Yılbaşı sofrası için hindi nasıl hazırlanır?

Yılın en çok beklenen günlerinden biri sonunda geldi: Yılbaşı. Yılbaşı ağacı süslemeleri, yılbaşı hediyeleri ve şahane bir yemek masası… Tabii bu yemek masasının da vazgeçilmezi olan hindi!

Çoğu evde kalabalık aile üyeleriyle ve yakın arkadaşlarla birlikte paylaşılan yılbaşı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan hindi ve iç pilav heyecanı başladı. Genelde iç pilav doldurularak servis edilen hindi dolmayla ilgili sizler için güzel bir tarif hazırladık.

Önce iç pilav

Yılbaşı sofrasının hindiyle birlikte olmazsa olmaz yemeği hindinin içine doldurularak servis edilen iç pilavdır. Pilavımızı tam da yılbaşına uygun olarak kestaneli yapacağız. Pilavı yapmaya başlamadan önce, ilk olarak 2 su bardağı kestanenin kabuklarına çizik atıp suda yarım saat haşlayıp veya fırında pişirip kabuklarını soyuyoruz. 3 su bardağı pirinci ise bir süre suda bekletiyoruz.

İç pilavı hazırlamak için; 2 yemek kaşığı tereyağ ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını tencerede hafif kızdırıyoruz. 1 adet soğanı ince parçalar halinde doğrayıp hafif kızan yağda rengi koyulaşana kadar yumuşatıyoruz. Suda beklettikten sonra süzdüğümüz 3 su bardağı pirinci ekleyip kavuruyoruz.

Ardından 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı yenibahar ekleyip, aromalarının iyice pilava geçmesi için karıştırıyoruz. Baharat olarak en son 1 çay kaşığından daha az tarçın ekliyoruz. Önceden pişirdiğimiz kestaneyi, 2 yemek kaşığı dolmalık fıstığı, 2 yemek kaşığı kuş üzümünü ve 4,5 su bardağı sıcak suyu da son olarak tencereye ekleyip kısık ateşte kapağını kapatıp pişmeye bırakıyoruz. Piştikten sonra demini alması için bekletiyoruz.

 İç pilavın püf noktaları

-İyi pilav yapmak için pirinç iyi kavrulmalı: İç pilavın yapımında, pirinçleri göz göz olana kadar ve ortalarındaki beyazlıklar yok olana kadar iyice karıştırarak kavurmalıyız. Zeytinyağı ve tereyağ gibi iki farklı yağ kullanmak da iyi bir iç pilav yapmak için son derece önemli.

-Tarçını en son ekleyin: Tuz, karabiber ve yenibahardan sonra tarçını ayrı olarak en son ve çok az miktarda eklememizin nedeni, tarçının yanmaması ve keskin bir tadının olmasıdır.

-Pilavın pişme süresi uzun olmasın: İç pilavı tencerede piştikten sonra, hindinin içerisine doldurulup fırınlayacağımız için çok uzun süre pişirmenize gerek yok. Tabi ki kısa süreli pişirirseniz de pilavınız diri kalabilir. Bunun ideali kısık ateşte yaklaşık 15 dakikadır.

-Pirinç ve su oranı: İdeal bir pilav yaparken belki de dikkat edilmesi gereken en önemli konu, ne kadar pirinç için ne kadar su kullanılacağı. Kıvamında bir pilav yapmak istiyorsanız bu oran 1’e 1,5’tur. Biz 3 su bardağı pirinç için 4,5 su bardağı kullandık.

Bütün bu detayların yanında kaliteli bir pirinç kullanmak da son derece önemli. Tescilli İpsala pirinci konusunda iyi bir örnek olan Atlı Gurme pilavlık pirinç bu konuda size aradığınız kaliteyi sunabilir.

