hediye edebilirsiniz. Yarım, çeyrek veya gram altın en çok tercih edilen hediyelerdendir. Üstelik bu seçim bebeğin cinsiyetine göre farklılık göstermez. Anne – babaların beğenmemesi veya kullanamaması gibi bir durumla da karşılaşılmaz. Ebeveynler bu hediyeyi bebeklerinin geleceğine yatırım olarak kullanabilir ya da dünyaya yeni gelmiş olan bebeğin bazı ihtiyaçları olacağı için bunları karşılamakta kullanır. Başka bir seçenek olarak, bebek nazar iğnesini tercih edebilirsiniz. Bu hediye de cinsiyet farkı gözetmeksizin kız ya da erkek bebeklere sunulabilir. Ayrıca ayıracağınız bütçeye göre gümüş veya altın olanını tercih edebilirsiniz. Bunun dışında hastaneye çiçek ya da çikolata sipariş edebilirsiniz. Ancak hastanelerin büyük çoğunluğu odalara çiçek kabul etmez. Hediyeniz aileye çıkış yapacakları zaman ulaşacaktır. Ve onlar için taşıması zor olacaktır, bu nedenle çiçek yerine çikolata daha iyi bir seçim olabilir. Bunların dışında; bebek sepeti, pelüş oyuncaklar veya anne için ufak bir kolye tercih edebilirsiniz.

Yenidoğan bebek için alınabilecek sayısız alternatif içinden seçim yaparken ailenin beklentilerini ve ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurun!

Ev Ziyaretinde Ne Alınabilir?

Yenidoğan bebeğe sahip olan yakınınızı hastane yerine evde ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz. Eve giderken alınabilecek hediye yelpazesi daha geniştir. Ev ziyareti için alınabilecek hediyeler arasında; bebek giysileri, oyuncaklar, bebek odası için eşyalar, kapı süsleri gibi her bütçeye uygun hediyeler bulunmaktadır. Yenidoğan bebekler için tercih edilen diğer işlevsel hediyelerden biri hiç kuşkusuz bebek giysileridir. Bebek kıyafetleri güzel bir seçenek olsa da bazı durumlarda işlevsel olmayabilir. Bebeğe çoğu kişi tarafından benzer hediyeler sunulduğunda bebek sizin aldığınız giysiyi giyemeden büyüyebilir. Bunun için ona altı ya da dokuz ay sonra giyebileceği kıyafetler hediye edebilirsiniz. Bunu yaparken mevsime mutlaka dikkat etmelisiniz ya da bebeğin her mevsimde giyebileceği giysileri tercih etmelisiniz. Eğer kış mevsimi için seçim yapmak istiyorsanız; yün yelek, süveter, hırka veya patik uygun olacaktır. Bebeklerin özellikle ilk aylarda en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri de bebek bezidir. Bebek bezi de işlevsel bir hediye seçeneği olabilir. Tek başına bebek bezi hediye etme fikri hoşunuza gitmiyorsa yanında ufak bir hediye ile birlikte bebek bezini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında çocuğa mama sandalyesi, sallanan koltuk, beşik üstü dönencesi, bebek odası için abajur veya gece lambası, bebeğin isminin yazılı olduğu kapı süsü, fotoğraf albümü veya fotoğraf çerçevesi alabilirsiniz. Bebek için çok daha özel bir hediye almak isterseniz; isme özel bebek battaniyesi veya kıyafetleri de tercih edebilirsiniz.

