Yükselen trend: Glutatyon tedavisi nedir?

Vücudumuzun kendisini temizlemek ve bağışıklığını korumak için bir takım antioksidanlara ihtiyacı vardır. Bilindiği üzere aminoasitler vücuttaki proteinleri üretmek için farklı şekillerde birleşirler. Vücudumuzdaki her hücrede bulunan güçlü antioksidanlardan biri olan glutatyon ise aminoasit olarak bilinen üç tip molekülden oluşur.

Glutatyonu diğer antioksidanlardan ayıran şey karaciğerimizde üretilebiliyor olmasıdır. Ancak vücudumuz sağlıklı şartlarda ihtiyacı olan glutatyonu kendisi üretebiliyor olsa da bazı faktörler bu üretimin azalmasına sebep olabiliyor. Yaşlanma, fazla alkol ve sigara tüketimi gibi olumsuz etkenler vücudumuzun bağışıklık sisteminin bir parçası olan glutatyon üretimini olumsuz etkiliyor.

glutatyon

Sağlıklı bir insanın vücudunda sadece 10 gram kadar glutatyon bulunuyor. Yiyeceklerle dışarıdan kazanabileceğimiz miktar ise günde en çok 100-150 mg civarında. Vücudumuz, ihtiyacımız olan glutatyonun büyük bölümünü, glutatyonun hammaddesi olan ve gıdalardan elde ettiği sistein, glisin ve glutamatı kullanarak üretiyor.

glutatyonGlutatyon alımını artırmanın en kolay yolu sağlıklı gıdaları daha çok tüketmekten geçiyor. Havuç, kavun, greyfurt, kabak, kuşkonmaz, avokado, ıspanak, bamya, karnabahar, domates gibi gıdalar glutatyon bakımından zengin gıdalardır. Krinol Wit size bu konuda yardımcı olacak seçeneklerden biri.

Glutatyon bakımından zengin gıdaların yanı sıra bunun üretimini teşvik eden çinko, selenyum, E vitamini, C vitamini, alfa lipoik asit,  silimarin gibi “antioksidan” özellikler içeren besinleri de tüketebiliriz. Lacinia E vitamini serumları bunlardan biri. Zerdeçal başta olmak üzere lahanagiller, soğan, sarımsak gibi sistein zengini besinlerle beslenmek vücudumuzun glutatyon üretimini teşvik eder.                                     

Glutatyon tedavisi nedir?

glutatyon

Eğer aşırı bir toksik yük, ağır metal yüklenmesi veya serbest radikal saldırısına maruz kalmamışsak vücudumuzun doğal üretim miktarı genelde kendisine yeterlidir. Ancak yine de bedenin toplam glutatyon rezervi ne kadar yüksekse vücudumuzun detoks işlevi de o oranda yükselir ve bağışıklığımızı daha güçlü kılar.

Bu tedavi, vücudumuzun glutatyon üretiminin yeterli olmadığı noktalarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Glutatyon molekülü, yaşlanma geciktirici özelliği içerisinde barındıran üç aminoasitten oluşan bir peptidtir. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan damar hastalıkları, kanser, bunama gibi sağlık sorunlarıyla kronik hastalıkların oluşumunda serbest radikallerin etkisi oldukça yüksektir. Tedavisi ise bu gibi kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır.

Diğer yandan sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin aşırı kullanımı vücuda ciddi ve uzun süreli zararlar verebilir. Glutatyon tedavisi bu zararların en aza indirgenmesinde de kullanılır.

Vücudumuzdaki glutatyon miktarını arttırmanın en etkili yolu elbette IV yolu ile damardan alınmasıdır. IV glutatyon alımı damar yolu ile edildiğinde, direk kana karışarak dolaşıma katılır.

Glutatyon tedavisinin faydaları

 

  • Bağışıklık sisteminin doğal koruyucusudur. Vücudu zararlı serbest radikallerden korur ve vücudun savunma mekanizmasına destek sağlar.
  • Bağışıklık sistemimizde hücresel süreçlerde rollere sahip olan glutatyon, proteinlerin ve hücrelerin yapı taşı olarak DNA’nın üretilmesinde aktif rol alır.
  • Sperm hücrelerinin oluşturulmasına yardım eder.
  • Beyinde cıva birikimini önler.

• E ve C vitaminlerinin yeniden üretimine yardım eder. Bu vitaminlerin takviyesinde Nevfix Hidrolize Kollajen sizin için iyi bir seçenecek olabilir.
• Apoptoz olarak bilinen programlı hücre ölümüne yardımcı olur.
• Cildin yenilenmesini sağlar, rengini düzenler ve parlaklık kazandırır.
• Yaşlanmayı geciktirir.
• Vücut enerjisini ve ısısını arttır.
• Zihinsel odaklanmayı kuvvetlendirir.
• Kas performansının artmasını sağlar. Eklem ve kaslarda oluşan ağrıları azaltır.
• Karaciğer ve safra kesesinin yağlarla baş etmesinde rol alır. Karaciğer yağlanmasında tedaviyi kolaylaştırır.
• Tip 2 diyabet ve insülin direncinin oluşturabileceği zararlı etkileri azaltır.
• Alzheimer hastalığının tedavisinde aktif rol oynayarak, hastalığın yarattığı etkileri daha azaltmaya yardımcı olur.
• Sigara ve alkole bağlı oluşan sağlık sorunlarının etkisini azaltır.
• Uyku kalitesini arttırır.

Bütün bu olumlu etkilerine karşın glutatyonun tek başına etkili olmadığını, kompleks bir sistemin destek parçası olduğunu bilmek önemlidir.

Glutatyon tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Vücuttaki her hücrenin her gün kullandığı güçlü antioksidanlardan biri olmasına karşın bilinçli bir şekilde uygulanmadığı takdirde zarar verici de olabilir. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar, takviye olarak antioksidan alımının kanser oluşumu veya mevcut bir kanserin yayılması riskini arttırdığını göstermektedir. Eğer kan ölçümlerinizde glutatyon eksikliği çıkmışsa tedavisini veya takviyelerini kullanabilirsiniz.

Bağışıklığınızı güçlendirmek ve vücut sağlığınızı korumak için doğal yöntemlerle ilgili daha fazla tavsiyeye ihtiyacınız varsa “Doğal mucize: Kombu çayı nedir? Kombu çayı hakkında bilmeniz gerekenler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.