Sırada hindiyi doldurmak var

Öncelikle yaklaşık 4-5 kiloluk orta boy hindiyi bol suyla yıkayıp kuruluyoruz. Küçük bir kasede 4 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı taze sıkılmış portakal suyu, 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı tuz ve karabiberi karıştırarak hazırladığımız sosu, hindinin her tarafına masaj yapar gibi güzelce yediriyoruz.

Demini alan pilavımızı, hindinin içerisine kaşık yardımıyla dip taraflarda boşluk kalmayacak şekilde dolduruyoruz. Doldurma işlemi bittikten sonra hindinin iki ayağını birleştirip, ince tahta çubuk saplayarak veya bu iki ayağı mutfak ipiyle birbirine bağlayarak, fırında pişerken açılmalarını önleyebilirsiniz. Çubuk saplama işlemini hindinin kanatlarına da uygulayabilirsiniz.

Fırına koymadan önce hindimizi büyük şeffaf bir pişirme poşetine koyup, poşeti bağlıyoruz. Hindinin pişerken şişmemesi için poşetin iki yanına delik açıyoruz.

Yanmaz fırın poşetleri de pişirme açısından son derece önemli. Cook yanmaz fırın poşeti hem yılbaşı hindisi için hem de daha sonraki kullanımlar için kutu içerisinde 8 adet poşet barındırıyor.

Artık hindimiz fırına koymak için hazır hale geldi. 180-190 derecede yaklaşık 3 saat pişiriyoruz. 3 saatin sonunda fırından çıkarıp, poşeti yavaşça yırtıyoruz. Hindi eti yumuşacık olup, kemiğinden kolay ayrılabilir hale geldiyse pişmiş demektir. Afiyet olsun.

 Bu konulara dikkat!

-Hindinizi temizlenmiş olarak alın: Güvendiğiniz yerden iyi bir şekilde temizlenmiş olarak aldığınız hindi, hem daha lezzetli olacak hem de size ekstra zaman kaybettirmeyecektir. Hangi boy hindi tercih edeceğiniz tamamen sizin seçiminize kalmış. Kalabalık bir aile iseniz, daha büyük boy hindi alabilirsiniz.

-Hindi sosunuzun malzemesi değişebilir: Biz sosu hazırlarken zeytinyağı kullandık. Siz isterseniz onun yerine 2 yemek kaşığı tereyağ kullanabilirsiniz, ya da her ikisini karıştırabilirsiniz. Aynı şekilde portakal suyu yerine limon suyu tercih edebilirsiniz.

-Hindiyi önceden haşlayıp da fırına koyabilirsiniz: Biz hindiyi daha çabuk pişsin diye pişirme poşetine koyup fırınladık. Eğer poşete koymadan pişirmek istiyorsanız, hindiyi önceden derin ve ağzına kadar su dolu bir tencerede haşlayabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra tepsiye çok az bir miktar sıcak su koyup, üzerini alüminyum folyo ile kaplayabilirsiniz.

-Hindinin fırında kalma süresi hindinin kilosuna göre değişir: Normalde bir hindinin kilo başına pişme süresi 45 dakikadır. 4 kiloluk hindi 180 dakika, yani 3 saatte pişer. Pişirme sürenizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Bu sürenin sonunda hindinizin pişip pişmediğini kontrol edip, duruma göre biraz daha fırında bekletebilirsiniz.

Yılbaşına tat katacak bir hindi hazırlamak mutfak için küçük bir dağınıklığa sebep olabilir fakat bu gözünüzü korkutmasın. Mutfak ekipman listenizdeki eksikler için de Hepsiburada’nın Mutfak Araçları ve Gereçleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Hindiniz de hazır olduğuna göre sevdiklerinizle muhteşem bir yılbaşı masası için hazır mısınız? Hindinizin tadı herkesin damağında kalırken birkaç ufak dokunuşla sofranızı renklendirmeyi de unutmayın. Sofra sunumlarını zenginleştiren dekorasyon fikirleri içeriğimiz bu konuda size yol gösterebilir.