İlginç Hediyeler

Yenidoğan bebeğin gelişini esprili bir hediye ile kutlamak, ev ziyaretinde annenin yüzünü güldürmek istiyorsanız esprili yenidoğan bebek hediye setini tercih edebilirsiniz. Esprili bir tişört, tulum, yastık tercih edebilirsiniz. “öpmek 5 TL, annem bütün gece uyutmadı, yatağınıza bir yastık daha koyun çünkü ben geldim, benim Google’a ihtiyacım yok çünkü annem her şeyi biliyor gibi esprili sözlerin basılı olduğu tişörtler, tulum veya yastıklar ile sevdiklerinizi eğlendirebilirsiniz. Yenidoğan bebek için daha da ilginç, daha önce hiç duyulmamış hediyeler almak istiyorsanız bu konudaki önerilere birlikte göz atalım… Bebek için özel minik prens veya prenses sertifikası yaptırabilirsiniz. Sertifikanın içeriğini istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Ev ziyaretinde de anne – babasının huzurunda sertifikasını bebeğe teslim edebilirsiniz. Bebek için tasarlanmış özel bir kanvas tablo da iyi bir seçenek olacaktır. Bebeğin fotoğrafına, ismine ve doğum gününe özel bir tablo hazırlatabilirsiniz. Kanvas tablo evin duvarında son derece şık bir aksesuar olarak da kullanılabilir. Bu hediyeyi erkek ve kız çocuklarına ayırt etmeden sunabilirsiniz. Günümüzde popüler olan hediye seçeneklerinden biri de butik kurabiyelerdir. Bu hediye sadece yenidoğan bebekler için değil, doğum öncesinde kutlama yapmayı düşünüyorsanız veya bebeğin ilk yaş günü kutlanıyorsa yine son derece kıymetli bir hediye olacaktır. Farklı model ve desenler, renkli şeker hamuru ile süslenmiş kurabiyeler güzel bir hediye olacaktır. Yine bebeğe özel masa saati, fotoğraf çerçevesi, hoş geldin bebek dekoru da görsel açıdan estetik hediyeler arasındadır.

Hediye seçiminde işin kolayına kaçmak isteyebilirsiniz ama çok kısa bir araştırma ile ailenin hayatını kolaylaştırabilecek harika hediyeler sunabilirsiniz.

En İşlevsel Hediyeler

Bebekler genellikle banyo yapmaktan nefret eder. Gözlerine sabun veya şampuan kaçması nefret etmesinin nedenlerinden biridir. Bunu engelleyecek bir banyo şapkası ile bebeğin banyo yapmayı sevmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede bebek banyo yapmaktan korkmaz ve annesinin de işi kolaylaşır. Yenidoğan bebeğe sahip bir yakınınız varsa böyle işe yarar bir hediye verebilir, bebeğin güven içerisinde banyo yapmasını sağlayabilirsiniz. Anne karnında bebekler uğultu sesi duymaya alışmıştır. Dünya ile tanıştıklarında ise bu uğultu sesi kaybolur. Bebek ilk aylarında bu uğultu sesini duyduğunda kendisini her şeyden korunduğu ve güvenli olduğu anne karnında gibi hisseder. Bunun için geliştirilmiş beyaz gürültü makineleri bebeklerin uyku kalitesini arttırır. Annenin, bebeği daha kolay uyutarak kendisine de zaman ayırabilmesine yardımcı olur. Bu nedenle beyaz gürültü makinesi son derece işlevsel bir yenidoğan hediyesi olacaktır. Beyaz gürültü makineleri ile benzer işleve sahip müzikli gece lambaları da yenidoğanlar için son derece anlamlı bir armağan seçeneği olacaktır. Gece lambasının tavana yaptığı yansıma bebeğinizin göz kaslarını harekete geçirecek ve ona görsel bir şölen sunacaktır. Çeşitli sesler, ninniler uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır. Bebekler ilk aylarda 20 – 25 cm uzaklıktaki nesneleri görmeye başlar fakat detayları henüz göremez. Renkleri anlamlandırmaya yavaş yavaş başlar. Bebeğin gelişimini hızlandıracak oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Müzikli dönenceler bu dönemde bebeğe oldukça faydalı olacaktır. Dönence görsel olarak hitap ettiği gibi bebeğin işitme becerilerinin de gelişmesine yardım eder. Dönenceyle beraber anne de şarkıya eşlik edip renkleri bebeğine tanıtabilir. Bebek renklerle ve seslerle çok erken dönemde tanıştığı için sonraki aşamalarda bunun faydasını görecektir. Bebeğin sakinleşmesi, ağladığı zamanlarda kolayca rahatlatılması için hediye olarak projektör de tercih edebilirsiniz. Çeşitli ses ve görüntüler ile bebeğin gelişimini destekleyen diğer bir hediye seçeneği olabilir.

Yeni doğum yapmış veya yapacak olan bir yakınınıza hediye almak istiyorsanız Hepsiburada’ya göz atarak birçok hediyelik eşya arasında seçiminizi yapabilirsiniz.